Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 23.06.2020

Neredeyse bütün çevrimiçi oyunlarda gördüğümüz "Bo" terimi ne anlama geliyor ve nedir? Bu yazımızda sizlere Bo nedir bundan bahsedeceğiz. Genellikle oyun turnuvalarında karşımıza gelir, yarı final ve final maçları oynanırken bu terimler çok kez kullanılır. Aşağıda sizler için tek tek anlattık gelin bakalım neymiş.

Bo Nedir ? Açılımı ve Türkçesi Nedir?

Bütün turnuvalarda kullanılan Bo, aslında Best of anlamına gelmektedir. Genellikle Bo3 yani Best of 3 olarak görürüz buda ne demek oluyor En İyi 3 anlamına geliyor. Turnuvalarda görürseniz artık ne anlama geldiğini biliyorsunuz, aşağıda şimdi daha detaylı bir şekilde anlattık.

Bo3 Nedir?

e-Spor turnuvalarında gördüğümüz Bo3 yani Best of 3 anlamına geliyor, maksimum 3 maç oynanabilir yani 2 maç alan bu seride kazanmış olur. Nasıl hesaplanıyor, oynanan serinin yani Best of 3 oynanıyorsa 3'ü ikiye bölüp çıkan sonucu yukarı doğru yuvarlıyoruz. 1,5 yukarı doğru yuvarlandığında 2 oluyor ve 2 maç alan galip geliyor matematiksel olarak da böyle sonuç çıkıyor.

Bo5 Nedir?

e-Spor turnuvalarında gördüğümüz Bo5 yani Best of 5 anlamına geliyor, maksimum 5 maç oynanabilir yani 3 maç alan bu seride kazanmış olur. Nasıl hesaplanıyor, oynanan serinin yani Best of 5 oynanıyorsa 5'i ikiye bölüp çıkan sonucu yukarı doğru yuvarlıyoruz. 2,5 yukarı doğru yuvarlandığında 3 oluyor ve 3 maç alan galip geliyor matematiksel olarak da böyle sonuç çıkıyor.

e-Spor Nedir?

Elektronik spor (diğer adlarıyla e-Spor veya eSpor), organize video oyunu yarışmalarına verilen isim. Oyunlar, genellikle profesyonel oyuncular arasında profesyonel organizasyonlar ile düzenlendiğinde bu ismi alır. Elektronik sporlarda en çok rastlanan oyun türleri strateji oyunları, dövüş oyunları, birinci şahıs nişancı oyunları ve spor oyunlarıdır. League of Legends Dünya Şampiyonası, The International, Evolution Championship Series ve Intel Extreme Masters gibi turnuvalar canlı yayınlanır ve oyunculara altı haneli miktarlara kadar önemli para ödülleri sağlar. e-Spor karşılaşmalarında yer alan oyunculara siberatlet denir.

Profesyonel oyuncular için çoğunlukla başlama yaşı 16-17 iken, oyuncular ortalama 24 yaşında geldiklerinde sektörden ayrılmaktadırlar. Ancak bu bir kural değildir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.