AOC AG352QCX İnceleme

AOC AG352QCX İnceleme

AOC, AGON serisine popülerliği artmaya başlayan yeni Curved monitörü AOC AG352QCX’i tanıttı.

AOC, AGON serisine popülerliği artmaya başlayan yeni Curved monitörü AOC AG352QCX’i tanıttı. 35 inç’lik  yeni AOC Curved monitör, oyuncular için oyunlara yepyeni bir bakış açısı sunuyor. 21:9 görüntü formatında 2560×1080 ekran çözünürlüğünü 200 Hz yenileme hızıyla kullanıyorsunuz. Oyunculara hitap eden AOC AG352QCX’de Adaptive Freesync bulunuyor. Peki bu Freesync özelliği nedir, oyunculara ne gibi yarar sağlıyor?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Freesync özelliği ekran kartının verdiği yenileme hızıyla monitörün sağladığı yenileme hızlarının eşit tutulup birbiriyle tam uyum içinde çalışmasıdır. Böylelikle görüntü yenileme konusunda maksimum seviyede verim alınıyor. Bu verimin oyuncuya yansıması da oyunların içinde görüntü yırtılmalarının engellenmesi, görüntüde hayaletlenme olmasını engelleyerek oluyor. AOC AG352QCX’deki Adaptive Freesync özelliği ise sadece AMD ekran kartlarıyla uyumlu çalışabiliyor.

AOC AG352QCX’in ön yüzüne baktığımızda bizi 2000 milimetrelik yarıçaplı curved bir ekran karşılıyor. Heybetli tasarımına LED ışık detayları eklenmiş ve ön yüzün daha canlı olmasını sağlamışlar. Oyuncu monitörü havasında tasarlanan AOC AG352QCX, oyunculara çok geniş açı sunuyor. WFHD çözünürlüğü ve 21:9 formatıyla, geniş ve net bir görüntü sağlıyor. MVA tip panel kullanılmış, renkler ise %100 sRGB renk gamı ile çok canlı bir görünüm sunuyor. Bu kadar görüntüsel özellik kullanıcının gözlerini yormaması için Flicker – Free ve Düşük Mavi Işık teknolojilerini de unutmamışlar. 2560×1080 ekran çözünürlüğü ile böylesine büyük bir ekranda görüntü kalitesinden bir kaybınız olmuyor. 4ms tepki süresi ve 200 Hz yenileme hızı bulunuyor. Sizlere 4ms tepki süresi fazla gibi gelebilir ancak 200 Hz yenileme hızıyla, gözle görülür bir performans kaybınız olmuyor hatta yüksek yenileme hızı sayesinde nerdeyse birbirlerini dengeliyorlar. Ön çerçeve de 2 adet LED ışık bulunuyor ve bu ışıkların rengini de Kırmızı,Mavi ve Yeşil renklerinden birine ayarlayabilirsiniz. AOC AG352QCX’in 11.8 kilogram ağırlığı bulunuyor. Bu ağırlığı taşıyabilmesi için de geniş monitör ayağı kullanılmış. Yüksekliği ayarlanabilen ergonomik ayakların, monitörle uyumlu bir tasarımı bulunuyor. Ön çerçevede fazladan menü tuşlarına yer verilmemiş. Güç kapama ve menü tuşlarını küçük bir joystick vari bir düğme ile ayarlayabiliyorsunuz. AOC, kullanıcıyı düğmeyle uğraştırmak yerine ona bir de kumanda sunmuş. Bu kumandayı mini Display Port girişinde bağlayıp, istediğiniz şekilde menüde gezinip, istediğiniz an görüntü modunu tek tuşla değiştirebiliyorsunuz. Görüntü modlarında Standard,Yazı,Internet,Oyun,Film ve Spor modları bulunuyor. Gözünüze rahat gelen parlaklık modunu ayarlayıp rahatça kullanabilirsiniz.  Ön çerçevede kırmızı yazıyla yazılmış AGON yazısı bulunuyor. Bu da monitörümüzün AGON ailesinden olduğunu belirtiyor.

AOC AG352QCX’in arkasını incelediğimizde bizi agresif bir tasarım karşılıyor. Gri tabaka üstüne 4 adet çapraz şekilde LED ışıklarla güzel bir tasarım yapılmış.  VESA bağlantı yeriyle duvarınıza da monteleyebilirsiniz. Oyuncu monitörü demişken de oyuncular içinde harika ufak bir tasarım detayına yer verilmiş. Kulaklık askısı bulunuyor monitörümüzde. Arka tarafından sağa doğru açılan askılığıyla kulaklığınızı takabilirsiniz. Arkadaki portlarda ise VGA, DVI, HDMI 2.0, DisplayPort, mini DP, iki adet USB 3.0, ses girişi ve çıkışı ile mikrofon girişi ve çıkışı bulunuyor. Monitörümüzün güç kaynağı ise bataryadan sağlanıyor.

AOC AG352QCX tasarımıyla özellikleriyle oyunculara yönelik bir monitör olmuş. 35 inç büyüklüğünde olup ve daha geniş açısıyla oyuncuya, oyunlarda da avantaj sağlıyor. FPS oyunlarında ve bazı Moba tür oyunlarda geniş açı sayesinde düşmanınızı daha erken farketmenizi sağlayabilir.

AOC AG352QCX’nin Düşük Input Lag modu ile video işleminde oyuncuların klavyesinde mouseunda verdiği tepkinin yerine getirilmesine daha öncelik tanıyor. AOC Shadow Control ile de ekrandaki karanlık alanları minimuma indirmeye çalışıyor. Oyuncu bağımlı kontrast dereceleri sunuyor. Böylelikle sizde görüntünün fazla karanlık alanlarını aydınlatabilir ve kalan kısımı etkilemeden de parlak kısımları da ona göre dengeler.

AOC AG352QCX’i şu anda 4.190 TL gibi bir fiyata sahip olabiliyorsunuz. Oyun zevkinizi üst seviyeye yükseltmek ve yüksek özelliklerle oyunların tadını çıkarmak için makul bir fiyat. Oyuncu odaklı ve agresif tasarımıyla bizden yüksek puan aldı. Curved ekran monitörlere göre MVA panel kullanılıp görüntüyü daima canlı tutup, daha fazla yenileme hızı sunmasıyla rakiplerinden daha önde duruyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.