Menü
https://leadergamer.com.tr/star-citizen-tasarimci/

Dragon Ball Xenoverse 2

Yapımcı Dimps
Dağıtımcı Bandai Namco Games
Tür
Çıkış Tarihi 25 Ekim 2016
Dragon Ball Xenoverse 2 , Popüler 16 Kasım 2016 23:22

Dragon Ball Xenoverse 2 İnceleme

Dragon Ball Xenoverse 2, bizlere neredeyse eksiksiz bir Dragon Ball deneyimi sunmaya geliyor.


Etkileyici kombolar yapabildiğiniz ve arkadaşlarınızla takım oluşturarak karşı takıma karşı savaşabildiğiniz o mükemmel oyunları özlediniz mi? Dragon Ball Xenoverse 2, bir önceki oyunun hatalarını düzelterek ve eksiklerini gidererek bizlerin karşısına çıkıyor. Artırılmış yan görev sayısı, daha detaylı hikayesi ve hızlı oynanışıyla oyunu merakla bekleyen herkesi tatmin edecek gibi görünüyor. Bizler de sizler için oyunu PlayStation 4 platformunda oynadık ve inceledik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan incelememize geçelim.

Dragon Ball Xenoverse 2

Kendinizi kısa sürede oyuna kaptırıyorsunuz.

Oyunu açtığınızda yapacağınız ilk hamle, karakterinizi oluşturmak olacak. Yıllarca süren yüklenme ekranlarından ve sunucu bağlantısı beklemelerden bahsetmiyorum tabii ki, bunları geçtiğinizde elde edeceğinizden bahsediyorum. Karakterinizi oluştururken doğal olarak cinsiyetinizi, yüz detaylarınızı ve az da olsa boyunuzu-kilonuzu ayarlayabiliyorsunuz. Bütün bunlardan önce ise ırkınızı seçmeniz gerekiyor. Seriye aşina olan oyuncuların rahatlıkla tanıyacağı bu ırkların belirli özellikleri bulunuyor. Seçim yaparken bu özelliklere dikkat etmeniz ve oyun tarzınıza uyanı seçmeniz oyun zevkinizi daha iyi bir hale getirecektir. Unutmadan söyleyeyim, Dragon Ball Xenoverse’i oynadıysanız; kayıt dosyanızı aktarmanız mümkün. Bütün bu işlemleri zevkle tamamlayarak karakterimi oluşturduğumda, oyunun beni dopdolu bir şekilde beklediğini fark ettim.

Oyun başladığında, Conton City bizleri bazı değişiklikler ve yeniliklerle karşılıyor. Her şeyden önce, geliştiricilerin Dragon Ball Xenoverse’den ders aldıklarını ve eksikleri düzelttiklerini söylemek istiyorum. Özellikle incelememin devamında bahsedeceğim çevrim içi oynanış mekanikleri gerçekten takdire değer. Conton City’nin oyunun gidişatını yönlendireceğiniz nokta olduğunu söyleyelim. Görevleri burada başlatabiliyor, ekipman satın alabiliyor ve yeni yetenekler elde edebiliyorsunuz. Hikaye noktasında ise, “Time Patrol” yani Zaman Devriyesi ekibine yeni katılmış bir acemi olarak oyuna başlıyor ve görevler alıyoruz. “Paralel görevler” mantığıyla, ana görevlerin geçtiği evrenin dışında alternatif bir zaman çizgisinde 100’e yakın yan görevi tamamlama şansı bizlere verilmiş. Dragon Ball Xenoverse 2, bu noktada da ilk oyunun sunduğu yelpazeyi genişletiyor ve çok daha fazla görevi bizlerle buluşturuyor.

