Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 16.06.2020

Gördüğüm anda aşık olduğum Desperados 3 en sonunda çıktı ve bu inceleme yazıma konuk oldu. Desperados 3 inceleme detaylarına geçmeden önce kesinlikle belirtmem gerekli ki, oyuna bir nevi aşık oldum. Oyun, aslında ambargosu kalkmadan 2 hafta önce elime geçti fakat cidden uzun bir oyun. Bölüm başına 2 saat harcıyorsunuz rahat ilk oyununuzsa. En azından bende öyle oldu. Şu ana kadar 20 saat kadar oynadım ve hala bitmedi. Dalga geçmiyorum. Bu Desperados 3 inceleme yazısının gecikmesinin en büyük sebebi, oyunun uzun olmasıdır zaten. Neyse, yakınmayı bırakayım da asıl mevzuya gelelim.

Desperados 3 inceleme

Desperados 3 nasıl bir hikayeye sahip?

Hikaye genel olarak bir intikam hikayesi diyebilirim. Ara sahnelerle bizlere anlatılan yapım, başlarda anlamsız gibi gelse de giderek hikayeye iyice sarıyor sizi. İşin dahası da, aslında anladığım kadarıyla ana karakterimiz John Cooper fakat diğer 4 karakterin de kendi hikayeleri mevcut. Tabii, üzerilerinde çok durulmuyor fakat var yani, bilin.

Hikaye, başlarda böyle sarmıyor, çok kopuk gibi hissettiriyor. Fakat bir anda kendine öyle bir kitliyor ki, hikayenin devamını merak etmeye başlıyorsunuz. Ara sahneler ve oyun esnasındaki ufak tefek konuşmalar, giderek daha çok dikkat çekmeye başlıyor. Merak ettiriyor kendini. Hikaye normalde sevmem ama garip bir şekilde beni kendisine çekmeyi başardı. Hala devamını merak ediyorum.

Desperados 3 inceleme

Desperados 3 oynanış olarak nasıl?

Yılların birçok oyuncu için eskitemediği Commandos'u bildiniz mi? Hani, şu hep aklımızın bir köşesinde, "Ulan ne oyundu be!" diye kazılı olan Commandos'tan bahsediyorum. İşte o tecrübelerinizi hatırlayın ve üstüne daha çok ekleyin. Çünkü Desperados 3, oynanış anlamında gerçekten muhteşem bir oyun ve direkt mükemmel diyebileceğim bir yapım bu konuda. Elbette detaylarından bahsedeceğim.

Oyunda kullanabildiğimiz 5 farklı karakter bulunuyor. Bunlar, zamanla açılıyor. Öncelikle Cooper diye bir karakterle tanıştırıyor bizler. Bu, anladığım kadarıyla serinin önceki oyunlarında da yer alan bir karakter ama dürüst olayım, ben serinin önceki oyunlarını oynamadım. Sonra, McCoy ile tanışıyoruz. Doktor bir karakter. En azından öyle gibi görünüyor ya da öyle gösteriyor. Ardından Hector geliyor. Daha sonrasında Kate. En son olarak da Isabelle. Her karakter birbirinden cidden çok farklı oynanış mekaniklerine sahip ve hepsi ayrı bir mükemmel.

Desperados 3 inceleme

Desperados 3 karakterlerinden bahsetsene biraz

Her şeyden önce, karakterlerin kendilerine has pasif ve aktif yetenekleri bulunuyor. Öncelikle Cooper'dan bahsedelim. Cooper, tam bir kovboy. Çok seri bir şekilde 4 kişiyi öldürebilecek bir karakter. Pasif yetenekleri olarak ayakta ve normal bir şekilde 1 adet ceset taşıyabilme, merdivenlere, sarmaşıklara ve iplere tırmanma ve yüzebilme yeteneklerine sahip. A yeteneği bıçakla yakından öldürüyor veya dönüştürürseniz yumrukla bayıltıyor. S yeteneği, bıçağını fırlatıyor. Bıçaklarını toplaması gerekiyor. D yeteneği, bir yere madeni para atıyor ve bu madeni para, kapsam alanındaki düşmanların dikkatini oraya çekiyor kısa bir süre için. F ve G tuşlarında birer tabanca yer alıyor ve ikisi de aynı anda kullanılabilecek yetenekler. Tabii, mermiler sınırsız.

