Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Engin Saklı, Editör Yazım tarihi: 11.11.2011

Call of Duty serisi, uzun yıllardır en çok beğenilen ve oynanan FPS oyunlarını bize sundu. Şimdi ise yepyeni bir oyun Modern Warfare 3 ile karşımızdalar. Özellikle bu yıl Battlefield 3 ile girilen “En iyi FPS oyunu hangisi?” mücadelesi MW3’ün önemini biraz daha arttırıyor.

Modern Warfare 3 öyle bir oyun olmuş ki neredeyse tüm Call of Duty serisini oynamama rağmen bu oyundan çok daha fazla etkilendim. Oyun içerisindeki aksiyon, macera ve ‘her an elimizin tetikte ve gözümüzün namluda olması gerek’ hissi Modern Warfare 3’e ayrı bir hava katmış.

Sen Sus Silahın Konuşsun Evlat!

Call of Duty: Modern Warfare 2’yi oynayanlar hatırlayacaklardır. Soap adlı karakterle son sahnede General Shepard’ın gözüne bıçak saplayıp Captain Price’ın hayatını kurtarıyorduk. İşte Modern Warfare 3’de tam bu sahnenin devamından başlıyor. Ağır yaralı olan Soap, Captain Price ve Nikolia’nın yardımlarıyla güvenli bölgeye taşınıyor. Bu sahnede Soap’un yaşadığı flashback’ler serinin geride kalmış önemli anlarını bize hatırlatıyor.

Asıl maceraya ise yeni kahramanımız Frost ile New York sokaklarında düşmüş bir helikopterde başlıyoruz. Frost, Sandman önderliğindeki Delta takımının bir elemanı. Yeni takımımızı ara görevlerde kullanıyoruz. Asıl can alıcı olaylara ise Task Force takımında ve yine Captain Price ile atılıyoruz. Oyunda iki ana karakterimiz var diyebiliriz. Bunlar, Derek ‘Frost’ Westbrook ve Yuri adlı karakterler. Bunların yanında farklı karakterleride hatta bir bölümde de Captain Price’ı kontrol etme şansı buluyoruz.

Senaryodan bahsedip spoiler vermek yerine senaryo detaylarını vermek istiyorum bu yazıda. Modern Warfare serisinde bilindiği gibi Rusya, Amerika’yı işgal ediyordu. Modern Warfare 3’de ise gözü doymayan Rusya daha doğrusu tüm bu işgallerin arkasındaki isim olan Makarov, Avrupa pazarına açılıyor. Biz de Makarov’un işgallerini durdurmak ve silah bağlantılarını kesmek için New York, Berlin, Londra, Prag, Sibirya, Dubai, Somali ve Sierra Leone topraklarını ziyaret ediyoruz. Kısaca kendimizi 3. Dünya Savaşı’nın içerisinde buluyoruz.

Aksiyon; Call of Duty’nin Kod Adı

Call of Duty serisinin bir önceki oyunu olan Black Ops’u oynayanlar bilir. Genel olarak “bu oyunun filmi olur” gibi çok iyi yorumlar almıştı. İşte Modern Warfare 3’de tam bu kalitede belki Black Ops’da ki gibi farklı hikaye anlatılışı yok ama oyun içerisindeki aksiyon bizi gerçekten savaşın içine sürüklüyor.

Modern Warfare 3’de ki aksiyonu iddia ediyorum daha önce hiçbir oyunda görmemişsinizdir. Bir oyun içerisinde bir dakika sonra ne olacağını kestirmek bu kadar zor olabilirdi herhalde. Her an üzerinize bir roket atılabilir ya da bir helikopter düşebilir bu oyunda. Gözlerinizi dört açmalı ve pür dikkat ekrana kilitlenmelisiniz. Yoksa düşman askerlerinden “Take Over!” cümlesini duyarsınız.

