Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.08.2023

Hangi Baldur's Gate 3 zorluk ayarları var? Sıra tabanlı RPG'ler, özellikle BG3 gibi çok sayıda sınıf ve sisteme sahip olanlarda ustalaşmanın çok zor olmasıyla ünlüdür. Baldur's Gate 3'ün deneyiminizi özelleştirmek için kullanabileceğiniz seçeneklere ve zorluk seviyelerine sahip olduğunu öğrenmekten mutluluk duyacaksınız.

Baldur's Gate 3 zorluk ayarları ve seçenekleri listesi

Oyundaki zorluk ayarları seçenekleri şu şekilde:

 • Kâşif
 • Dengeli
 • Taktisyen

 

Bunlar, diğer oyunlardan bekleyebileceğiniz standart kolay, normal ve yüksek zorluk ayarlarını kapsar, ancak bu bir CRPG olduğu için, özellikle yeni oyuncular için ayarları kavramak önemlidir. En önemlisi, Baldur's Gate 3'teki zorluk ayarları düşmanların sağlığını ve hasarını artırmaktan daha fazlasını yapar. Ek olarak, karakterinizin yetenekleri, ticaret maliyetleri, savaş karşılaşma ayarları ve daha fazlası üzerinde etkili olacaklardır. Örneğin, Tactician patlayıcı variller gibi çevresel tehlikeleri artıracak ve çatışmayı daha da zorlaştırmak için alanlarda daha fazla düşman olacak.

Kıdemli savaş tasarımcısı Matt Holland, piyasaya sürülmeden önceki Cehennemden Panel sırasında oyundaki en zor modun klasik Dungeons and Dragons masaüstü oyununda "sizi sınırlarınıza kadar zorlamaya çalışan bir Zindan Ustasına karşı çıkmak gibi" olduğunu söyledi. Bu modda kazanmak için elinizdeki her avantajı kullanmanız gerekecek. Ayrıca, oynarken zorluk ayarlarını değiştirebilirsiniz, böylece fikrinizi değiştirirseniz seçiminize bağlı kalmak zorunda kalmazsınız. Holland sözlerini şöyle sürdürdü: "Hepinizin Tactician'da oynayacağınızı biliyorum çünkü bunu kaldırabilirsiniz ve sonra ağlamaya başlayacaksınız." Bu harika bir haber.

Kâşif

Baldur's Gate 3'ün Kâşif modu, hikayeye konsantre olmak isteyen oyuncular içindir. Azaltılmış çatışma sayesinde savaşlar daha basit olacak ve karakterleriniz daha yetenekli olacak, bu da daha güvenilir beceri kontrolleri ile sonuçlanacak. Yine de hangi Baldur's Gate 3 sınıfını oynayacağınızı dikkatlice düşünmeniz gerekecek olsa da, sıra tabanlı savaşa daha az alışkın olanlar veya hikayeye konsantre olmayı tercih edenler için daha keyifli bir deneyim olacaktır.

 • Ticaret indirimleri
 • Birinci seviyede +2 beceri yeterliliği kazanın
 • Müttefikler daha dayanıklıdır

 

Dengeli

Adından da anlaşılacağı gibi, Dengeli mod BG3 zorluğu için varsayılan ayardır. Zorluğu çok fazla yükseltmeden, bu seçenek daha zor bir savaş sağlar. Dengeli mod, sıra tabanlı savaş konusunda biraz deneyiminiz varsa en iyisidir. Bu noktada ideal Baldur's Gate 3 partisini ve takım kompozisyonunu düşünmeye başlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Keşif, çatışma çözümü ve NPC etkileşimi için gereklidir.

 • Düşmanlar ve müttefikler dengeli
 • Orta derecede savaş zorluğu

 

Taktisyen

BG3'teki en zorlu zorluk ayarı taktisyen modudur. Savaş çok daha zordur ve tüm becerilerinizi test edecektir. En iyi parti kompozisyonunu dikkatlice düşünmeli ve sonuç olarak her karakteriniz için uygun yapılara sahip olmalısınız. Baldur's Gate 3'ün uzunluğu bu modda şüphesiz artacaktır. Çünkü savaş diğer iki moda göre daha uzun sürer.

 • Rakipler daha fazla sağlık, saldırı isabeti ve gelişmiş stratejilerle daha zordur
 • Savaşta ekstra düşmanlar
 • Savaş ortamları daha tehlikelidir

 

Hangi Baldur's Gate 3 zorluk derecesini seçmeliyiz?

Zorluk seviyesini uygun şekilde ayarlamadan önce oyuna Dengeli modda başlamanızı tavsiye ederiz. Çok zor veya çok zor bulursanız, sırasıyla Kâşif veya Taktisyen olarak değiştirebilirsiniz. Dengeli, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli oyuncular için adil bir deneyim sunacaktır.

Ancak Taktisyen şüphesiz tüm yeteneklerinizi test edecek muazzam bir meydan okuma olacaktır. Sadece deneyimli sıra tabanlı oyun oyuncuları bunu denemelidir. Zira, o zaman bile zorluk seviyesini düşürmek isteyebilirsiniz.

Baldur’s Gate 3 zorluk rehber yazımız bu kadardı. Ancak, sitemiz üzerinde başka rehber yazılarımız da mevcut. Sitemizde her geçen gün daha fazla rehber yazısı yayımlıyoruz. Bu yüzden, takip etmeye devam etmenizi tavsiye ederiz. Dahası, bütün Baldur's Gate 3 rehber yazılarımızı bir arada paylaştığımız bir rehber sayfamız da sizlerle. Bu rehber sayfamızda, Baldur's Gate 3 ile ilgili olarak aradığınız her türlü bilgi olacaktır. Şimdi, Baldur's Gate 3 rehber ana sayfası yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.