Conton City’deki her inceliği keşfetmek ve yan görevlerin her birini tamamlamak zaman alıyor. Hikayedeki bazı savaşların ise oldukça kolay olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Özellikle benim gibi bu türün severleri için yetersiz kalabiliyorlar, ancak bunu her kapışma için söylemiyorum. Özellikle arkadaşınıza veya arkadaşlarınıza karşı oynadığınızda onların yetenekleriyle de savaşıp çok daha etkileyici bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Dragon Ball Xenoverse 2’nin bu konuda da beni etkilemeyi başardığını söyleyebilirim. Kapışmalar oldukça sert ve hızlı geçiyor, bu eğlenceli anların ne zaman sona erdiğini bile anlayamıyorsunuz. İlk oyundaki birtakım sorunların ortadan kaldırılmasının, oynanışın çok daha akıcı olmasını sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Dilerseniz oynanıştan biraz daha bahsedeyim ve bu konudaki görüşlerimi ileteyim.

Dragon Ball Xenoverse 2

Conton City, hayal edemeyeceğiniz canlı ve eğlenceli bir yer.


Oynanış, ilk oyuna göre çok daha hızlı ve etkileyici.

Az önce de bahsettiğim gibi, Dragon Ball Xenoverse 2 bir önceki oyuna göre çok daha hızlı ve çok daha akıcı bir şekilde bizleri karşılıyor. Hızlı olduğu kadar alışması da kolay olan oynanış, oyunun yeni oyuncuları kolayca çekmesini sağlıyor. Özellikle oyunun başında verilen eğitim sayesinde hızlıca savaşlara atılabiliyor ve her savaşta kendinizi rahatlıkla geliştirerek ilerleyebiliyorsunuz. Zorlayıcı bölüm sonu canavarı savaşlarında takımınızı kurup arkadaşlarınızla birlikte savaşmanın verdiği eğlenceyi başka hiçbir yerde bulamıyorsunuz. Ayrıca az önce belirttiğim paralel görevleri de, kooperatif moda benzer bir şekilde arkadaşlarınızla tamamlayabiliyorsunuz. Oyunun çevrim içi özellikleri gerçekten harika, ancak çevrim içi bir işlem gerçekleştirdiğinizde uzun bir süre beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Savaşlar veya kapışmalar, nasıl ifade etmek isterseniz, bir önceki oyundan çok daha etkileyici bir şekilde ilerliyor. Kombolar daha etkin bir şekilde karşımıza çıkarken, yetenek gerektiren hamlelerin önemi artıyor ve oyun bir seviye daha da zor hale geliyor. Hikayede ve yan görevlerde ilerleyerek açabildiğiniz “süper hareketler” kullanabileceğiniz en güçlü yetenekler olarak karşınıza çıkacak. Bunların yanı sıra özel hareketler ve normal saldırılar da bulunuyor tabii ki. Süper hareketleri gerçekleştirebilmek için Ki’nizi dikkatli kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde en çok ihtiyacınız olduğu anda bir özel hareketi gerçekleştiremeyebilir ve mağlup olabilirsiniz. Oyunda buna benzer anlık kararlar almanız gereken noktalar olacak, buralarda savaşın ilerisini düşünmeniz ve ona göre karar almanız gerekiyor.

Az önce anlattıklarımın üstünden geçmem gerekirse, oynanışın çok daha akıcı ve zor hale geldiğini söyleyebilirim. Zor, çünkü önceki oyuna göre çok daha hızlı ve çok daha taktiksel olmanızı istiyor sizden Dragon Ball Xenoverse 2. Pek çok eşya oluşturduktan ve yepyeni yetenekler öğrendikten sonra diğer oyunculara karşı savaşmak için hazır hissedebilirsiniz. Emin olun çok daha eğlenceli dakikalar geçirecek ve oyundan aldığınız zevki katlayacaksınız. Eğer bir önceki oyunun yapısı ilginizi çekmeye yettiyse, Dragon Ball Xenoverse 2 sizi rahatlıkla memnun edecektir bu konuda tereddüdünüz olmasın.,

Dragon Ball Xenoverse 2

Yeteneklerinizi doğru yerde ve doğru zamanda kullanmanız gerekiyor.


