DARPA çalışanları, Dünya’nın 2045 yılındaki halini tasarladı

DARPA çalışanları, Dünya’nın 2045 yılındaki halini tasarladı

Dünya, 30 sene sonra bambaşka bir yer olacak gibi görünüyor.

Gelecekte neler olabileceğini gerçekçi bir şekilde tahmin edebilmenin çok zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak konu, teknolojik gelişmeler ve geleceği düşünmek olunca Pentagon’daki araştırma ajansının yetkilileri, bu soruların cevapları için en doğru insanlar olabilirler. DARPA’da (Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı) çalışan 3 araştırmacı, “Geleceğe Doğru” adındaki bir video serisinde, Dünya’nın 30 yıl sonraki halini tahmin etti ve teknolojik açıdan beklentilerini anlattı. Gelin, bu 3 bilim insanının gelecek ile ilgili neler düşündüğüne daha yakından bakalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

DARPA, 2045

DARPA’nın Biyolojik Teknolojiler Ofisi’nde idareci olan ve aynı zamanda nörolog olan Dr. Justin Sanchez’e göre, 2040’lı yıllardan itibaren beynimizle birçok şeyi kontrol edebilir duruma geleceğiz. “Etrafınızı sadece düşüncelerinizle kontrol edebildiğiniz bir dünya hayal edin. Evinizin birçok farklı bölgesini sadece beyin sinyallerinizle yönetebildiğinizi düşünün veya sadece sinir sisteminiz sayesinde arkadaşlarınız ve ailenizle temasa geçebildiğinizi düşünün.” diyen Just Sanchez, DARPA’nın nöroteknoloji alanında yaptığı çalışmalar sayesinde böyle şeylerin olabilitesinin çok muhtemel olduğunu belirtiyor.

Justin Sanchez, halihazırda beyin implantları tarafından kontrol edilen protez uzuvların olduğuna da vurgu yapıyor. Hatta geliştirilen bu beyin implantları sayesinde geçtiğimiz haftalarda DARPA’nın, felçli bir insana daha önce yaşamadığı dokunma hissini yaşatmayı başardığını söyledi. Bu ve bunun gibi teknolojiler sayesinde sinir sistemiyle kontrolün çok yakın bir tarihte yaygınlaşacağını da sözlerine ekledi.

DARPA, 2045

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ancak gelecek sadece beyin implantları etrafında şekillenmeyecek elbette. DARPA’nın Savunma Bilimleri Ofisi’nde idareci olarak çalışan Stefanie Tompkins’e göre, etrafımızdaki objeler ve yapılar için de birçok yeni heyecan yaratacak teknoloji var. Stefanie Tompkins’in görüşüne göre, gelecekte inanılmaz güçlü ancak çok hafif yapılar inşa edebileceğiz. Gökdelenlerin çelik kadar sağlam olduğunu ancak bir karbon fiber kadar da hafif olduğunu düşünün diyerek de sözlerini örneklendiriyor. Sanırım idarecinin gelecek için neler hayal ettiğini bu sözünden çok rahat anlayabiliyoruz.

Bu tahminlerini daha detaylı olarak “Geleceğe Doğru” video serisinde anlatan Stefanie Tompkins’in bu videosunu haberimizin en alt kısmında bulabilirsiniz. Şimdi 3. araştırmacı olan Pam Melroy’un, önümüzdeki 30 yıl hakkındaki tahminlerini konuşalım. Kendisi bir havacılık mühendisi ve aynı zamanda eski bir astronot. DARPA’da Taktik Teknolojileri Ofisi’nde çalışan Pam Melroy, 2045 yılında makinelerle insanoğlunun çok farklı bir bağı olacağını düşünüyor. Bu düşüncelerini ise, “30 yıl sonra, makinelerle artık klavye kullanmayı bırakıp, basitçe konuşarak veya tek bir tuşa basarak anlaşabileceğiz. Buna bir örnek vermem gerekirse, şu an bir hava aracında inişe hazırlanmak için kendimizi hazırlamak, hava aracını seyir modundan çıkarmak ve iniş takımlarını açmak gibi birçok adımdan geçmek durumundayız ve bunların hepsi doğru sırayla yapılmak zorunda. 2045 yılındaki hava araçları ise, ağzımızdan çıkan “inişe hazırlan” gibi basit olan 2 kelimeyi algılayarak, tüm bu karmaşık işlemleri kendileri üstlenecek.” diyerek belirtti. Hatta kendisi hiç pilot gerektirmeyen uçuşların da yaygınlaşacağını düşünüyormuş.

DARPA’daki bilim insanlarının sözlerinden hareket edersek, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sahnelerin birçoğunu yakın gelecekte kendimiz deneyimliyor olacağız. Açıkçası bu açıklamaları çok uçuk bulmadığımı da söylemem gerek. Siz 2045’te gezegenimizin teknolojik açıdan ne durumda olacağını düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin. Ayrıca Stefania Tompkins’in detaylı açıklamalarının bulunduğu videoyu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.