Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 03.06.2021

DDOS SALDIRILARINA KARŞI ALTYAPINIZ HAZIR MI?

Dünyanın yeni savaş trendi siber saldırıların son yıllardaki yoğunluğu ve etkisi daha çok konuşulmaya başlandı. Neredeyse her yeni günde yeni bir saldırı çeşidini öğrenmeye ve hatta deneyimlemeye başladık.

Size, çalışanlarınıza ve müşterilerinize ait verilerin kopyalanması değil sadece tehlikenin boyutu. Öyle ki uluslara ait özel bilgilerin de ele geçirilmesi ve paylaşılması da uluslar için ayrı bir güvenlik açığı. Akıllı evlerin inşa edildiği günümüzde, nesnelerin İnterneti teknolojisiyle kullanılan cihazların hack’lenerek çeşitli saldırılarda kullanıldığı son günlerde, Futurism.com’un son haberi tehlikenin ulaştığı boyutu gözler önüne seriyor.

Bilgisayar korsanları Fransa'nın Rouen kentindeki Üniversite Hastane Merkezine (CHU) saldırdı ve bu da tesisin bilgisayarlarını kullanılamaz hale getirdi. Ancak siber saldırganların talep ettiği fidyeyi ödemek yerine, 1.300 yataklı hastanedeki personel, "eski iyi kağıt ve kalem yöntemini" kullanmaya geri döndü.

Hastane yönetimi, kesintinin herhangi bir hastayı tehlikeye atmadığını veya tıbbi veya kişisel verilerin sızmasına neden olmadığını yazdı. Ama biraz hayal gücünüzü kullandığınızda bunun bir ileri seviyesinin olması hiç uzak bir ihtimal de değil.

! 2015 yılından bu yana etkisini hissettiren ancak özellikle son dönemde ülkemizin gündemini meşgul eden, ayrıca 2015 yılından beri de artarak hem ülkemizde hem dünyada kendinden söz ettiren bu siber saldırıların en kuvvetlilerinden biri ise DDOS!

Oyun dünyasının da korkulu rüyası bu siber ataklarla mücadele, doğru koruma programına alındığında zor değil. Bu alanda yapılan yazılım yatırımları her geçen gün artıyor ve kapsamlı hizmet verebilecek bir kurumla çalışıldığında gözünüz arkada kalmıyor.

Bu hizmeti sunabilen güvenli kurumlardan biri de Teknoboss İletişim Hizmetleri. DDoS ile ilgili merak edilen soruları sizler için bu yazıda toparladık.

DDOS ATAK ÖNLEME HİZMETİNE KİMLER İHTİYAÇ DUYAR VE BU HİZMETTEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

İnternet üzerinde kritik uygulamalar çalıştıranlar, Müşterilerine internet üzerinden hizmet sunanlar, Güvenli internet hizmeti almak isteyen, ancak yatırım yapmayı düşünmeyen, küçük ve orta ölçekli işletmeler faydalanabilir.

TEKNOBOSS DDOS ATAK ÖNLEME HİZMETİNİN DİĞERLERİNDEN FARKI NEDİR?

Teknoboss’un sağladığı DDOS Atak Önleme servisi, standart kurumlardan farklı olarak always on yöntemi ile koruma sağlamaktadır. Yani bir atak anında devreye hemen giriyor. Aşağıda paylaştığımız bir saldırı grafiğinde görüleceği üzere DDOS anında devreye giriyor ve saldırıya anında müdahale ediyor.

DDoS nedir? DDoS saldırısı nasıl engellenir?

TEKNOBOSS’UN SUNDUĞU DDOS ATAK ÖNLEME HİZMETİNİN SALDIRIYA DAYANMA SÜRESİ NEDİR?

Bununla ilgili bir süre kısıtlaması yoktur. Şu ana kadar saldırıda kullanılan maximum 1 Tbps+’lık trafiği kaldıracak dayanma gücündedir.

CLOUD HİZMETİ KULLANIRKEN DE DDOS ATAK ÖNLEME HİZMETİ ALINABİLİR Mİ?

Teknoboss bünyesinde Cloud hizmeti sunduğumuz müşterilerimize bu hizmeti ücretsiz sunmaktayız. Farklı bir yerden Cloud hizmeti alanlara ise tünel gibi farklı protokoller uygulanarak hizmet sağlanabilir. Burada DDOS Atak Önleme Hizmetine ilave, kullanılacak tünelin kurulum maliyeti de eklenmekte.

CLOUD VE SUNUCU BARINDIRMA HİZMETİNLERİNİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Bu sorunun cevabı ayrı bir yazı konusu olur. Her iki hizmetin de kendine ait kullanım avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. Burada dikkate alınacak husus, müşterinin sunduğu hizmet için en uygun yapının hangisi olacağına karar verilmesi.

SİZE ÖZEL DDOS ATAK ÖNLEME PAKETİ NASIL BELİRLENMELİDİR?

Servis sağlayıcınızın verdiği hizmetler kadar sunduğu güvenlik önlemlerini de sorgulamakta ve öğrenmekte fayda var.

​DDoS Atak Önleme Hizmeti destek ekiplerle beraber ihtiyaçlarınızı karşılayacak, uygun ekipman ve konfigürasyon seçimine göre belirlenmelidir. Bu konfigürasyonu yapacak teknik ekibin yeterliliği, sorun anında yapacağı müdahale ile olası kayıpların önüne geçmektedir.

SİZLERLE İLETİŞİME GEÇMEK İSTEYENLER SİZE NASIL ULAŞABİLİR?

Bu yazının akabinde DDOS Atak Önleme Hizmetimizden faydalanmak isteyenler, bizlere satis@teknoboss.com.tr e-posta adresimizden ulaşabilirler ve 31 Haziran tarihine kadar geçerli olmak üzere, DDOS Koruma Paketlerimizden %30’a varan indirimlerle faydalanabilirler.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.