Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 18.11.2022

TikTok'un popüler içerik üreticilerinden Özgür Deniz nam-ı diğer cellat36 kimdir, nereli, kaç yaşında bu yazımızda sizlere onun hakkında bildiklerimizi paylaşacağız.

Özgür Deniz (cellat36) Kimdir?

Özgür Deniz (cellat36), 5 Haziran 1999 Kars, Sarıkamış doğumludur, 21 yaşındadır ve şu an Eskişehir'de yaşıyor. 1.85 boyunda olan Özgür, İkizler burcudur. Instagram'da gitarıyla birlikte çektiği cover şarkılarla popülerlik kazanan Özgür, 2020 yılında TikTok'a başlamış ve oldukça popüler olmuştur. TikTok'ta şu an 1.3 milyon takipçisi ve 45 milyondan fazla beğenisi bulunuyor. Instagram'da ise takipçisi sayısı 347 bin olmuş durumda.

TikTok Nedir?

cellat36 kimdir yazımızda, bir de uygulamadan bahsedelim. Çinli ByteDance şirketi, Çin'de Douyin olarak da bilinen kısa biçimli video barındırma sitesi TikTok'un sahibidir. Şakalar, gösteriler, numaralar, şakalar ve danslar da dahil olmak üzere 15 saniye ile on dakika arasında değişen uzunluklarda kullanıcı tarafından gönderilen çeşitli videolar içeriyor. Çin pazarı, TikTok'ta uluslararası bir karşılığı olan Douyin'in Eylül 2016'da piyasaya sürülmesine tanık oldu. Çin anakarası dışındaki çoğu pazar 2017 iOS ve Android lansmanını gördü. Ancak, 2 Ağustos 2018'e kadar başka bir Çin sosyal medya hizmeti olan Musical.ly ile birleşerek küresel olarak kullanılabilir hale geldi.

TikTok ve Douyin'in kullanıcı arayüzleri neredeyse aynı olsa da, içerik paylaşmıyorlar. Sunucularının her biri ilgili uygulamanın satıldığı bölgede yer almaktadır. Benzerliklere rağmen, iki öğenin özellikleri aynı değildir. Douyin'de bir kişinin diğer videolarını video içi araması mümkün. Ayrıca, satın alma, konaklama rezervasyonları yapması da mümkün. Tabii, coğrafi etiketli incelemeler yazma gibi diğer işlevlerle birlikte mümkündür. Tabii, cellat36 ile ilgili bilgi verirken, platform hakkında da detaylıca bilgi vereceğiz. Bu yüzden, devam edelim.

TikTok ve Douyin, ilk çıkışlarından bu yana hızla dünya çapında tanınmaya başladı. Ekim 2020'de TikTok dünya çapında 2 milyardan fazla mobil cihazda yer aldı. Morning Consult, Zoom ve Peacock'tan sonra TikTok'u 2020'nin en hızlı büyüyen üçüncü markası olarak sıraladı. TikTok, Cloudflare tarafından 2021'in en popüler web sitesi seçilmek için Google'ı geride bıraktı. TikTok, bağımlılık yapıcı nitelikleri ve diğer psikolojik etkilerinin yanı sıra uygunsuz içerik, yanlış bilgi, sansür ve moderasyon ve kullanıcı gizliliği ile ilgili sorunlar nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Musical.ly ile birleşmesi

cellat36 ile ilgili bilgi verirken, bir de platformun birleşim aşamasından bahsetmek şart. 9 Kasım 2017’de TikTok ana şirketi ByteDance, 1 milyar dolar harcadı. Bu sayede, musical.ly’ı satın aldı. musical.ly, Şangay merkezli. Ayrıca, Santa Monica’da ofisi var. Dahası, Amerikan gençlerine yönelik sosyal medya platformu olan girişim şirketi. TikTok, ABD dijital platformunun genç kullanıcı tabanını kullandı. 2 Ağustos 2018’de daha büyük bir video topluluğu oluşturmak istedi. Bu nedenle, musical.ly’de var olan mevcut hesaplar ve verileri, tek bir uygulamada bir araya getirdi. Bu sayede de birleşmiş oldu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.