Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 01.11.2017

Black Desert Online, en sonunda bizlerle de buluşuyor. Artık biz de o kimselerin doyamadığı evrene giriş yapıyoruz. Şunun şurasında geriye ne kaldı sonuçta, değil mi? Peki, hiç oturup, "Black Desert Online nedir?" veya nasıl bir evrene sahiptir diye düşünmüş müydünüz? Biz, sizler için araştırdık, öğrendik ve bütün bu bilgileri, tam olarak Black Desert Online nedir yazımızda toparladık. Black Desert Online için hazırlamış olduğumuz genel rehberimizi de daha önceden burada paylaşmıştık zaten. En iyisi, biz daha fazla lafı uzatmadan, sizleri Black Desert Online nedir sorusunun cevabını anlatmaya geçelim.

Black Desert Online

Peki, Black Desert Online nedir?

Black Desert Online, standart bir MMORPG türünden biraz daha uzak bir yapım. Nesinin farklı olduğunu soracak olursanız, sandbox adı verilen oyun türüne ait unsurları da içeriğinde bulunduruyor olması. Tamamen oyuncunun seçimlerine bağlı olarak yaratılan bir karakter ile, koskoca bir evreni keşfedebiliyoruz oyun içerisinde. Dövüş sistemi açısından, hızlı bir yapıya sahip olduğunu en baştan belirtmekte fayda var. Yine, dövüş sistemi içerisinde, düşmana çok daha sağlam hasarlar verebileceğiniz yetenek kombinasyonları da mevcut. Ayrıca, binek üzerinde de savaşabiliyorsunuz, fakat bineklerinize bakmanız gerektiğini, onlarla ilgilenmeniz gerektiğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Atmosfer açısından bayağı bir canlı yapıya sahip olan Black Desert Online, içerisinde barındırdığı hava durumu ve iklim özellikleri ile, oyuncular üzerinde farklı farklı etkiler bırakarak, oynanış açısından renklilik sunuyor. Gece gündüz döngüsüne sahip olan oyundaki karakterler, saate göre değişiklik gösteren tepkiler verebiliyor, hatta bu durum bazen, birtakım etkinlikleri de tetikleyebiliyor.

Bizleri, çadırlardan saraylara kadar çeşit çeşit evlerle karşılıyor Black Desert Online ve işin en güzel yanı da, bu evlerde yaşayabiliyor, evleri isteğimize bağlı olarak dekore edebiliyoruz. Sadece bu kadarla da kalmıyor, oyun içi karakterleri işe alabiliyor, onlara evimizi temiz tutturabiliyor ya da marketten alışveriş yaptırabiliyoruz. Yani, şöyle toparlayacak olursak, oyunda kendi evinizi, kendi isteğinize göre yönetiyorsunuz tamamen. Sizin eviniz, sizin kurallarınız.

Bineklerinizle savaşabildiğinizden, daha önceden bahsetmiştik zaten. Gözünüze kestirdiğiniz atları ve filleri yakalayabilir, onları bineğiniz haline getirebilirsiniz. İşin daha da güzel kısmı, eğer kullandığınız atın istatistikleri hoşunuza gitmediyse veya geliştirmek istiyorsanız, atlarınızdan yeni bir nesil at daha olması için, atınızın üremesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, doğacak olan atınızın istatistikleri daha iyi olabilir.

Black Desert Online'a, şöyle dışarıdan bir göz gezdirdiğimizde, daha önce karşılaşmamış olduğumuz yüksek görünü kalitesi ile karşılaşıyoruz. Dövüş sistemi açısından, bizleri gerçekçilik konusunda fazlasıyla tatmin edici bir yapıya da sahip olduğunu görebiliyoruz. Kuşatmaların ve savaşların epik büyüklükte olması durumunu da göz önünde bulundurunca, zafere koşmak için sabırsızlanıyoruz açıkçası. Bir de üstüne ticaret sisteminin gerçek dünyada olduğu kadar detaylı oluşu, her karakterin benzersiz oluşu ve oyunun bilgiye dayanıyor olması eklenince, yemeyip yanında yatası geliyor insanın.

Black Desert Online

Black Desert Online, çeşitli karakter sınıfları, yetenekler ve sistemleri de bizlere sunuyor.

Zanaatkarlık sistemi de, yine bizleri Black Desert Online içerisinde karşılıyor. Bu sistem ile, araçlar, silahlar, zırhlar, takılar, botlar, kostümler, kıyafetler ve daha fazlasını üretebilirsiniz. Toplama, işleme, yemek yapma, simya, eğitim, balık tutma, avcılık, çiftçilik ve yelkencilik yetenekleri ile, istediğiniz gibi oyunu tecrübe edebilirsiniz. Black Desert Online içerisinde, bizleri okyanus içerikleri de bekliyor. Yelkencilik yeteneği ve botlar da, tam olarak bu içerikleri keşfedebilmek için. Botunuzu alıp balık, okyanus canavarları ve patronları avlayabilir, deniz altı keşifler yapabilir, bulduklarınızı toplayabilir, görevler yapabilir ve daha nice eylemi gerçekleştirebilirsiniz.

