Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Can Dikiş, Editör Yazım tarihi: 29.04.2018

Avengers Infinity War inceleme yazısı ile karşınızdayız. Marvel’ın 10 yıldır ince ince işlediği külliyatının son ve en büyük halkası olan Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı izledik ve Spoiler içermeyen bir inceleme hazırladık, çok detay vermeden filmin bana yaşattığı o güzel karmaşık duyguları anlatmaya çalışacağım bu yazıda.

İlk Iron Man filminin sonunda Nick Fury’nin, Tony Stark’a Avengers’tan bahsettiği o sahneyi hatırlar mısınız? Ardından bu film, yani Infinity War gelsin aklınıza; bizlerle büyüyen, yaşlanan ve değişen o büyük süper kahramanların o günden bu yaşadıkları karakter gelişimleri, kederleri, kayıpları… İşte Infinity War tam bu esnada daha ilk sevabını yapıyor; seyirciye vaadettiği o büyük kahramanlarla festival gibi film sunuyor.

Baştan söylemem gerekirse bir sinemasever olarak Infinity War’la alakalı en büyük mutluluğum eli yüzü düzgün, ayakları yere sağlam basan ve o standart MCU(Marvel Cinematic Universe) formülü olan bolca mizah ve aksiyonun arasında ciddiyetini kaybetmeyen bir film olması oldu. MCU ile genel olarak fazla ciddiyetsiz olduğuna dair problemleri olan bir sinemasever olarak, Infinity War’un ilk olarak bu ciddiyet sınırını çok iyi tutturması pek hoşuma gitti.

Hayranı olduğunuz o süper kahramanlarla bir roller coaster’a binmiş gibi ilerliyor film. Bir yana bakıyorsunuz Dr. Strange selamlıyor bizleri diğer yanda Star- Lord, Gamora, Thor bir yandan Thanos ve ekibi Black Order… Film bu deli tempoda ilerlerken yer yer temposunu kaybetse de bir diğer sahnede tekrar aynı hıza çıkmasını biliyor.

Infinity War, 18 serilik bir serinin son halkası. Ve inanın MCU, bu 18 seride neyi yanlış yapmışsa Infinity War’da bu yanlışları bir bir kenara bırakmış. Villain eksikliği diyorduk ya hani, Thanos öyle güzel, öyle mükemmel ki… Sabaha kadar Thanos övmek istiyorum ya ben. İlk sahnesinden son sahnesine kadar, yakın çekimlerinde suratının CGI’lı detaylarına kadar inanılmaz bir Thanos var.

Hep varlığını hissediyorduk birkaç post- credits sahnesi ile ancak Thanos sanki bir üçlemenin detay detay işlenen final aktını oynuyor gibiydi… İlk defa gördük ya biz bu deli Titanı ve neden deli olduğunu sorgulamadım fim boyunca. Evet, Thanos deli bir Titan ve bu delilik Infinity War’u apayrı bir yere sokuyor tüm MCU külliyatında.

Filmle ilgili en büyük kaygılardan biri çok kalabalık olması ve bu nedenle boğuk, yorucu bir seyirlik sunmasıydı ancak Russo Kardeşlerin en fazla kafa yorduğu konulardan biri de bu olmuş; tüm kahramanlara dengeli bir ekran zamanı ayırmışlar. Avengers’taki gibi çok önde olan bir Iron Man yok mesela, herkes dengeli. Elbet bir iki karakter daha fazla ön planda ancak bu ne Civil War’daki gibi iki kahramanın kapışması ne de tek başına bir iki karakterin sırtladığı bir ilk Avengers.

Film ilerleyiş olarak, fragmanlardan da anlayabileceğimiz gibi karakterleri bölerek ilerliyor. Bir tarafta Thor’la karşılaşan Guardians of the Galaxy karakteri diğer yandan Tony, Spider-Man ve Dr.Strange diğer yandan Wakanda ekibi. Belki de filmin verdiği en doğru kararlardan biri Guardians ekibini bölmek olmuş zira bu karakterlerin mizahı ve alaycılığı diğer Marvel karakterleriyle inanılmaz bir uyum yakalamış. O tüm Marvel filmlerinde gördüğümüz cıvıklık burada var, ancak elbet kıvamında.

Görsel efektler, müzikler, oyunculuklar falan bunları detay detay belirtmeye gerek duymuyorum zira önümüzde belki de sinema tarihinin en büyük birkaç filmden biri var. Hepsinden alnının akıyla çıkıyor Infinity War. Spoiler vermeden bu filmi anlatmak inanın çok zor. Ancak hayatımda ilk defa, bir çoğunu sinemada seyretmiş biri olarak, bir Marvel filmden gergin bir şekilde ayrıldım.

Thanos sanki her zıplayışında o yumruğunu bizlere vurdu. Tekrar kalktık, tekrar vurdu. Ve abartmıyorum, belki de sinema tarihinin en ikonik sahnelerinden bir tanesi var ki, detay spoiler vermeden bu kadarını söyleyebiliyorum bütün o 18 filmlik serinin suratımıza fırlatıldığı bir sahne…fazlasıyla tatmin edici. Zaten süper kahraman janrasına birazcık ilginiz varsa en az 2 kere gitmek isteyeceğiniz bu karmaşık duygular treni kıvamındaki MCU külliyatının en büyük filmine standart bir sinemasever olarak da tatmin olmuş bir şekilde ayrılacağınızdan eminim. Şimdiden iyi seyirler.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.