Savaş alanına indiğimizde karşımıza çıkan başka bir unsurda yapay zeka. Malesef oyun içerisindeki yapay zeka pek iyi durumda değil. Düşman askerleri yakın temasta bazen çok ağır kalabiliyorlar. Asıl sorun ise bizim takımımızın yapay zekasında. Eğer belli bir noktaya gidilecekse öncü siz olmalısınız. Siz ilerlemeden takımınızda pek fazla ileriye gitmiyor. Ya da farklı bir taktik uygulayıp düşmanın arkasından dolaşmaya çalıştığınızda diğer takım arkadaşlarınızda bir anda ilerlemeye başlıyor ve düşmanlarla iç içe giriyorlar. Bunlar oyunun ufak yapay zeka yanlışlıkları olarak görülebilir. Aslına bakılırsa çokta fazla göze batan bir sorun yok yapay zekada.

Kurşun Öldürmez Asker, Aptallık Öldürür!

Call Of Duty: Modern Warfare 3’de silahlar konusuna bu sene en büyük yenilik iki farklı dürbünü aynı anda kullanabiliyor oluşumuz. Bunu basitçe anlatmak gerekirse normal bir silahı sniper olarakta kullanabiliyoruz şeklinde açıklayabiliriz. Tabii ki bu özellik her silahta yer almıyor bazı özel silahlarda iki farklı dürbün seçeneği mevcut. Bunun dışında oyundaki silah çeşitliliği diğer Call of Duty oyunlarıyla benzerlik gösteriyor diyebiliriz.

Silahlar konusuna girmişken silahların vuruş hissiyatındanda bahsedelim. Vuruş hissiyatı Maalesef çok başarılı olmamış. Ancak günümüz FPS oyunlarına bakılırsa yine birçoğuna göre iyi bir vuruş hissiyatına sahip oyun.

Silahların diğer bir detayıda sesleri, silah sesleri konusunda oyunu Battlefield 3 ile karşılaştırmak gerekirse Modern Warfare 3 geride kalmış diyebiliriz. Sesler kötü değil ama çokta muhteşem ve hayran bırakıcı bir seviyede de değil maalesef. Tam bir karşılaştırma yapmak istemiyorum ancak vuruş hissi ve silahların sesleri konusunda Battlefield 3 daha başarılı bir oyun gibi gözküyor.

Silahların seslerinden oyunun seslerine daha doğrusu müziklerine geçelim. Eğer oyunu satın almaya gitmediyseniz ve de bir kulaklığınız yoksa Modern Warfare 3’ün yanında bir de kulaklık satın alın ya da güzel bir ses sistemide olabilir bu sizin bütçenize göre değişir. Bunu neden söylüyorum, çünkü MW3’ün bazı sahnelerinde o kadar güzel müzikler geliyor ki kulağınıza normal bir hoparlör ile bu müzikleri hissedip savaş moduna girmeniz çok zor. Ancak bir kulaklığa sahipseniz müzikleri çok daha iyi duyuyorsunuz ve oyun içi müziklerin ne kadar başarılı olduğunu anlıyorsunuz.

Ve geldik bu bölümde bahsedeceğim son konuya… Grafikler. Bilerek en sona sakladım ki yazı esnasında aklıma gelenleri not edip daha sıkı bir eleştiri yapabileyim. Modern Warfare 3 grafiksel olarak neredeyse hiç ilerlememiş bir oyun. Black Ops veya Modern Warfare 2 oynadıysanız aynı oyunu yeni bir hikaye ile hayal etmeniz ne demek istediğimi anlamanız konusunda yeterlidir. Özellikle piyasadaki en büyük rakibiniz olan Battlefield 3 bu kadar ileri düzeyde grafik kalitesine sahip iken MW3’ün böylesine geri kalması çok üzücü bir olay.

Üzülerek bu kadar iyi bir oyunu grafik konusunda Battlefield 3 ile karşılaştırmak zorundayım. Kişisel olarak Modern Warfare 3 yapımcısı olsam Battlefield 3’ün görüntü kalitesini gördükten sonra kendimden utanırdım. En azından biraz geliştirilmeli oyun motoru, üzerine bir şeyler eklenmeli. Hala devam eden Modern Warfare motoruna ne kadar takviye yapsanızda bir yere kadar gidebileceğiniz ortada iken böylesine güzel bir oyuna daha iyi bir grafik kalitesi gerekiyordu. Hepimizin dileği, Battlefield 3 grafik kalitesinde bir Call of Duty oyunu olsun. Bakarsınız belki kabul olur…

Multiplayer

Modern Warfare 3’ün senaryo modu yaklaşık olarak 5 saat sürüyor. Peki senaryo modu bitince ne yapacağız? Tabii ki dur durak bilmeyen multiplayer evrenine dalacağız.

