AOC AG251FZ inceleme

AOC AG251FZ inceleme

Fiyat ve performans açısından gayet uygun bir monitör olmuş.

AOC’un üretmiş olduğu AGON ailesinin en hızlı üyelerinden biri olan AOC AG251FZ’yi sizler için inceleyeceğiz. 240 Hz yenileme hızına sahip AOC AG251FZ’de 25 inçlik Full HD TN panel bulunuyor. Oyuncular için geliştirilen bu monitör hızıyla birçok rakibinin önüne geçiyor çünkü 240 Hz yenileme hızının yanında 1 ms’lik tepki süresi ile de oyunlarda görüntü performansını daima üst seviyede tutuyor. AMD ekran kartı kullanıcıysanız da FreeSync özelliği ile de oyunlarda oluşan hareket esnasında kırılmalardan, gölgelenmelerden kurtulmuş oluyorsunuz. Her özelliğiyle üst seviyede olan bu monitörümüz AOC AG251FZ’i yakından inceleyip tasarımına ve özelliklerine bir göz atalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AOC AG251FZ inceleme

AOC AG251FZ özellikler

AOC AG251FZ, oyuncuların ilk tercihi olacağını düşünüyoruz. 24 inç monitör boyutundan biraz daha büyük olması ve 240 Hz’lik yenileme hızıyla tercihlerde ön plana çıkıyor. 25 inç’lik AOC AG251FZ’de Full HD TN panel kullanıldığı için 1920×1080 piksel görüntü çözünürlüğü sunuyor. AOC AG251FZ’de griden griye 1ms tepki süresiyle de hem rakiplerinin hem de AGON ailesinde bulunan diğer monitörlerin önünde bulunuyor. FreeSync özelliği ile de AMD ekran kartlarıyla uyumlu çalışıp ekrandaki kırılmalardan ve oyun zevkinizi düşürecek tüm sorunlardan kurtulmuş oluyorsunuz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AOC Düşük Mavi Işık modu ile kısa dalga boyuna sahip göze zarar veren ışıkları engelleyip kullanıcıların göz sağlığını da korumayı hedefliyor. AOC’un Shadow Control(Gölge Kontrolü) özelliği ile de görüntüdeki gereksiz gölgeleri aydınlatıp ekrandaki gölge dengesini sağlıyor böylelikle de görüntünün canlılığı ve netliği sağlanmış oluyor. Daha çok oyuncular odaklı üretilen bu monitörde üst seviyedeki özellikleriyle hem normal kullanımda hem de oyun alanında kullanımında kullanıcıyı tatmin edeceğini düşünüyoruz.

AOC AG251FZ inceleme

AOC AG251FZ tasarım

AOC AG251FZ’in ön paneline göz attığımızda siyah çerçeveli bir TN panel karşımıza çıkıyor.  Sağ üst köşesinde modelinin bir yazısı ve alt çerçevesinde kırmızı renkte yazılmış AGON ailesinin sembolünü görüyoruz. Panelin sağ alt köşesinde bulunan tuşlarla da ayarlarınızı yapmanız mümkün. AOC ise kullanıcıyı daha da rahat ettirmek için monitöre takılan bir kumanda da sunuyor. Bu kumandayla da menüde rahatça ayarlarınızı yapabilirsiniz ve 3 farklı görüntü moduna tek tuşla geçiş yapabiliyorsunuz.  Ön kısımda V şeklindeki gri renkteki monitör ayağıyla tasarım devam ettirilmiş.

Sağa, sola, öne ve arkaya dönebilen AOC AG251FZ, sağa ve sola 20 derecelik, öne ve arkaya da 3.5-21.5 derecelik dönme değerlerine sahip. Ayrıca 90 derece döndürüp pivot konumda da monitörü kullanabiliyorsunuz. Ayaklarının bulunduğu yere sağlam oturması sebebiyle de döndürme işlemleri çok rahat ve kolay gerçekleşiyor. İstediğiniz gibi de yükseltme ve alçaltma ayarları da yapabilirsiniz. 170-160 derecelik görüş açısı sağlayan AOC AG251FZ’de 1000:1 kontrast oranı, 50 milyona bir dinamik kontrast oranına sahip. 400 kandela parlaklık değeriyle de WLED arka ışık teknolojisi aydınlatma da renk kaybı olmamasını sağlıyor.

AOC AG251FZ’in arka kısmına bakacak olursak tüm AGON ailesindeki monitörlerle benzer bir arka tasarıma sahip. Gri renkte yazılmış bir AOC yazısı, V şeklindeki kırmızı tasarımı ve arka kısımdaki siyahlarla güzel uyum sağlanmış. Yazımızın başından beri oyuncular için diyip durduk, AOC’da oyunculara bir başka kolaylık daha sunmuş. O da çok pratik bir kulaklık askısı. Monitörün sağından açılan bu askı ile kulaklığınızı rahatça oraya asabiliyorsunuz. V şeklindeki kırmızı tasarım detayının içine doğru gömülü portları göz atacak olursak, 1’er VGA, DVI ve Display port çıkışı bulunuyor.

2 tane de HDMI çıkışına yer verilmiş. USB çıkışı, ses çıkışı ve AOC kumandayı takabilmek için 1 tane çıkış var. Ayrıca 2Wx2 şeklinde hoparlörleri ile de masaüstü seslerini oradan da verebilirsiniz. 566.65×545.21×218.25 mm ölçülerindeki AOC AG251FZ, 6,5 kilogram ağırlığa sahip.

AOC AG251FZ’i PUBG, CS: GO, League of Legends gibi oyunlarda monitörü test ettik. Yüksek seviye performansıyla oyun zevkini daima yükseklerde tuttu. 240 Hz yenileme hızı sayesinde kaymak gibi akan fare imleci de bizleri AOC AG251FZ’e daha da çok bağladı. 240 Hz monitör kullandıktan sonra 60 Hz bir monitörde fare imlecinizi oynattığınızda bile aradaki farkı görebiliyorsunuz.

AOC AG251FZ inceleme

AOC AG251FZ inceleme sonucu

Sonuç olarak AOC AG251FZ’i değerlendirecek olursak yüksek değerde özellikleriyle sınıfının en iyi monitörlerinden birisi. Oyun kullanımında ise ilk tercihimizin olacağı şüphesiz. Günlük ofis kullanımında da beklentilerimizi karşıladığı için bizler memnun kaldık, büyük ihtimalle de monitörü alacak kullanıcılar da memnun kalır diye düşünüyoruz. Oyuncular için mükemmel bir monitör olmuş. Fiyat olarak da ortalama şu an da 2660 TL civarında bu monitöre sahip olabilirsiniz. Bu fiyat aralığında en iyi monitör diyebiliriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.