Menü
https://leadergamer.com.tr/nba-2k17-yeni-hikaye-yildizini-belirledi/

Battlefield 1

Yapımcı DICE
Dağıtımcı EA
Tür
Çıkış Tarihi 21 Ekim 2016
Battlefield 1 , Popüler 4 Eylül 2016 0:27

Battlefield 1 Rehberi

Bilmeniz gereken her şey bu rehberde.


Battlefield serisi, gerçek savaşı yansıtması ve yarı taktiksel oynanışı ile; aksiyon bazlı nişancı oyunu türünün liderlerinden. Serinin son oyunu Battlefield Hardline, bizleri çok büyük hayal kırıklığına uğratmış ve seriye adını veren savaş konseptinin dışına çıkmıştı. Şimdi ise, karşımızda 1. Dünya Savaşı’nı bütün gerçekliğiyle yansıtan; topyekün savaşta bire bir yer almamızı sağlayan Battlefield 1 duruyor.

BF1_KEYART_FINAL_1920x1080-1200x675

Sadece gerçek lokasyonlarda bulunmakla kalmayan oyun; bizlere 1. Dünya Savaşı’nın taşıtlarını, silahlarını ve taraflarını da getiriyor. Serinin diğer oyunlarından farklı olarak, yenilenmiş ve modernize edilmiş bir arayüzle bizleri karşılayan yeni Battlefield oyunu; pek çok farklı yeniliği de bizlerle buluşturuyor. Dinamik oynanışı ve değişen sistemleriyle, en büyük Battlefield hayranlarını bile sorular içerisinde bırakabiliyor.

Eğer yeni taşıtları, silahları ve çok daha fazlasını yakından tanımak istiyorsanız; sizler için hazırladığımız bu rehberi okumanız yararlı olacaktır. Değişen sistemlerden tutun da, yeni taşıtlar ve silahlara kadar pek çok konuyu açıklığa kavuşturacağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve merak ettiğiniz her şeyi cevaplayacağımız rehberimize geçelim.

Battlefield 1

Nedir Bu Battlefield 1?

Battlefield 1, EA Games tarafından dağıtılan ve EA DICE tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı oyunu türünde bir oyundur. Farkındayız, fazlasıyla terimsel bir tanımlama oldu. Merak etmeyin, şimdi detaylıca açıklayacağız. Oyun, temel olarak 1. Dünya Savaşı’nı konu alıyor. Ancak, oyunların doğasından kaynaklı olarak; kurgulanmış unsurlarla da karşılaşabiliyoruz. Oyunun çok oyunculu modunun, hikayesinden daha çok ilgi çektiğini de belirtelim.

Oynanış bakımından, serinin eski oyuncularına pek de yabancı gelmeyecek olan Battlefield 1; yenilenmiş bir savaş deneyimi vaat ediyor. Arkadaşlarınızla rahatça gruplaşıp, birlikte çatışmaya girmek artık çok daha kolay. Gerçekçi yapısı ve 64 kişiye kadar artabilen çok oyunculu savaşlar ile rakiplerinden ayrılan oyun, FPS türünün severlerini kendisine bağlıyor. Tanklardan uçaklara kadar pek çok savaş makinesi de emrinize amade.

Grafikleri, konsepti ve oynanışıyla öne çıkan Battlefield 1, FPS türüne başlamak için de en ideal oyunlardan birisi. Eğer sizler de oynamak istiyorsanız; PlayStation Mağaza, Xbox Mağaza veya Origin üzerinden satın alabilirsiniz. Ancak oyunun 21 Ekim 2016’da çıkış yapacağını, yani ön sipariş vermekte olduğunuzu unutmayın.

Battlefield 1

Yeni Battlefield Arayüzü

Oyun içi özelliklere geçmeden önce, oyun dışını iyice bir tanıtalım isterseniz. Battlefield 1’i açtığınızda, ana ekran farklı gelmiş olabilir. Merak etmeyin, unutkan değilsiniz. Oyun, yepyeni bir arayüzle beraber; haberleri, videoları, rehberleri ve çok daha fazlasını ana ekranımızda görmemizi sağlıyor. Eşleştirme sırasında, yani size en uygun sunucu seçilirken; ana ekranınızda gezebilecek ve istediğinizi yapabileceksiniz.

Bu yeni arayüz, Battlefield 4 ve Battlefield Hardline’da da bulunacağından; sahip olduğunuz Battlefield oyunları arasında gönlünüzce geçiş yapabileceksiniz. Yani, 1. Dünya Savaşında tank sürerken; birkaç tıklamayla beraber jet uçurmaya başlayabilirsiniz. Ana ekranınızda görebileceğiniz gibi, sunucular arasından seçim yapmak zorunda değilsiniz. Tek tıklamayla oyun aramaya başlayabilirsiniz.