Diğer bir karakterimiz ise McCoy. Pasif yetenekler olarak 1 bedeni eğilerek yavaş bir şekilde taşıma, sadece merdivenlere tırmanabilme yeteneklerine sahip. Suda yüzemiyor. A yeteneği ilaçla düşmanlarını yakından öldürebilmesine yarıyor. Dönüştürürseniz, Kloroform ile düşmanları bayıltabiliyor. S yeteneğinde keskin nişancılık yapabildiği silahı yer alıyor ve tabii ki mermiler sınırsız. D yeteneği, doktor çantasını bir yere bırakıp düşmanların dikkatini çekmeye, tuzağa düşenleri etkisiz hale getirmeye yarıyor. F yeteneği, belli bir bölgeye bir şişe fırlatmasına yarıyor. 2 adet bulunan bu şişeler, şişenin kapsam alanındaki düşmanları etkisiz hale getiriyor. G tuşu ise dost veya kendisini iyileştirmeye yarıyor.

Hector, tam bir canavar. Pasif yetenekler olarak 2 adet bedeni hızlı bir şekilde ayakta taşıyabilme, sadece merdivenlere tırmanabilme yeteneklerine sahip. Hector da suda yüzemiyor. A yeteneği ile düşmanları baltası ile yakından öldürebiliyor ya da dönüştürürseniz yumrukla bayıltabiliyor. S yeteneği, Bianca adını verdiği ve canından çok sevdiği ayı kapanı bulunuyor. Tuzağa düşenler ölüyor. D yeteneği ıslık çalıyor ve düşmanlar, ıslık çalınan noktaya yürüyerek geliyor. S yeteneği ile muhteşem bir kombo. F yeteneğindeki çifte tüfeği ile koni gibi bir alandaki düşmanları yok edebiliyor ama çok ses çıkarıyor. G yeteneği ile de kendisini iyileştirebiliyor.

Desperados 3 inceleme

Kate ve Isabelle isimli karakterler nasıl peki?

Kate, tam bir alev parçası. Hastayım sana Kate! Kate, pasif yetenekler olarak bir bedeni eğilerek yavaş bir şekilde taşıyabilme, sadece merdivenlere tırmanabilme yeteneklerine sahip. Yüzemiyor ne yazık ki. A yeteneği ile birilerini tekmeleyerek bayıltabiliyor. S yeteneği, bir yere parfüm şişesi atarak o bölgedeki düşmanların geçici olarak kör olmasını sağlıyor. D yeteneği ile birtakım düşmanları sohbetle oyalayabiliyor. F yeteneği ile tabancasını kullanıyor ama mermi sınırlı. G yeteneği ile de birtakım düşmanları baştan çıkararak kenara köşeye çekebiliyor ama bunun için öncelikle kamuflaja sahip olması gerekiyor. Kamuflaj yoksa, baştan çıkarma yeteneği de iş görmüyor.

Son olarak Isabelle bulunuyor. Açıkçası, oynamasını en zevkli bulduğum karakter tam olarak bu. Pasif olarak, ayakta ve normal hızda 1 beden taşıyabiliyor, merdiven, sarmaşık ve iplere tırmanabiliyor ve yüzebiliyor. A yeteneği, elindeki orak benzeri bir silahla düşmanı öldürebilmesini veya dönüştürürseniz yumrukla bayıltabilmesini sağlıyor. S yeteneği iki hedefi birbirine bağlar ve birine ne olursa diğerine de o olur. D yeteneği ile Stella adındaki kedisini gönderir ve hedeflerin bazılarını bir süre oyalar. F yeteneği, bir hedefin zihnini kontrol etmeye yarıyor fakat bu da sınırlı. G yeteneği ile de kendisini veya dostunu iyileştirebiliyor.

Cooper, McCoy, Hector, Kate ve Isabella isimli bu 5 karakterin her yeteneği cidden birbirinden kullanışlı. İşin dahası da, dilerseniz tek bir karakterle bile oynayarak tüm bölümü geçebiliyorsunuz. Stratejiler tamamen size ait. Sizin seçiminiz. Oyunu satranç gibi düşünün. İnanılmaz fazla olasılık ve etken var oyunda ve bu 5 karakterle dilediğinizi yapabiliyorsunuz. Özellikle de, oyunda bir şeyler başardığınızda hissettiğiniz o başarı duygusu cidden efsane bir olay.

Desperados 3 inceleme

Düşmanlar falan nasıl?

