Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 27.10.2018

NVIDIA tarafından oyunculara sunulan ekran kartları, an itibari ile piyasada daha önde bildiğiniz üzere. AMD Radeon Vega 64'un iyi bir ekran kartı olduğunu söylesek yalan olmaz fakat NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti gibi bir ekran kartının yanında neredeyse yok gibi bir şey. Bir de üstüne NVIDIA tarafından RTX 2000 serisi geldi, ara iyice açıldı. Fakat AMD cephesinin de aklında bir şeyler var gibi görünüyor. Zira, AMD ekibinin önemli isimlerinden Lisa Su, şirketlerinin de yüksek seviye bir ekran kartı üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

AMD, NVIDIA'dan geri kalmayacak gibi görünüyor

Lisa Chief, "Yüksek grafiklerde biz de yarışacağız. Yüksek performans sergileyen kalitede ürünler yapıyoruz ve uzun vadede sağlam temeller atıyoruz." diyerek, AMD tarafının ne üzerinde çalıştığı hakkında bilgi verdi. Fakat, daha fazla detay vermedi ne yazık ki. Bu açıklamadan sonra, 7nm olan Navi hakkında konuşulduğu düşünülmeye başlanıldı. Henüz detay verilmemiş olsa da, tahminen yakın tarihlerde çok daha net bilgilerle karşımıza çıkacaklardır.

NVIDIA ekibi üzerinde AMD ekibinin bu çalışmaları sebebiyle oluşan baskıyı göz ardı etmemek gerek. Bir yandan, Intel tarafından 2020'de geleceği duyurulan ekran kartları da söz konusu. Her ne kadar şimdiye kadar NVIDIA neredeyse rakipsiz gibi rahat takılmış olsalar da, kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa, o da şu birkaç yıl NVIDIA'nın biraz baskı altında kalacağı. Elbette, NVIDIA'nın yeni bir nesil ekran kartını anında duyurmasını beklemiyoruz fakat en azından gelecek nesil ekran kartlarında uçurum farkı atmalarını istiyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.