Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 23.08.2023

Baldur's Gate 3 içerisindeki yaratık boyutları ve etkileri kafanızı mı karıştırıyor? Öyleyse, doğru yerdesiniz. Zira, bu yazımızda, oyunu nasıl etkilediklerini anlattık. Ayrıca, boyutları liste halınde de paylaştık. Baldur's Gate 3'teki yaratık boyutları birkaç kategoride karşımıza çıkıyor. Bunlar Minik, Küçük, Orta, Büyük, Devasa ve teorik olarak daha büyük. BG3'teki yaratık boyutu genellikle bir dizi istatistiği ve savaştaki olasılıkları etkiler. Örnek olarak, bir yaratığın başka bir yaratığı itme veya kaldırma yeteneği diyebiliriz. Ancak her boyutun savaş dışında da avantajları (ve dezavantajları) vardır.

Bir düşmanın Orta boyutta olduğunu düşünüyorsanız, aslında Küçük bir yaratık olabilir ve bir düşmanın itilebilir görünmesi, gerçekte o kadar büyük olabilir ki, büyük güçlendirmeler olmadan fiziksel olarak taşılamaz. Bu nedenle, savaşa başlamadan önce bu bilgilere bakmak önemlidir. Çünkü hedeflerinden daha büyük yaratıklar genellikle daha yüksek HP, AC ve diğer bonuslara sahip olabilir. Ancak bu dezavantajı aşmanın yolları bulunur.

Baldur's Gate 3 Yaratık Boyutları Listesi

Önce, bu yaratık boyutlarını liste olarak sizlerle paylaşalım:

  • Minik
  • Küçük
  • Orta
  • Büyük
  • Devasa

 

BG3'te Düşman Boyutlarını Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Bir düşmanın ne kadar büyük olduğunu belirlemenin en kolay yolu, Baldur's Gate 3'te savaş sırasında simgesine veya dünya üzerindeki modeline sağ tıklamak ve "İncele" seçeneğini seçmektir. Açılan alt menüde, hedefin tüm özellikleri, dirençleri ve diğer istatistikleri yanı sıra yaratığın boyutu da var. Genel olarak, BG3'teki yaratık boyutu masaüstü Dungeons and Dragons kadar çok kısıtlama getirmez, özellikle oyuncuların bir yaratığı kaldırmak ve fırlatmak için Güç tabanlı bir yapısı nasıl optimize edeceklerini biliyorsa.

Orta boy yaratıklar genellikle daha uzun mesafe kat edebilir, Güç kontrollerini ve kurtarma atışlarını daha sık yapabilirler ve hatta Küçük ve Minik yaratıkları bile kaldırabilirler. Genel olarak, hedefinden daha büyük herhangi bir yaratık bu bonusları alır - Orta boy bir yaratık, Dev bir yaratık tarafından kaldırılabilir, Dev bir yaratık Devasa bir yaratık tarafından kaldırılabilir ve benzeri.

Daha büyük rakiplere karşı bu dezavantajı aşmanın yolları vardır. Örneğin, Balduran'ın Giantslayer'i, daha büyük hedeflere karşı Avantaj sağlar ve Büyütme büyüsü, dost ve düşman boyutlarını doğrudan artırabilir veya azaltabilir. Yeterli Güç ile bir Halfling Barbar bile Orta boy hedefleri kaldırabilir ve fırlatabilir.

Baldur's Gate 3 Yaratık Boyutları ve Etkileri Nedir?

Şimdi, sıra geldi bu yaratık boyutlarının etkilerinden bahsetmeye.

BG3'teki Minik Yaratıklar

Minik yaratık boyutu, Faerun'un en küçük sakinleri içindir. Bu kategori, genellikle fareler, kurbağalar, Periler ve NPC çizimlerini vurgulamadan zor bulabileceğiniz diğer minik varlıklardan oluşur - Familiar'lar da dahil.

Minik yaratıklar, daha büyük sınıflara göre daha iyi gizlenebilirler. Ancak AC, Güç ve hareket mesafesi genellikle çok düşüktür. Minik yaratıklar aynı zamanda Baldur's Gate 3'teki en küçük girişlerden girme şansına sahiptir. Gözden kaçan tüneller, duvar çatlakları ve diğer gizli yollar gibi en küçük girişlere sığabilen tek yaratıklardır. Bu gizli alanlara erişmek için Druidlerin kullanabileceği Vahşi Dönüşüm becerisini deneyin ve Minik bir yaratık olarak bu bölgelere ulaşabilirsiniz.

BG3 Küçük Yaratıklar

Küçük yaratık boyutu, oyuncuların kullanabileceği iki boyuttan biridir. Genellikle Halflingler, Gnomlar, Cüceler, Goblinler ve benzeri yaratıklardır. Küçük yaratıkların haritada görülmesi Minik yaratıklara göre çok daha kolaydır. Ancak benzer avantaj ve dezavantajlara sahiptirler.