Black Desert Online içerisinde, bizleri farklı karakter sınıfları da bekliyor olacak. Bu sınıflar sırasıyla, savaşçı, okçu, sahire ve vahşiden oluşuyor. Bu sınıflardan ilki olarak savaşçıdan bahsedip, sırası ile ilerleyelim. Savaşçı sınıfı karakterler, tahmin edebileceğiniz üzere yakın dövüş üzerine odaklanıyorlar. Kısa kılıç ve ağır kalkanlar kullanarak, dostlarını düşmanlarına karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda düşmanı yerle bir de eder. Yetenekleri arasında alan etkili yetenekler de bulunuyor. Bu yetenekler ile, düşman sayısı fark etmeksizin, kolayca düşmanı devirmeyi başarabilir.

Sıradaki karakter sınıfı da okçular. Okçular, adından da anlaşılabileceği üzere, ok ve yayları ile uzak mesafeden dehşet saçabilen bir sınıf. Tabii, uzak mesafeden dehşet saçıyor diye, yakın mesafede bir şey yapamıyor anlamını çıkarmayın. Yakın mesafe vuruşları da, düşmanları kendisinden uzaklaştırıyor. Okçular, rakipleri ile aralarında mesafe bırakarak, kendilerini saldırılara karşı korur ve düşmanlarını çaresiz bırakırlar. Ayrıca, okçu sınıfı karakterlerin patlayıcı tuzak yetenekleri de bulunuyor, fakat patlama alanlarının çok geniş olmaması sebebiyle, düşman çok olduğu taktirde, onları sadece şaşırtmakla bırakır.

Bir diğer sınıf olarak da sahireler bizleri karşılıyor, Black Desert Online içerisinde. Sahireler, belki de oyunun en tehlikeli karakterlerinden bir tanesi. Sebebi de, okçu sınıfının uzak mesafeli saldırılarına karşı koyabilecek yeteneklere sahip olması. Zira, sahire sınıfı karakterler, hem yakın, hem de uzak mesafe dövüşlerinde etkili bir sınıf. Kara büyü kullanan bu sınıf, büyüleri ve lanetleriyle düşmanını saf dışı bırakır.

Son olarak vahşi sınıfı karakterlerden bahsedelim. Vahşi sınıfı, Black Desert Online içerisinde adını en çok hak eden sınıf olabilir. Dev baltası ve kısa menzilli dövüşlerdeki aşırı hızı ile, yakaladığı düşmanına dehşet saçar. Alan yetenekleri de bulunan vahşi sınıfı, savaşçı sınıfı gibi, düşman sayısı fark etmeksizin ortalığı yerle bir edebilecek güce sahiptir. Böylesine büyük bir karakter sınıfının hantal olacağını düşünüyorsanız, şimdiden yanıldığınızı belirtebiliriz. Çünkü vahşi sınıfı, yakaladığı düşmanları ile adeta birer oyuncaklarmışçasına oynayabilir.

Black Desert Online

Black Desert Online, biz oyuncuları nasıl bir hikayeyle karşılıyor?

Hikaye açısından da oldukça etkileyici olduğu söylenebilir. Black Desert Online'ın hikayesi, Kara Taş ile ilgili. Oyunun hikayesindeki medeniyetin başlangıcı olan Kara Taş, aynı zamanda laneti ile de, aynı medeniyetin sonu oldu. Kara Taş'ın gücü ile medeniyetler kuran atalar, Kara Taş'ı kontrol edebileceklerini sandı, fakat yanıldı. Kara Taş, zamanla atalarda hırs, güç iştahı ve savaş isteği büyüttü. Tabii, bu heveslerin sonunda da, kılıçlar kınlarından, bir daha tekrar girmemek üzere çekildi. Calpheon ve Valencia isimli iki bölge arasında kalan ve Kara Taş'ın çıktığı Black Desert, birçok maceraperestin hem bulunduğu, hem de mezarının olduğu yer oldu. İyi ve kötü arasında gerçekleşen savaş, çölün kumlarını siyaha boyadı ve zaten çöl de adını siyah kumlarından aldı.

Kara Çöl adını alan bu savaş alanı, canavarlar, nereden geleceği belli olmayan düşmanlar, hastalıklar ve nice bela ile dolu bir arazi. Ticaret yollarının sahibi olan Calpheon ve savaş ganimetleri ile yükselen Valencia, Kara Taş uğruna, belki de sonsuza dek sürecek bir savaşın iki farklı tarafı halindedir. Bizler de, oyuncular olarak, böylesine vahşi ve tehlikeli topraklara ayağımızı basmak için hazırlanıyoruz. Peki, sormak gerek, siz bu savaş için yeterince hazır mısınız?

 Black Desert Online
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.