Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 25.04.2019

Avengers Endgame, bu yılın en çok gazlanan filmi. 11 yıla yayılmış bir hikayeler zincirinin kapanışı. Gişede irili ufaklı rekorlar kıran kendi başına bile izleyiciyi iyi anlamda fazlaca yoran Avengers Infinity War’un daha büyük bir merakla beklenen, etrafı gizem perdesiyle çevrili devamı. Avengers Infinity War’un sonunda peyda olan kör düğümünü çözme görevini üstlenen, MCU’nun bugüne kadar ki hikayeler zincirini tamamlamayı amaçlayan, arada bolca gişe rekoru kırmayı hatta üzerine yapabilirse Avatarı’ı tahtından etmeyi umut eden bir film. MCU izleyicisinde yarattığı heyecan tavanda değil, tavanı yıktı geçti üst dairedeki küveti aşağı düşürdü. Kısacası omuzladığı yük gerçekten devasa. Biz de, huzurlarınıza Avengers Endgame inceleme yazımız ile bu yükü ne kadar başarılı sırtlanabildiğini tartışamaya geldik.

Yolun sonu tok bir yere çıkıyor

Öncelikle söylemek gerekir ki, sızan görüntüleri bir kenara koyarsak filmin etrafına kurulan gizem perdesi meyvesini fazla fazla veriyor. Fragmanların rezil ettiği filmler vardır ya hani, filme gidince ekstra bir şey görmemiş gibi hissedersiniz, Avengers Endgame onlardan biri değil. Her iki fragmanda ve TV spotlarında yayınlanan görüntülerin %90’ı, filmin ilk 20-25 dakikalık bir kısmına ait. Tıpkı Avengers Infinity War’da olduğu gibi bazıları filmde yok, bazıları değiştirilerek koyulmuş. Elbette, bu durumun da güzel bir artısı mevcut ve o artıdan da Avengers Endgame inceleme yazımın detaylarında bahsedeceğim.

Bu, diğer Marvel filmlerinden çok daha az şey gördüğümüz anlamına geliyor. Bu yüzden film, ilk izleyişte gerçekten çok taze hissettiren, sızan senaryolara görüntülere falan bakmadıysanız da kesinlikle tahmin edemeyeceğiniz sürüyle şeyle dolu olan bir yapım. Sırf bu yüzden bile takdirinizi kazanacağına ve doğal olarak beğeni seviyenizi bir tık yukarı çekeceğine emin olabilirsiniz. En azından, bende yarattığı etkiler tam olarak bu yönde oldu.

Bunun yanında Avengers Endgame, senaryosunun gidişatı gereği Marvel Sinematik Evreni’nin geçmişine bol bol gönderme yapan ve bunun altından güzel kalkan bir film. Avengers Endgame 11 yılın ve 22 filmin, ana akım süper kahraman filmlerinin geldiği noktanın bir kutlaması. Avengers Endgame, Marvel Sinematik Evreni’ne yazılmış, çizgi roman göndermeleriyle dolu bir aşk mektubu, duygu yüklü bir kapanış şarkısı. Avengers’ın lider üçlüsü olan ve özellikle başta Thor olmak üzere Captain America ve Iron Man ağırlıklarını çok yerinde koyuyorlar.

Bu ikonik üçlüye kıyasla yancı kalan karakterler de filmde gayet tatmin edici rollere sahipler, bazılar çok kısa görünüp yine tatmin etmeyi başarıyorlar. Captain Marvel’ın filmdeki rolünü ve karakter gelişimini merak edenlere dipnot, Carol Danvers’ı kendi filminde sevmediyseniz, bu filmde de sevmeyeceksiniz. Bunun sebebini merak ediyor olabilirsiniz fakat siz bu konuda bana fazlasıyla güvenebilirsiniz.

Carol Danvers’ı bu filmde de sevmeyebilirsiniz

Öte yandan, bu filmde bize veda eden karakterlerin hikayeleri öyle ya da böyle tatmin edici şekillerde sonlanıyor, bizimle kalanların yepyeni hikayelerine merak uyandıran şekillerde kapılar açılıyor. Disney Plus’ta yayınlanacak Marvel dizileriyle ilgili duyurularını takip edip bunlara pek anlam veremediyseniz, Avengers Endgame’e gittikten sonra işin o kısmı da kafanızda az biraz şekillenecektir diye tahmin ediyorum. Film 3 saatlik süresi boyunca izleyicisine karakterlerle alakalı üzerine düşünecek çok sayıda şey vermesi açısından bayağı bayağı bereketli. Bir Avengers Endgame inceleme yorumu olarak, uzun olmasına rağmen, doyurucu bir etkisi olduğu söylenilebilir.