Squads, yani Mangalar dediğimiz sistem sayesinde; oyuna girmeden önce arkadaşlarınızla takım oluşturabilir ve oyuna, otomatik olarak aynı mangada başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, farenizi ekranın sağ üst köşesine doğru getirmeli ve davet etmek istediğiniz arkadaşınızın isminin yanındaki üç noktaya tıklamalısınız. Partiye davet et seçeneğine veya arkadaşınız oyundaysa, oyuna katıl seçeneğine tıklayarak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Battlefield 1

Oyun Modlarını İyi Tanıyın

Battlefield 1’in oyun modları, çok oyunculu maçların verdiği zevki kat kat arttırıyor. Fetih modunda haritada bulunan objektifleri ele geçirmeye çalışırken, Akın modunda ise telgraf direklerini korumaya veya yıkmaya çalışıyoruz. Oyunun en çok gösterilen ve en çok tanıtılan bu iki modu, oyuncuların da şimdiye kadar en çok ilgi gösterdikleri modlar. Ancak kısa süre içerisinde bu sıralama değişebilir.

Daha önce görmediğimiz bir oyun modu olan Operasyonlar, savaşları bir haritanın dışına çıkarıyor. Sadece bir haritayla sınırlı kalmayacağınız bu modda, direkt olarak 1. Dünya Savaşı’nın cephelerinde yer alıyorsunuz. Savunan taraf toprak kaybetse de, oyun sona ermiyor; başka bir haritada savaş tüm hızıyla devam ediyor. Bir çatışmayı kazanabilirsiniz, ancak savaşı kazanmak çok kolay olmayacak.

Fetih modunun ufak hali diyebileceğimiz Üstünlük modunu, eski Battlefield oyunlarından da tanıyabiliyoruz. Daha küçük haritalarda, piyade birliklerinin etrafında gelişen bu mod; çok daha hızlı ve aksiyon dolu bir savaş vaat ediyor. Hangi oyun modunu en çok sevdiğinize karar vermenize gerek yok, hepsini oynayabilirsiniz. Kuralları iyi öğrenin ve takımınızla birlikte hareket edin yeter. Oyun modlarının hepsi birbirinden eğlenceli.

Battlefield 1

Haritaları Kendi Yararınıza Kullanmayı Öğrenin

Battlefield 1, haritaları ve dinamik hava şartlarıyla; sizleri, oynayışınızı sürekli değiştirmeye ve gerçek bir savaştaymışsınız gibi karar vermeye zorluyor. Öncelikle, oynanış stilinizi belirlemeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekiyor. Oyunun beta haritası olan “Sina Çölü” üzerinden ilerleyelim. Fazla açık alan bulunan haritalarda, keskin nişancılara karşı dikkatli olmanız gerekiyor. Öyle ki, kafanıza isabet eden bir kurşun ile planlama ekranını görebilirsiniz.

Her haritada, pek çok farklı hava şartı bulunuyor; aşırı yağmur ya da kum fırtınası gibi. Örneğin kum fırtınası sırasında göz gözü görmez hale geliyor ve yakın mesafe çatışmaları önem kazanıyor. Haritalardaki belirli noktaları kullanmalı ve rakiplerinize üstünlük kurmalısınız. Görüş mesafesinin kısıtlı olduğu durumlarda yakın dövüş silahınıza davranmanız veya fazla açık alan bulunan haritalarda siper alarak ilerlemeniz yararınıza olacaktır. Hızlı oynamayı seviyorsanız, saldırı sınıfını tercih ederek; yakın mesafeli çatışmaların yaşandığı bölgelere yönelmelisiniz. Silahınız genellikle orta ve kısa mesafe için uygun olacağından, uzaktaki hedeflerle etkin olarak çarpışamayacaksınız. Ancak, objektiflere odaklanacağınızı ve savaşı kazanmayı istediğinizi düşünürsek; çok fazla çatışmaya girmeden oyun kazanabilmeniz de mümkün. Unutmayın, Battlefield 1 dinamik bir oyun. Sınırlarınızı zorlayın ve çizgilerin dışına çıkın.

Haritalar, bütün sınıfların dengede olacağı şekilde tasarlandığından; herhangi bir sınıfın belirgin bir üstünlüğü bulunmuyor. Örneğin, keskin nişancılar açık alanları kontrol ederken; destek sınıfındaki oyuncular takımlarını ileriye götürebilir. Gerek yer şekilleri olsun, gerek ise yapılar; haritalar konumlanma konusunda birer cevher. Kendinize en uygun konumu bulun, bulamıyorsanız şekillendirin. Etrafta gördüğünüz neredeyse bütün yapılara zarar verebilir; yıkabilirsiniz.

