AMD Radeon RX 490 ile 4K oyunculuk gerçekleşebilir!

AMD Radeon RX 490 ile 4K oyunculuk gerçekleşebilir!

Rekabet kızışıyor.

AMD, Radeon RX 480’in çıkışının ardından, yeni ekran kartı AMD Radeon RX 490 için çalışmalarını hızlandırdı. AMD Radeon RX 480’e göre daha güçlü olacak olan bu kartla birlikte, 4K çözünürlüğe kadar çıkabiliriz! AMD Radeon RX 480, bütçesi düşük olan kullanıcılara hitap eden bir kart ve AMD, şimdilik Nvidia’nın en son çıkan kartları GTX 1070 ve GTX 1080’e rekabet edebilecek bir kart çıkarmadı. Şüphesiz ki, AMD Radeon RX 490, Nvidia ile rekabet amacıyla hazırlanan, yüksek güçte bir kart olacak. Bu bilgilere ise, aşağıda görebileceğiniz resimden ulaştık.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

vCYseGx

AMD’nin paylaştığı bu fotoğraftan anlıyoruz ki, 2 ayrı ekran kartı türü olacak. 1,5 TFLOP’dan ve 100 GB/s bant genişliğinden fazlasına sahip olan kartlar RX olarak adlandırılacak. RX türü kartlar, League of Legends, Dota 2 gibi popüler oyunlarda, 1080p çözünürlük ve 60 FPS’den daha fazla performans sağlayacak.

Model numaralarına baktığımızda ise, ilk rakam, yani 4, ekran kartı serisini ifade edecek. 4 rakamı ise, AMD Polaris serisini temsil ediyor. İkinci rakam da rütbe seviyesini temsil ediyor. Mesela, AMD Radeon RX 480’deki 8 rakamı, kartın 1440p’de görüntü verebildiğini gösteriyor. Yeni çıkacak olan AMD Radeon RX 490’daki 9 ise, yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, kartın 4K çözünürlüğe sahip olacağını gösteriyor. Son rakam ise, revizyon numarasını temsil ediyor. Mesela, AMD R9 285 kartını ele alırsak, 5 rakamı, AMD R9 280’in ikinci revizyonu olduğunu gösteriyor.

DoTgyLc

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AMD, internet sitesinden paylaştığı bu fotoğrafla da, AMD Radeon RX 490’ın geleceğini doğruladı. Bütün bunlar gösteriyor ki, AMD Radeon RX 490, Nvidia GTX 1070 ve GTX 1080 için güçlü bir rakip olacak. AMD’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Raja Koduri ise geçtiğimiz günlerde, AMD Vega ekran kartlarını geliştirdiklerini açıkladı. Vega serisi kartlar ise, gelecekteki Nvidia GTX 1080Tİ ve Pascal Titan kartları ile rekabet içinde olması bekleniyor. En sonunda kazananın oyun severler olması umuduyla…

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.