Hikâye olarak bir mihenk taşı olmasının da hakkını verecek şekilde, Avengers Endgame prodüksiyon kalitesi tepe noktada olan bir film. Sinematografisini, sanatını falan filan didik didik ederseniz spesifik noktalarda daha iyisini elbette bulursunuz. Ancak, en genel şekliyle muhtemelen bir filmde bugüne dek izlediğiniz güzel gözüken CGI aksiyonu ve pratik efekt aksiyonu bu filmin son bir saatinde yerini buluyor. En epik CGI aksiyonu, pratik efekt aksiyonu demiyorum, sonuçta Mad Max: Fury Road diye bir şey var.

Ufaktan başlayıp ölçeği gittikçe büyüten ve her karaktere kendi kabiliyetleri ile parlama şansı sunan bir savaş sahnesine sahip Avengers Endgame. Avengers Infinity War’daki aksiyonu ciddi ciddi gölgede bırakan bu sahne için bile filme gittiğinize değecek, bu kadarına emin olabilirsiniz. Zaten, süper kahraman filmi denildiğinde de birçok izleyicinin istediği şey tam olarak bu değil mi?

Avengers Infinity War’daki aksiyon gölgede kalıyor

Gelelim fasulyenin faydalarına. Avengers Endgame inceleme yazısı artılardan ibaret değil elbette. Tüm artılarının yanında, filmin bolca da eksisi var. Anlaşılan filme gazlanma sürecinde insanların teori kasmakta başarısız olma sebebi, senaristlerin kendi kendilerini önceki filmde köşeye sıkıştırmasıymış çünkü kendileri de işin içinden kusursuz bir şekilde çıkamamışlar. Filmin sonunda kafa kurcalayıcı bulduğum nokta bu oldu, bildiğimiz kadarıyla Avengers Infinity War ve Avengers Endgame, arka arkaya maraton halinde çekildiler.

Avengers Infinity War çıktığında Avengers Endgame çoktan çekilmişti yani, post-prodüksiyon süreci kalmıştı sadece. Ancak sanki Avengers Infinity War zamanında çekilip bitmiş de Avengers Endgame yıllar yıllar sonra ve kreatif ekipte birtakım değişiklikler atlatılarak gelmiş gibi hissettiriyor yer yer. Avengers Infinity War’da olan olayları telafi etme sürecini senaryo deliklerine ve mantık hatalarına girmeden yazmayı başaramamışlar. Filmin belkemiğini oluşturan senaryo aracı, film içinde kulağa mantıklı gelen kurallar çerçevesine oturtulamamış ve bu durum film bittiğinde salondan kafanızda sürüyle soru işareti ile ayrılmanıza sebep oluyor. Filmin senaryosunun bu durumla bağıntılı çok sayıda falsosu var ama onları spoiler vermeden tartışamıyorum maalesef.

Öte yandan bir başka sıkıntım, Avengers Endgame’in Marvel mitolojisini genişletmek adına hiçbir şey yapmaması oldu. Avengers Infinity War’da yeni bir diyar, yeni karakterler görüyorduk. Bize evrenle ve işleyişiyle alakalı yeni bilgiler veriliyordu. Avengers Endgame’in eli bu konuda çok korkak. Filme gittiğinizde yeni bir tane bile karakterle tanışmış olmayacaksınız. Önceden gördüğümüz, filmde yeri çok önemli olan ve evreni genişletmesini bekleyeceğiniz bir senaryo elementi bile üstünkörü işlenip geçilmiş mesela. 22 film sonunda her şeyin karakterlere bu kadar odaklı olup evrene sıfır ilgi göstermesi üzücü.

Avengers Endgame inceleme sonucu nedir?

Avengers Endgame’in bu devrin en önemli filmlerinden biri olduğu konusunda hemfikirizdir sanıyorum. Bu yüzden gidip görmenin bir yerde şart olduğu bir film ve tüm kusurlarına rağmen verdiğiniz paranın hakkını alacağınız bir film. Süper kahraman filmleri arasında bir mihenk taşı, bir üst paragrafta bahsettiğim sebeplerden dolayı potansiyelinin altında kalsa bile ölçek bazında şimdiye kadar türünde görülmemiş şeyleri yüksek prodüksiyon kalitesiyle yapan bir film. Mutlaka izleyin.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.