Oyunda bizleri birkaç çeşit düşman karşılıyor. Bunların her biri farklı özelliklere sahip. Öncelikle, Gunman ve Gunwoman isimli düşmanlardan bahsedelim. Bu düşmanlar, en basit olanları. Her türlü hileyi hurdayı yiyorlar, kolay lokmalar. Fakat kadın olanlar, Kate'in alevli aurasına kanmayabiliyor. Hatta, eğer bir grup içerisinde yer alıyorlarsa, erkeklerin aklını çelmemizi de engelliyorlar. Ona göre oynamak gerekiyor.

Poncho adındaki diğer düşmanlar ise, bir tık daha kaliteli düşmanlar. Her hileyi hurdayı yemiyorlar. Biraz daha dikkatli oynamak gerekiyor o yüzden. Mesela, Kate ile gidip akıllarını çelerek bir yerlere götürmek istediğimizde gelmiyorlar. Fakat, konuşarak baktıkları yeri değiştirebiliyoruz. Savundukları yerleri ve yolları bırakmıyorlar. Köpekler falan da var oyunda. Bunlar, kokumuzu alarak bizleri bulunuyor ama görüş alanları kısa. Duvar arkasından bile görebiliyorlar ve kamuflaj işe yaramıyor.

Son olarak Long Coat isimli düşmanlar bulunuyor. Bunlar elit düşmanlar olarak da belirtilebilir. Yanlarına varıp düz vuruşlarla öldüremiyorsunuz. Bunu sadece Hector yapabiliyor. Bunun sebebini belirtmek isterdim ama sürprizi kaçırmış olurum. Yerlerini bırakmıyorlar, kanmıyorlar, çok güçlüler. Eğer Hector yoksa, önce sersemletmeniz, sonra gidip öldürmeniz gerekiyor. Silahla 3 vuruş. Sıkıntı bunlar yani ama Hector fena. Hector halledir. Hector bu konuda tam bir kral.

Bir de, oyunda zamanı durdurup bir şeyler yapabiliyorsunuz. Aynı anda bir şeyler yapmak istediğinizde zamanı ve oyunu durduruyor, karakterlerinize komut veriyor ve arkanıza yaslanıyorsunuz. Sık sık kullandığınız bir özellik olacaktır. Çünkü hem daha zevkli hale getiriyor hem de oyuna daha fazla oynanış imkanı tanıyor. Elinizdeki taşlarla kendi yolunuzu çizdiğinizi hissettiren en önemli özelliklerden bir tanesidir kesinlikle.

Desperados 3 inceleme

Desperados 3 tecrübelerinden bahseder misin?

En sevdiğim kısma geldik. Desperados 3 inceleme yazıma başlarken tecrübelerimden bahsedeceğim yere gelmek için sabırsızlanıyordum. Size şu ana kadar bahsettiğim özellikleri aklınızda tutarak oynamanız gerekiyor oyunu. Düşmanların görüş alanlarını, izledikleri yolları, kör noktaları, zayıf noktalarını, harita üzerindeki tuzak ve benzeri şeyleri dikkate almanız gerekiyor. Normalde Cooper ile takılıp çatır çutur bıçak fırlatarak veya hızlıca 4 kişiyi devirerek ilerlemeyi severdim fakat Isabelle gelince hayatım değişti resmen.

Isabelle, resmen oyunun en bozuk karakteri ve cidden muhteşem bu. Örneğin, 2 düşmanı birleştirebiliyorsunuz. Bu düşmanlardan birini alıp, bir tuzakla en az 2-3 kişiyi öldürebiliyorsunuz. Ardından, kontrol hala sizde olduğu için silahınızı kullanarak birini öldürüyorsunuz. O durumu gören düşmanlar hain vesaire diyerek, kullandığınız düşmanı etkisiz hale getiriyor. Bağlı olduğu diğer karakter de perte çıkmış oluyor. Yani, 1 yetenekle nereden baksanız 5-6 düşmanı çok rahat devirebiliyorsunuz. Fakat ne yazık ki bu yetenek sınırlı kullanımlık ama emin olun fazlasıyla yetiyor.