Küçük yaratıklar genellikle Gizlilik konusunda daha iyidir. Ayrıca, oyunun bazı gizli, kapalı girişlerinden benzersiz bir şekilde geçebilirler. Küçük bir yaratığın bir deliğe sığamaması muhtemeldir. Ancak diğer yaratık boyutları sığamayacakları Küçük deliklerden geçebilirler.

Ancak Küçük yaratıkların daha düşük bir hareket hızı vardır; Cüceler, Gnomlar ve Halflingler için 9m olan hareket hızına karşı, diğer Irk'ların çoğu için 7,5m'dir. Ayrıca Orta boy yaratıklar tarafından kolayca itilebilirler veya kaldırılabilirler. Boyut farkı nedeniyle, Küçük bir yaratığı İtmek veya almak kolaydır. Ayrıca, Öfkeyle Fırlatmak, Orta boy bir yaratık olarak daha kolaydır.

BG3 Orta Boy Yaratıklar

Baldur's Gate 3 içerisindeki yaratık boyutları ve etkileri, Orta boyda da kendini gösteriyor. Orta boy yaratık boyutu, Baldur's Gate 3'ün karakterlerinin büyük çoğunluğunu oluşturur ve başlangıç ​​Irk seçeneklerinin sadece üçünü dışarıda bırakır. Orta boy yaratıkların temel 9m hareket mesafesi vardır. Ancak daha küçük boşluklardan geçemezler ve Gizli ve Minik yaratıkların aynı gizli alanlara ulaşmak için boyutlarını azaltmaları gerekir.

Bu, çoğu Baldur's Gate 3 karakteri ve yaratığı için "varsayılan" olduğundan, Orta boy olmanın özel bir avantajı veya dezavantajı yoktur.

BG3 Büyük Yaratıklar

Büyük yaratık boyutu, Dungeons and Dragons'ta bir karenin üzerinde yer kaplayan düşmanlardan oluşur - Baldur's Gate 3'ün haritasında mutlaka kareler olmasa da, Büyük yaratıklar diğer düşmanlardan belirgin şekilde daha fazla yer kaplar - genellikle. Bazı düşmanlar ağır veya boylarından daha geniş olduğundan yine de Büyük düşman olarak sayılabilirler.

Büyük yaratıklar genellikle daha fazla HP'ye, yüksek AC'ye ve diğerlerine göre daha fazla hareket hızına sahiptirler. Büyük düşmanlar genellikle benzersiz yaratık türleri olduklarından, genellikle her turda birden fazla Eyleme ve standart Orta boy yaratığa kıyasla çok daha fazla hareket mesafesine sahiptirler. Güçlendirmelerden veya diğer benzersiz efektlerden harici yardım almadan, Büyük yaratıkları İtmek veya başka bir şekilde yakalamak imkansızdır.

Baldur's Gate 3'teki Büyük yaratıklar, Orta ve Küçük yaratıkları kolayca kaldırır, fırlatır ve manipüle eder. Ancak BG3'teki en büyük yaratık boyutu türü onlar değildir.

Devasa, Gargantuan ve Ötesi

Devasa, Gargantuan ve hatta daha büyük yaratık kategorileri (Colossal ve Titanic boyutu gibi) Baldur's Gate 3'te çok çok nadirdir. Tüm oyun boyunca yalnızca birkaç seçkin benzersiz düşman şeklinde ortaya çıkar. Devasa yaratık boyutları ve daha büyükleri arasında Devler, Ejderhalar yer alıyor. Ayrıca, belirli Yapılar ve savaş alanında muazzam miktarda yer kaplayan diğer düşmanlar var.

Devasa, Gargantuan ve daha büyük yaratıkların muazzam HP havuzları vardır. Tipik olarak büyük AC ve savunmaları vardır. Ayrıca, müttefikleri olmasa bile savaş alanında her şekilde ezici bir varlık gösterirler. Oyuncular Baldur's Gate 3'te Devasa veya daha büyük olamazlar. Ancak Balduran'ın Giantslayer güçlendirmesi gibi efektler, bu düşmanlarla karşı karşıya gelirken olasılıkları eşitlemeye yardımcı olur. Hızlı kaydetme ve hızlı yükleme tuşlarını da hazırda tutmakta fayda olacaktır.

Baldur's Gate 3 içerisindeki yaratık boyutları ve etkileri rehber yazımız bu kadardı. Ancak, sitemiz üzerinde başka rehber yazılarımız da mevcut. Sitemizde her geçen gün daha fazla rehber yazısı yayımlıyoruz. Bu yüzden, takip etmeye devam etmenizi tavsiye ederiz. Dahası, bütün Baldur's Gate 3 rehber yazılarımızı bir arada paylaştığımız bir rehber sayfamız da sizlerle. Bu rehber sayfamızda, Baldur's Gate 3 ile ilgili olarak aradığınız her türlü bilgi olacaktır. Şimdi, Baldur's Gate 3 rehber ana sayfası yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.