Menü
https://leadergamer.com.tr/the-wolf-among-us-icin-ikinci-sezon-2/
Destiny 2 , Popüler 19 Temmuz 2017 20:55

Destiny 2 İnceleme (Açık Beta)

Destiny 2, ilk oyunun üzerine çıkıp, bekleneni verebilecek mi acaba? Destiny 2 açık betası, bu soruya cevap vermeye çalışacak.


Bundan birkaç ay önce bir fikir yazısı paylaşmıştım. Bu yazımda, Destiny 2 oyununun aslında bir ek paket olarak ilk oyuna gelebileceğinden bahsetmiştim. Yalan yok, yazıyı yayımladıktan sonra, “Acaba çok abartmış olabilir miyim?” dedim içimden. Son birkaç gündür ise Destiny 2 için gerçekleştirilen açık beta sürecini oynuyorum ve şimdi rahatlıkla söyleyebilirim ki, Destiny 2 kesinlikle bir ek paket olarak gelmeliydi. Dilerseniz neden böyle düşündüğümü, oyun için hazırladığım açık beta inceleme yazımda detaylı olarak sizlere anlatayım.

Destiny 2 İnceleme (Açık Beta)

Hem Tanıdık, Hem de Yabancı Bir Karşılama

Destiny 2 açık betası içerisinde şu an 4 içerik var. İlk senaryo görevi, bir adet Strike ve 2 tane de PvP modu. Oyun, direkt olarak senaryo görevi ile açıldığı için öncelikle senaryo görevinden bahsetmek istiyorum. Bana soracak olursanız, ilk oyunun senaryo görevleri yer yer güzeldi. Evet, temel oyundaki senaryo kısmı oldukça eksikti fakat bir FPS/RPG tipine göre yeterli seviyedeydi. Özellikle, ilk Destiny oyununun, kendi türünde bir ilk olduğunu göz önünde bulundurursak, birçok şeyi hoş karşılayabiliriz. Serinin ikinci oyununun açık betasında bizlere sunulan senaryo görevini de ben oldukça beğendim. Aynı ilk oyunda olduğu gibi, birbirinden etkileyici manzaralar gösteriliyor bu görev içinde bizlere. Bu manzaralar, hoş grafik tasarımı ile de birleşince çok güzel görünüyor insanın gözüne.

Senaryo görevinin oynanışı ise, sinematik sahneler ile oynanış anlarının karşımı olarak bizlere sunuluyor. Genelde bir bölümden, diğer bölüme sinematik sahne ile geçiyoruz zaten. Bu noktada söylemem gerekiyor ki, bölüm tasarımı olarak hiçbir şey değişmemiş. İlk Destiny oyununun görevlerinde ne yapıyorsak, harita içerisinde nasıl ilerliyorsak, bu oyunun ilk senaryo görevinde de aynı ilerliyoruz. Oyuna 1 saniyeliğine olsa bile yabancılık çekmedim, düşünün. Oysaki ben Destiny oynamayı, oyunun ilk senesinden sonra bırakmıştım. Yani arada en az 2 sene var. Fakat kendimi bir anda ilk Destiny oyununu oynuyormuş gibi hissettim. Fakat ilk oyunun biraz daha gelişmişi idi.

Destiny 2 Acaba Ne Kadar Yenilikçi?

Oyundaki bir diğer içerik ise, dedim gibi bir Strike görevi idi. PvE moduna bağlı olan bu Strike, bana başta çok benzersiz gelmişti. Çünkü ilk oyunda olmayan çok yeni şeyler görmüştüm. Özellikle bölüm tasarımı çok farklı gelmişti. Fakat hatırlatırım, ben ilk oyunun The Taken King ve Rise of Iron genişletmelerini oynamamıştım. Onlar çıktığı zaman, ben oyunu çoktan bırakmıştım. Sadece The Dark Below ve House of Wolves oynamıştım. İşte sonradan gördüm ki, Destiny 2 açık betasındaki bu Strike görevindeki yenilikler, zaten serinin ilk oyununa The Taken King ve Rise of Iron ile gelen şeylermiş. O bölümden bölüme, hızlandırıcılar ile atlamalar, hafif parkur ögeleri ve özellikle de bölüm tasarımı; benim sandığım gibi yeni bir şey değilmiş çünkü hepsi ilk oyunda bulunuyormuş.

PvP modundan ise sanırım çok az bahsedeceğim çünkü PvP modunda ben yenilikçi bir şey göremedim. Control modunu zaten tüm Destiny oyuncuları biliyordur. Countdown ise yeni bir mod fakat temel olarak PvP yine aynı. Ayrıca bu mod, tek başına çok deli bir içerik de değil. Hatırlatırım, Call of Duty serisinin son oyununa bu tip içerikler, ücretsiz güncellemeler ile, sezonluk etkinlikler ile geliyor. Bu yüzden PvP modunda da deli bir yenilik göremedim ve hayal kırıklığına uğradım. Fakat bunlar ne kadar kötü? İşte bu nokta tartışılır. Eğer ilk defa Destiny oynayacaksanız, Destiny 2 gerçekten güzel bir oyun olacak ama ilk oyunu oynadıysanız, sanki 3. genişletme paketini oynuyor gibi hissedeceksiniz.