Battlefield 1

Yeni Taşıtlara Çabuk Alışmak Gerekiyor

Battlefield 1, 1. Dünya Savaşı’nda görev almış emektar taşıtları bizlerle buluşturuyor. Tanklar ve arabalara gelmeden önce, değinmek istediğimiz başka bir şey var; atlar. EA DICE’ın neden atlar üzerinde bu kadar durduğunu ancak oynayınca anlayabiliyoruz. Gayet hızlı bir şekilde ilerlerken, silahınızı kullanabiliyor veya kılıcınızı çekerek rakibinizi delebiliyorsunuz. Oyundaki en güçlü taşıtlardan olan atları kullanmayı bir an önce öğrenmeniz gerekiyor, bu sayede rakiplerinizi şaşırtan bir hızla onlara yaklaşabilirsiniz.

Motorlu taşıtlara gelirsek, doğal olarak çok hantallar. Örneğin, bir ağır tank kullanmak istediğinizde; bir üsten diğerine gitmek yıllarınızı alıyormuş gibi hissettiriyor. Ancak bu eksi, gücünün yanında bir dengeleme unsuru olarak kalıyor. Yok etmesi eski oyunlardaki kadar kolay olmayan zırhlı araçlar ile, ortalığı dağıtabilir ve rakiplerinizi canlarından bezdirebilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken bir konu var; tanksavar el bombaları.

Gökyüzünün hakimlerine de birkaç ipucu vermeden geçmek olmaz. Battlefield 1 ile birlikte pilotları vurmanın iyice kolaylaştığını söyleyelim. Eğer yere olması gerektiğinden daha yakın uçarsanız, bir keskin nişancı tarafından kolaylıkla vurulabilirsiniz. Ayrıca kanatlarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor, aldığınız her hasarda düşmeye daha da yaklaşacaksınız. Anlık dalışlar yaparak hedefinizi yok etmeniz ve tekrar yükselişe geçmeniz en etkili yöntem olacaktır.

Battlefield 1

Silahlar, Beklediğinizden Çok Daha Güçlü

Günümüzdeki modern otomatik tüfeklerin ataları, Battlefield 1’de sizleri bekliyor. Her sınıf kendine ait bir envantere sahipken, bazı silahların çeşitli varyasyonları da bulunuyor. Her ne kadar eski görünseler de, bazıları tek kurşun ile sizi yere serebiliyor. Keskin nişancı tüfekleri uzun mesafede etkiliyken, otomatik tüfekler orta ve kısa mesafede iş görüyorlar. Silahların özelliklerini inceleyerek, oyun tarzınıza en uygun silahı seçmeniz gerekiyor.

Tabancalar ise alıştığımızdan çok daha güçsüzler. Yani eski oyunlarda olduğu gibi tabancamızı çekip rahatça ilerleyemeyeceğiz. Tabancaları, şarjörünüz bittiğinde veya hiç merminiz kalmadığında kullanacağınız ikinci bir plan olarak düşünebilirsiniz. Nişangah çeşitleri de oldukça kısıtlı. Genellikle silahların orijinal, demir nişangahlarını kullanmak zorunda kalıyoruz; ancak bunlar da gayet iyi çalışıyor.

Hazır silahları anlatıyorken; sabit makineli tüfekler, uçaksavarlar ve toplardan da bahsedelim. Haritaların belirli noktalarında sabit silahlar bulunuyor. Örneğin, bir tepeye sabitlenmiş uçaksavarı kullanarak; gökyüzünde hakimiyet sağlayan makineleri yeryüzüyle buluşturabilirsiniz. Topları kullanarak, üstünüze doğru gelen bir zırhlı aracı indirmek de sizin elinizde. 1. Dünya Savaşı’nda da olsak, silahlar yeterince öldürücü; vurulmamaya dikkat edin.

Battlefield 1

Gerçekçilik Canınızı Yakmasın

Oyundaki mekaniklerin çoğunun, gerçeğe dayalı olduğunu asla unutmayın. Örneğin keskin nişancı tüfeğinizi ateşledikten sonra, farenizin sol tuşuna basarak silahı yeniden doldurmanız gerekiyor; aksi takdirde tetiği çekmeye hazırlanırken silahınızda mermi olmadığını hissedeceksiniz. Ayrıca, silahlar artık tek işlevli. Yani aynı silahı, hem uzak mesafede hem de yakın mesafede etkili olarak kullanamayacaksınız. Silahınızın güçlü ve zayıf yanlarını iyi öğrenin.

Mermiler de yenilenen unsurların arasında yer alıyor. Mermileriniz havada ne kadar fazla mesafe kat ederse, o kadar daha az zarar verecek. Neden diye soracak olursanız, merminin geçen süre boyunca yavaşladığını ve yavaşladığı için etkisini yitirdiğini söyleyelim. Ayrıca yer çekimini de hesaba katmanız gerekiyor, düşmanınızın gövdesine nişan alıp bacağından vurmak istemezsiniz değil mi? Ne kadar uzağa ateş ederseniz, merminiz o kadar daha aşağıya düşecektir.

Süngünüze güvenip rakibe doğru koşmaya başladınız, fakat rakibiniz kurtuldu. Kısa bir süre için koşamayacağınızı biliyor olmanız gerek. Çok hızlı bir biçimde rakibinize doğru koştuğunuzda, doğal olarak yoruluyorsunuz. Bunu aklınızın bir köşesinde tutmazsanız, neden koşamadım ben orada diye sorabilirsiniz. Bu oyunda, gerçekten savaşın içindeymiş gibi düşünmelisiniz.

Battlefield 1

Sınıflar, Elit Sınıflar ve Ekipmanlar

Haritaların bazı bölgelerinden elde edebileceğiniz elit ekipmanlar ile, düşmanlarınızı yerle bir edebilirsiniz. Bir tank avcısı olmaktan tutun da, rakiplerinizi cayır cayır yakmaya kadar pek çok imkana sahipsiniz. Bu ekipmanları diğer oyunculardan daha önce ele geçirin ve avantajlarından faydalanın. Savaş alanında üstünlük ve baskı kurmak, çoğu şeyden daha önemlidir. Düşmanlarınızın sizden korkmasını sağlamalısınız.

Her Battlefield oyununda olduğu gibi, pek çok farklı sınıf bulunuyor. Taarruz, Takviye, Sıhhiyeci, Gözcü, Pilot ve Tankçı olarak ayrılan bu sınıflardan ikisi bize yabancı geliyor. Tankçı ve Pilot sınıfları, adlarından da anlayabileceğiniz gibi tank sürdüğünüzde veya uçak uçurduğunuzda ait olduğunuz sınıflar. Yeni Battlefield’da, Taarruz sınıfından bir asker kafasına göre tank süremiyor maalesef.

Az önce bahsettiğimiz sınıfların her birinde, kendine has ekipmanlar bulunuyor. Örneğin bir Gözcü olursanız, küçük bir periskop yardımıyla kayaların veya siperlerin arkasından bile düşmanları gözetleyebilir ve manganız için onları işaretleyebilirsiniz. Ya da bir Taarruz askeri olabilir, düşman araçlarının yollarına patlayıcılar döşeyerek onları uzak bir mesafeden imha edebilirsiniz. Battlefield 1’de hayal gücünüzü konuşturmak çok kolay.

Battlefield 1

Savaşın Gidişatını Değiştirmek Elinizde

Eğer oyunda geri düştüyseniz, üzülmenize hiç gerek yok; savaşın gidişatını değiştirmek için pek çok imkana sahipsiniz. Küçük değişikliklerden başlayalım ve büyüklere doğru ilerleyelim isterseniz. Hava şartlarını kendi lehinize kullanmak, yapabileceğiniz en küçük ama en güçlü hamlelerden birisidir. Rakip takım, kum fırtınasının içerisinde debelenirken; siz objektifleri ele geçirebilir ve görevinizi tamamlayabilirsiniz.

Gelelim savaşın gidişatını direkt olarak değiştirebileceğiniz hamlelere. Her haritada kendine has, “Behemoth” denilen unsurlar bulunuyor; Zırhlı Tren ve Zeplin gibi dev taşıtlar, savaşın kaderini baştan yazıyor. Puan bakımından geriye düşen takımın lehine ortaya çıkan bu unsurlara, görevlendirme ekranı üzerinden; sanki bir tanka biniyormuş gibi binebiliyorsunuz. Bu sayede, görebileceğiniz en güçlü silahlar ile takımınızı zafere taşıma imkanını elde ediyorsunuz.

Oyunun geliştiricisi EA DICE’ın da vurguladığı gibi, eğer doğru kullanılırsa oyuna yön veren bu unsurlar; doğru kullanılmadığı takdirde hiçbir işe yaramıyor. Yani takımınızı doğru koordine etmeli ve birlikte çalışarak objektifleri ele geçirmelisiniz. Battlefield 1’de savaş asla sona ermiyor, ister rakip takımın altında ezilmiş olun; ister takım arkadaşlarınız isteksiz oynasın, her zaman bir umut vardır.

Battlefield 1

Rehberimiz, şimdilik burada son buluyor. Oyun hakkında yeni bilgiler edindikçe sizlerle paylaşmaya ve rehberimizi güncellemeye devam edeceğiz. Sizlerin istekleri ve talepleri doğrultusunda, rehberimize yeni içerikler ekleyebiliriz. Düşüncelerinizi belirtmeyi ve varsa sorularınızı sormayı unutmayın!

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
Yaşar Baturalp Editör