Modern Warfare serisinde önceden gördüğümüz multiplayer modları olan Team Deathmatch, Domination, Headquarters, Sabotage ve Search & Destory bu oyunda da yer alıyor. Bunların yanına iki yeni multiplayer modu daha eklenmiş. Bunlar Team Defender ve Confirmer. Eski modları her Call of Duty oynayan kişinin bildiğini düşünerek kafanızı şişirmek istemiyor ve yeni modların ne işe yaradığını anlatarak detaylandırmaya başlıyorum.

Team Defender modunda, bayrak taşıyan arkadaşımızı korumaya çalışıyor ve bir yandan da düşman askerlerini öldürüp takımımıza puan kazandırıyoruz. Confirmed modunda ise öldürdüğümüz düşmanın yere düşürdüğü künyesini alarak puan kazanabiliyoruz. Aynı şekilde takım arkadaşımız da öldüğünde onun künyesini alarak rakibin puan kazanmasınada engel olabiliyoruz.

Oyunun multiplayer modunda toplamda 16 harita bulunuyor. Bunlar, Seatown, Dome, Arkaden, Baakara, Resistance, Downturn, Bootleg, Carbon, Hardhat, Lockdown, Village, Fallen, Outpost, Interchange, Underground ve Mission haritaları. Bu haritalarda bazen bir alışveriş merkezinde, bazen Afrika çöllerinde, bezen küçük bir şantiyede buluyoruz kendimizi. Haritalar gayet çeşitli ve güzel olarak eklenmiş oyuna.

Bu sene multiplayer modundaki en büyük değişiklik oyundaki killstreak sisteminin kaldırılıp yerine pointstreak sisteminin getirilmesi diyebiliriz. Pointstreak sistemi, sadece öldürmeye bağlı kalmayıp yaptığınız asistlere, bomba imhalarına ve kontrol noktasını ele geçirmeye göre değişen puanlar veren bir sistem. Bu sistem killstreak sisteminde ki gibi öldürmeye dayalı sistemden genel olarak herşeyden puan kazanabileceğimiz bir sisteme dönülmesini sağlamış ve bu da güzel olmuş diyebiliriz.

Biz Daha İyisini Yapana Kadar En İyisi Bu

Geldik son bölüme birazdan silahıma susturucuyu takacağım ve klavyemi dakikalardır didikleyen parmaklarıma huzur vereceğim.

Modern Warfare 3 aksiyon, macera, savaş unsurları konusunda eline asla su döktürmeyecek kadar başarılı bir yapım. Bu kadar üst seviyede bir oyunun filmi yapılacak denilse ilk izleyenlerden biri ben olurdum sanırım. O kadar iyi bir senaryo moduna sahip ki son sahneye kadar soluksuz bir şekilde oynadım oyunu. Son sahne demişken unutulmayacak kadar iyi olduğunu belirtmek istiyorum. Ancak grafiksel ve sesler konusunda maalesef en büyük rakibi olan Battlefield 3’den çok daha gerilerde MW3.

Bir FPS oyununda savaş unsurları ve aksiyon mu daha önemlidir yoksa grafik ve ses kalitesi mi?” diye soruğumuzda sanırım farklı farklı cevaplar alırız. İşte bu yüzden Battlefield 3 ve Modern Warfare 3’ü karşılaştırmak FIFA 12 ve PES 12’yi karşılaştırmakla aynı anlama geliyor. Karşılaştırma yapmayın ve bir FPS oyununda sizin için hangi detaylar daha önemli bunu soruyu kendinize sorun. Ancak o zaman sizin için en değerli olan oyunu bulabilirsiniz.

Artılar Eksiler:

+ Senaryo ve multiplayer modları zevkli

+ Aksiyon, macera ve savaş unsurları oyuna çok iyi yansıtılmış

– Grafik kalitesi geliştirilmemiş

– Yapay zeka daha başarılı olabilirdi.

PUAN: 9.3

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.