Cahit Arf, Google tarafından unutmadı !

Cahit Arf, Google tarafından unutmadı !

Neredeyse hergün değişen Google logoları Doodle’lar, bugün ünlü matematik profesörümüz Cahit Arf için değişti ve Google giriş sayfasını süsledi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

ünlü matematik profesörümüz Cahit Arf’ın 100. doğum gününe özel olarak hazırlanan Google Logosu’nda; literatürde adıyla anılan Arf Halkaları çalışmasına atıfta bulunulmuş

Şu an kullanımda olan 10 TL’lik banknotların arka yüzünde de resmi bulunan Cahit Arf hakkında wikipedia.org’da bulunan bazı bilgiler ise şu şekilde:

“1938 yılında Göttingen üniversitesi’nde doktorasını bitirdi. Yurda döndüğünde İstanbul üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus profersörlüğe yükseldi. Burada 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji’nde Matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TüBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.

Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olrak görev yaptı. 1967 yılında yurda dönüşünde Orta Doğu Teknik üniversitesi’nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TüBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde görev aldı. 1985 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Arf, İnönü Armağanı’nı (1949) ve TüBİTAK Bilim ödülü’nü kazandı (1974). Cebir ve Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum 1990’da 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında Arf’ın onuruna Silivri’de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslarda 1984’te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. Cahit Arf 1997 yılının Aralık ayında bir kalp rahatsızlığı nedeniyle aramızdan ayrıldı.”

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın