Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 26.06.2020

Planescape: Torment, Baldur’s Gate: Dark Alliance, Fallout: New Vegas ve hatta yolda olan Dying Light 2 gibi önemli oyunların yazarlığını yapmış olan Chris Avellone taciz iddiasıyla suçlanıyor. Atılan iddialara göre Chris Avellone, bazıları oyunlarla ilgili etkinlikleri esnasında olmak üzere cinsel olarak kadınları taciz ediyor.

Chris Avellone, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmış değil fakat dikkat çeken bir nokta var. Bu nokta da, birtakım Twitter gönderilerinde, kadınların bazılarından özür diliyor olması. Özür diliyor ama konu hakkında da detaylara girmiyor. İşin daha da dikkat çeken kısmı, bu konularla ilgili yorumu istendiğinde cevap vermiyor olması.

Chris Avellone ile ilgili taciz iddiaları 1 değil, 2 değil

Dying Light 2 geliştirici ekibi Techland konuyla ilgili olarak, "Cinsel taciz ve saygısızlık konularına azami özen göstererek davranırız ve bu tür davranışlara karşı toleransımız yoktur - bu, hem çalışanlarımız hem de aralarında Chris'in de bulunuğu dış danışmanlar için de geçerlidir." şeklinde açıklamada bulundu. Kotaku'ya, "Bu yüzden Chris Avellone ile birlikte işbirliğimizi sonlandırmaya karar verdik." şeklinde bir açıklama yapıldı.

https://twitter.com/SJBsMama/status/1274175397337411586

Yukarıda paylaştığımız Twitter gönderisine benzeyen açıklamalar internet üzerinde bulunabiliyor. Kotaku, bu Twitter gönderisindeki hanımefendiye ulaşıyor ve görüşüyor. Bu konuşmada, olayların 2012 ile 2014 arasında gerçekleştiğini belirten Karissa, aynı zamanda güvenlik endişeleri sebebiyle sadece isminin kullanılmasını istiyor.

Karissa, "Obsidiyen kredi kartını havaya kaldırdı ve, “İçkiler benden!" dedi ve yeni herkes için içki almaya başladı." dedi. Ardından, "Benimkisi her kaybolduğunda, Chris içkisi bitenler için bir ya da iki tane ile geri döndü, sürekli gidip geliyordu. Onu reddettiğimi hatırlıyorum, 'İyiyim, artık ihtiyacım yok, muhtemelen artık içmemeliyim.' gibi takıldım ve o da, 'Hayır, sorun yok, hadi, sana başka bir içki alalım.' gibisinden takılıyordu." dedi.

Alkol etki edince Chris Avellone ve hanımefendinin 2 arkadaşı Karissa'ya, Karissa'nın odasına gitmesi için yardımcı oluyor. Bu durumda birkaç sahne dışında pek bir şey hatırlamadığını söylüyor. Karissa, "Bir noktada ayağa kalktığımızı hatırlıyorum, bir noktada orada duran iki arkadaşımı hatırlıyorum ve şunu oldukça canlı bir şekilde hatırlıyorum: Chris yüzümü tuttu ve beni öpmeye başladı. Sormadı, sadece yaptı." diyor. Kendisine geldiğinde, arkadaşlarından biri Karissa'ya, Chris'i de giderken beraberlerinde götürmeye defalarca çalıştıkarını dile getirdi.

Karissa, “Daha sonra bana geri dönen bu şey sırasında en büyük açıklık anı —yine, işler bana parçalar halinde geri döndü— en net hatırladığım şey, pantolonumu açmaya ve elini içeri sokmaya başladığında ona, 'Bu iyi bir fikir değil.' dedim. Sanırım bir an durakladı, çünkü bunu söylememi beklediğini sanmıyorum ve sanırım bunu söyleyebilmemin tek nedeni o zaman özel dönemimde olduğumdu.” dedi.

Chris Avellone'un konuları reddetmiyor olması dikkat çekti

İşin ilginç kısmı ise Chris Avellone, "Benden nefret ediyor ve bu şekilde hissetmek konusunda haklı." şeklinde bir açıklamada bulundu fakat ona veya bir başka kadına zarar vermek istememiş olduğunu da dile getirdi. Bu hikayeden sonra, oyun dünyasından bir başka kadın da 2014 yılında Chris Avellone ile aralarında geçen Facebook konuşmasını gösterdi.

Gösterilen konuşmalara göre, muhabbet önce normal ileriyor, herhangi bir sorun olmuyor. Fakat, muhabbet bir yerden sonra cinselliğe geçiyor ve bu bir anda oluyor. Kadının söylediklerine göre Chris Avellone, kadının o esnada bir ilişki içerisinde olduğunun da farkındaydı.

Bir başka kadın da, Chris Avellone ortamdayken bile 2014 yılında, Chris'in kendisini ellediğini, avuçladığını dile getirdi. Ne zaman kız arkadaşı başka bir yere dönse Chris, kadının kalçasına uzanmış. En azından iddialar bu yönde.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 arkasında imzası bulunan Paradox Games, Kotaku'ya gönderdiği bir elekronik postada, Chris Avellone'un sadece bir süre ekipte çalıştığını ve artık hiçbir katkısının oyunda yer almadığını dile getirdi.

The Waylanders isimli yapımda da ismi geçen Chris Avellone ile ilgili iddialar ortaya çıktıktan sonra, "Chris artık projede değil ve ben baştan beri baş yazardım." şeklindeki bir açıklama da Emily Grace Buck tarafından geldi. Oyunun yazarı Emily Grace Buck, "Şu anda Waylanders onun çok az yazdığı bir kısma sahip ve ben onun sahnelerine göz gezdireceğim." dedi. Son olaylara kadar, Gato Studio'dan kimsenin Chris'in bu hallerini bilmediğini de dile getirdi.

Chris Avellone ile ilgili bunca taciz iddiası varken yalan olduğunu düşündüğümüzü söyleyemeyiz. Hatta, Chris Avellone ile ilgili daha dile getirilmemiş taciz mevzuları olduğunu da düşünüyoruz. Fakat, günahını almak gibi de bir şey yapmak istemeyiz. Aksi ispat edilene kadar Chris Avellone taciz iddialarından tam olarak suçlanamaz. Bakalım, bu konuda ilerleyen süreçte neler göreceğiz?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.