Oyun tam anlamıyla sorunsuz bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Dragon Ball Xenoverse 2’nin grafikleri bir önceki oyuna göre çok daha iyi bir şekilde karşımıza çıkmıyor ancak iyileştirmeler yapılmış tabii ki. Oldukça net ve detaylı olan grafikleri takip eden sanatsal çalışmalar, doğal olarak Dragon Ball animesini andırıyor. Grafikler hakkında söylenecek çok fazla şey olmasa da, beklentilerimizi karşılayacak ve bizleri tatmin edecek seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle savaşırken göreceğiniz görsel efektler oldukça etkileyici olacak. Hikayeyi güçlendirmek için eklenmiş olan animasyonlar da özenle tasarlanmış olduklarını belli ediyorlar.

Oyunun teknik yönlerine değinecek olursam, ilk yükleme ekranlarından bahsedeceğim. Bir yere kadar dayanıyorsunuz bu ekranlara ama o kadar sık karşımıza çıkıyorlar ki, telefonunuzu alıp yükleme ekranında beklerken haber okumaya veya sosyal medyada gezinmeye başlıyorsunuz. Artık ne yaparlar ne ederler bilmiyoruz ancak Bloodborne’a yapılan ayarın aynısının burada da yapılması gerekiyor. Bunun dışında ise oyunda herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. PlayStation 4 üzerinde oynarken herhangi bir FPS düşüşü veya takılma ile karşılaşmadım, oyunun optimizasyonu gayet iyi.

Hatalardan arındırılmış bir şekilde karşımıza çıkan Dragon Ball Xenoverse 2, sunucu sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Savaşlar sırasında eğer kendi internetiniz ile alakalı değilse herhangi bir bağlantı sorunu yaşamıyorsunuz, ki bu oldukça önemli bir nokta. Bütün bunlar bir araya geldiğinde oldukça sorunsuz bir oyun deneyimi ortaya çıkıyor. Oyunun PC sürümünün minimum sistem gereksinimlerinin ise oldukça anlaşılabilir seviyede olduğunu ve orta seviye bir bilgisayar tarafından çalıştırılabileceğini de hatırlatayım.

Dragon Ball Xenoverse 2

Oyunun görsel efektleri de oldukça etkileyici.


Dragon Ball Xenoverse 2 almalı mıyım?

Eğer bir önceki oyun olan Dragon Ball Xenoverse’i beğendiyseniz, bu oyunu almamak için hiçbir sebebiniz bulunmuyor zaten. Dragon Ball teması, mükemmel oynanışı ve hatasız yapısı ile neredeyse hiçbir eksisi bulunmayan bu oyunun tek bir sorunu var. Dragon Ball Xenoverse’den sonra yeni bir oyun gibi değil de sanki büyük bir güncellemeymiş gibi hissettiriyor. Oyunda yepyeni diyebileceğimiz neredeyse hiçbir öge bulunmadığından, bunu kocaman bir eksi olarak kabul ediyoruz maalesef. Önceki oyunun neredeyse bütün eksiklerini gideren ve özellikle oynanış kısmında kendinden biraz da olsa bir şeyler katmayı başaran bu oyun, türün severlerinin kütüphanesinde bulunması gereken bir yapım.

Dragon Ball Xenoverse 2

PUAN: 7 /10
Yapımcı

Dimps

Dağıtımcı

Bandai Namco Games

Tür

, ,

Platform

PlayStation 4, Xbox One ve PC

  • Çoklu oyuncu deneyimi mükemmel.
  • Görevlerin sayısı ve çeşitliliği tatmin edici.
  • Savaşlarda stratejik kararlar almanız gerekiyor.
  • Bir önceki oyuna göre neredeyse hiçbir yenilik yok.
  • Anlaşılmaz derecede uzun yükleme ekranları.

Neredeyse eksiksiz bir Dragon Ball oyunu olan Dragon Ball Xenoverse 2, her Dragon Ball severinin kütüphanesinde bulunması gereken bir oyun.

Yaşar Baturalp Editör