Menü
https://leadergamer.com.tr/nvidia-g-sync-hdr-teknolojisini-tanitti/
AMD Vega 5 Ocak 2017 21:49

AMD Vega mimarisi, AMD tarafından resmi olarak tanıtıldı

AMD, yeni AMD Vega hakkında resmi bilgiler verdi.


Birkaç gün önce hakkında, Perşembe günü, yani bugün tanıtılacağına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Bu söylentilere göre AMD bugün, sadece mimarisi hakkında resmi bilgi verecekti. Bugün de tam olarak bu gerçekleşti, pek de şaşırtıcı olmadı o yüzden. Açıklanan bilgilerde AMD Vega’nın diğer ekran kartlarıyla genel olarak ve performans açısından karşılaştırmaları, hızını tam bir şekilde anlatan sayılar gibi oyuncuların asıl beklediği veriler bulunmuyor. Sadece, bakar bakmaz göze çarparak insanın ağzını sulandıran 8x, 4x, 2x ve 512 TB gibi bilgiler var. Bu bilgileri içeren görselleri aşağıda görebilirsiniz.

amd-vega

Bu bilgilere göre yeni AMD Vega’da iğne başına iki katı bant genişliği, yüksek bant genişliği ön belleği, dört katı güç verimliliği, ilkel gölgelendiriciler, yığın başına sekiz katı kapasite, saat başına iki katı zirve üretilen veri,  Vega NCU teknolojisi, sonraki nesil bilgisayar motoru, sonraki nesil piksel motoru, yüksek kapasite bant genişliği denetleyicisi gibi özellikler bulunuyor. Açıkçası, teknik bilgilerini sayısal verilerle görmeden ne denli bir performans kapasitesine sahip olduğu konusunda herhangi bir yorum yapamayacağım fakat o 8 katı gibi bilgiler iştah açıcı duruyor.

AMD, AMD Vega’yı tanıtırken bir de YouTube’da 4K çözünürlükte ve en yüksek ayarlara kadar çekilmiş DOOM oynanış videosu yayımlamış. Bu ayarlarda NVIDIA GTX 1080’in PC GAMER verilerine göre, 59.2 kare hızında bir performans elde ettiğini görmüştük. Aynı ayarlarda AMD Vega, DOOM’da 70 kare hızına ulaşınca iyice heyecanlanmadan edemiyoruz. AMD Vega’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde $800 ve $1,200 arasında bir fiyat etiketine sahip olacağı tahmin ediliyor. Bu gibi yüksek fiyatlara sahip ürünlerin Türkiye’deki fiyatlarını oturup hesaplamak bir yana, kabaca bir tahminde bile bulunmak istemiyor insan.

amd-vega-2amd-vega-3 AMD Vega

Alper Dalan Editör