Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Gökhan Özmen, Editör Yazım tarihi: 28.05.2021

Bu yıl içerisinde final sürümünü de göreceğimiz Diablo 2 Resurrected Alfa sürümü ile birlikte oyun severlerle buluştu. Blizzard, Diablo 2 Resurrected Alfa sürümünü yayınlayınca haliyle mod üreticileri de harekete geçip oyun için modlar üretti. Bu modlardan iki tanesi ise hem çok ilginç hem de biraz tartışmalı. Görünüşe göre Blizzard tartışmalara yol açan D2ROffline ve D2RModding modlarını kapattı. Peki firma bu modları neden kapattı? Cevabı, yazımızın devamında.

Blizzard Diablo 2 Resurrected mod destekçilerine neden kızdı?

D2ROffline modu oyuncuların, oyunun alfa yapısını çevrimdışı olarak oynamasına olanak sağlıyordu. Diğer yandan, D2RModding modu ise işi bir adım daha ileri götürerek oyuncuların oyunun Alfa aşamasında sunulmamış karakterlerle oynamasına şans tanıyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi bu iki mod da firmanın modlama kurallarını ihlal ediyor. Bu yüzden de Blizzard, bu modların yaratıcılarına bir ihtar mektubu gönderdi.

İlk bakışta bu durum mod seven oyuncular için biraz endişelendirici gözükse de korkmaya gerek yok. Blizzard bu modları kapattı ama bu Diablo 2 Resurrected final sürümünün mod desteklemeyeceği veya modlar konusunda kısıtlayıcı olacağı anlamına gelmiyor. Blizzard da oyunun final sürümünde modlara izin verileceğini doğruluyor.  Fakat firmanın kendi gizlilik kurallarına tehdit oluşturacak herhangi bir moda taviz vermeyeceğini de öngörebiliyoruz.

Blizzard yetkililerinin Kotaku’ya yaptığı açıklamaya göre firma, modların oyun ve oyuncular için öneminin farkında. Oyunların modlarla birlikte oyuncular için daha uzun ve tatmin edici hale geldiğini biliyorlar. Bu sebeple Blizzard, orijinal Diablo 2 oyunu için yapılan modlara destek vermeye devam ederken aynı zamanda Diablo 2 Resurrected oyunu için yapılan modların da desteklenmeye devam edileceğini söylüyor. Tabii ki firma, kendileri için güvenlik tehdidi oluşturacak modlara da taviz vermeyeceklerini ekliyor. Oldukça makul bir sebep.

Diablo 2 Resurrected, Blizzard’ın yeni 3D grafik motorunu kullanıyor. Bunun yanında oynanışın orijinal Diablo 2 oynanışıyla birebir aynı olacağını da biliyoruz. Aynı zamanda oyun, oyuncuların eski grafikler ve yeni grafikler arasında geçiş yapmasına da olanak sağlayacak. Gerçekten bu geçiş imkanı çok enteresan duruyor. Böylelikle, istediğiniz zaman daha modern bir oyun keyfi ve nostalji hissi arasında geçiş yapabileceksiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.