Tabii ki Sevdiğim Şeyler de Oldu

Peki, ben bu açık beta sürecinde hiçbir şeyi mi sevmedim? Tabii ki hayır. Mesela, her şeyin başında, Destiny evrenini inanılmaz özlediğimi fark ettim oyuna adım atınca. Mesela, ilk oyundan karakterleri görünce, bazı eski karakterlerin kaybolmasına şahit olunca, gözlerim doldu. Eğer Destiny 2 oynayacak olursam, en çok senaryo modu için heyecanlı olacağım sanırım. PvE içerikler ve PvP içerikler hakkında pek olumlu bir şey söyleyemeyeceğim çünkü tamamen kendini tekrar ve tekrar ve tekrar ve tekrar oynatmaya bağlı bu modlar. Ben, bu durumun en büyük fanı değilim ne yazık ki.

Oyun modları haricinde, silah tasarımları, silah isimleri ve bu isimlere bağlı silahın açıklamaları, ilk oyundaki gibi oldukça yaratıcı ve güzel. Bu, inanılmaz küçük bir detay ama ben ilk oyundaki silah isimlerini ve yer yer komik açıklamalarını çok sevmiştim. Hatta birçoğunu Destiny oynamayan arkadaşlarımla da severek paylaşmıştım. Ayrıca, gördüğüm kadarıyla artık her silahın renklerini, tasarımını, modlarını değiştirebiliyoruz. Aynı şey kıyafetlerimiz ve gemimiz için de geçerli. Fakat bunun da Destiny 2 için yapılmış bir yenilik olmadığını biliyorum. İlk oyunda da vardı tüm bunlar.

Yine mi 30 FPS?

Oyunun bir başka güzel yönü ise, sesleri ve müzikleri. İlk oyunun müzikleri zaten efsaneydi. Bu efsanelik, ikinci oyunda da devam ediyor. Özellikle oyunun ana ekranındaki müzik, gerçekten çok epik. Oyun içerisinde çok güzel müziklere rastlayabiliyorsunuz. Karakter seslendirmeleri ve silah sesleri de ilk oyuna göre biraz daha iyi gibi geldi bana. Zaten ilk oyunda da güzeldi bu sesler fakat biraz daha iyileştirmeye ihtiyacı var gibi bir his uyandırıyordu içimde. Oyunun açık betasındaki silah sesleri ve karakter seslendirmeleri, açıkçası benim hoşuma gitti. Umuyorum ki oyun çıktığı zaman, sesler ve müzikler, şimdikinden çok daha güzel olur.

Tabii bir de oyunumuzun grafikleri var. Şu an ilk oyunun grafiklerini net olarak hatırlamıyorum, bu yüzden ikinci oyuna bu grafiklerin üstüne neler koyulmuş, söyleyemeyeceğim fakat oyunun oldukça hoş bir grafiğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Çözünürlük üzerinde ve grafikler üzerinde zaman zaman hatalar ile karşılaştım fakat bunlar muhtemelen oyun çıkışını yaptığı zaman düzeltilecektir. İlk oyunun betasında da aynı durumlar yaşanmıştı ve oyunun tam çıkışında çözünürlük ve grafik üzerinde hiçbir problem bulunmuyordu. Performans tarafında beni rahatsız eden tek bir durum var: Oyun 30 FPS. İlk Destiny oyunu da 30 FPS idi ve oyun 2014 senesinde çıkmıştı. 2014 senesinden günümüze kadar, performans konusunda hiçbir şey mi yapılamadı? Açıkçası ben ilk oyunun grafikleri ile bu oyunu 60 FPS oynamayı tercih ederdim. Sonuçta bir FPS oyunundan bahsediyoruz.

Destiny 1.5

Kısaca şunu söylemek istiyorum: Destiny 2, bu seriye ilk defa adım atacaklar için kusursuz bir oyun olabilir. En azından bu açık betaya göre ve oyun hakkında açıklanan önceki bilgilere göre, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle PC oyuncuları, çok büyük zevkler yaşayacak bu oyunda. Fakat ilk Destiny oyununu oynamış birisi olarak, ne yazık ki bana bu yeterli bir devam oyunu gibi gelmedi. Oyunun temeli aynı, üzerine ayırt edici, yeni hiçbir şey eklenmemiş. Oyuna yeni gezegen getirmek mi? Genişletme paketleri ile yapıldı. Yeni silahlar, görevler, sinematikler ve oyun modları mı? Daha önce genişletme paketleri ile yapıldı. Şimdi neden yeni bir oyun? Çünkü bu oyundan zevk alabilmemiz için tam bir oyun parası olan 60 Dolar ödeyeceğiz. Üstüne bir de ek paketler ve genişletme paketleri için 100, belki de 150 Dolar ödeyeceğiz toplamda. Destiny 2 için tüm ek içerikler çıktıktan sonra belki bu Destiny 2, ilk oyunu oynayan oyuncular için tam yeni bir oyun olabilir.

Son olarak, bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Kaan GEZER Editör