Yükleme ekranları bir tık canımı sıkmıyor değil. Çünkü cidden uzun sürüyor. Bu, beni üzüyor. HDD kullanıyorum evet ama yine de bu kadar da yavaş olmamalı bence. Oyunun en sevdiğim yanı ise, tamamen F5 ile kaydedip F8 ile tekrar yükleyerek en doğru adımı gerçekleştirmek üzere kurulu olması. Tabii, tek bir doğru adım yok. Siz nasıl isterseniz öyle oynayarak en doğru yolunuzu oluşturabiliyorsunuz. Bazen cidden imkansız gibi görünen yerlere denk geliyorsunuz. Buraları da bir şekilde geçtiğinizde inanılmaz büyük bir mutluluk hissediyorsunuz. Ben gerçekten çok sevindiğim ve zeki hissettiğim anlar yaşadım. Hem de bol bol!

Bir başka bahsetmek istediğim şey de, oyuna yaklaşım şekliniz. İster sessiz, ister sesli dalabiliyorsunuz. Eğer sessiz dalmak istiyorsanız, çok dikkatli olmanız gerekiyor. En ufak hata bile durumu mahvedebiliyor. Son 3 kaydınız tutuluyor. O yüzden büyük hatalar yine aşırı büyük bir problem olmuyor. Sesli gitmeyi hiç denemedim ama bazı bölümlerin sonlarında sesliye döndüğüm oldu. Cooper bu konuda çok iyi. Hector ile kombolarsanız, çok fena can yakarsınız. Bir de, belli bir aşamadan sonra Baron size Challenge adı verilen görevlerden veriyor. Hiç yapmadım ama zoru sevenler için tavsiye edebilirim. Ayırca, oyunu Beginner'da oynamama rağmen zorlayan zamanların olduğunu ve bölüm başı ortalama 2 saat sürdüğünü de belirtmek istiyorum.

Desperados 3 inceleme

Desperados 3 sistem gereksinimleri nedir?

Desperados 3 inceleme yazımı sonlandırmadan, son yorumlarımdan bahsetmeden önce sistem gereksinimlerinden de bahsetmekte fayda var. Hemen aşağıda, oyunun sistem gereksinimleri yer alıyor. Görebileceğiniz üzere orta seviye bir sistem fazlasıyla yeterli. Yani, dert olacak herhangi bir şey yok. Yine de, kendi PC'nize göre aklınızda performans açısından bir şeyler canlanması için bakabilirsiniz.

Desperados 3 sistem gereksinimleri (MİNİMUM):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit ya da daha iyisi
 • İşlemci: 3.0 GHz çift çekirdek (Intel i3-530 ya da AMD Athlon II X3 460)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 560 ya da Radeon HD 5850, 2GB
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

Desperados 3 sistem gereksinimleri (ÖNERİLEN):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: 3.0 GHz dört çekirdek (Intel i5-750 ya da AMD Athlon X4 740)
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 760 ya da AMD Radeon HD 7870, 3GB
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 9.0c uyumlu
 • İlave Notlar: Yükleme sürelerini iyileştirmek için oyunun SSD'ye yüklenmesi önerilir

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB
 • Monitör: AOC AG273QCX

Desperados 3 inceleme

Desperados 3 inceleme sonucu nedir?

Desperados 3 inceleme sonucu olarak puanımın tam olduğunu söyleyebilirim. Elbette %100 kusursuz değil ama bana yaşattıkları, bana hissettirdikleri, benim için şu ana kadar 2020 yılında çıkan en iyi oyun olmasını sağladı. 2020 yılında, şu ana kadar bundan daha iyisini görmedim. Tabii ki yakında çıkacak olan büyük oyunlar var ama kesinlikle çok dişli bir rakibe sahip olduklarının altını çizebilirim.

Desperados 3, inceleme yazım boyunca hep övdüğüm oyun oldu. Herhangi bir kusurunu göremedim. Sadece yükleme süreleri ile ilgili biraz can sıkıyor, o kadar. Eğer siz de Commandos ile yaşadığınız tecrübeleri özlediyseniz, Desperados 3 sizi fazlasıyla tatmin edecek demektir. Bölüm başı ortalama 2 saat kadar zaman harcadığınızı düşünürsek, cidden uzun bir oynanışın sizi beklediğini söyleyebiliriz. Alın, deneyin, tadını çıkarın!

Test Sistemimiz "Monster Tulpar T5 V21"

 • Intel i7-10875H-2,30GHz Turbo Boost ile 5,1GHz
 • 8GB GDDR6 Nvidia RTX2070 SUPER 256-Bit
 • 15,6" FHD 1920x1080 240Hz IPS Mat LED Ekran
 • 16GB (2x8GB) DDR4 2933MHz
 • 512GB SAMSUNG PM981a M.2 SSD
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.