Menü
https://leadergamer.com.tr/red-dead-redemption-2-nintendo-switch/
AKK , AKN 31 Aralık 2016 13:24

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı açıkladı, AKK/AKN kalkıyor

AKK/AKN sisteminin kaldırılma tarihi ise 2018 olarak gösterildi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017’ye girmemize az bir süre kala, yeni açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar, birçok farklı konu altında yapıldı fakat bizleri ilgilendiren açıklama, teknoloji konusu altında idi. Bu kategori altında yapılan açıklamaya göre, AKK/AKN sistemi 2018 senesinde tamamen kaldırılıyor. Daha önce BTK ile uzun bir süre gündemde kalan bu sistemin, yapılan düzenlemeler sonucunda 31 Aralık 2018 tarihinde kaldırılabileceği söylenmişti. Yani aslında bu tarih 2019 idi. Fakat Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı yaptığı açıklamalarda tam bir tarih vermedi ve sadece 2018 dedi.

AKK/AKN

Milliyet sayesinde öğrendiğimiz bu önemli gelişme, eğer 2018’in ilk çeyreğinde yaşanırsa gerçekten internet açısından çok farklı bir seviyeye taşınacaktır ülkemiz. Çünkü AKK/AKN sistemi, internetimizi aşırı derecede sınırlandıran bir sistem. Bu sınırlandırma sistemi hakkında ise Milliyet, “AKK uygulaması, Türkiye Telekominikasyon İletişim Başkanlığı tarafından zorunlu kılınmış bir uygulamadır. Ancak adil Kullanım Kotası’nın ne kadar olacağı, dolduktan sonra internet hızının ne kadar düşeceği internet servis sağlayıcısına bağlıdır. Adil Kullanım Kotası’nın (AKK) aynı hizmet için aynı ücreti ödeyen kullanıcılar arasında hizmette kalite eşitliği yaratmaya yönelik bir uygulamadır. AKK sayesinde sizinle aynı hattı kullanan başka kullanıcıların, aşırı yükleme yaparak, sizin kullanmanız gereken bant genişliğini çalmalarının önüne geçilir, bu sayede size söz verilen internet hızını (bant genişliği) kullanmanız engellenmez. Adil Kullanım Kotası olmayan internet paketleri de mevcuttur ancak bunların fiyatı, AKK’li muadillerine kıyasla çok daha pahalıdır. Aynı hızda bir internet aboneliğinin AKK’siz versiyonuna iki katına yakın ücret ödemeniz gerekebilir.” yazdı.

Önce Crytek’in ülkemize gelişi, ardından da bu sınırlamanın kaldırılması, gerçekten 2016 senesini çok güzel bir şekilde kapatmamıza sebep olacaktır. Umuyoruz ki bu tür gelişmeleri ve bu gelişmelerin sonucunu, önümüzdeki senelerde de görmeye devam ederiz.

Yeni seneye dev gibi bir çekiliş ile giriyoruz. Leadergamer ve VG247 Türkiye ortak olarak, takipçilerimizden 2 kişiye…

Leadergamer paylaştı: 28 Aralık 2016 Çarşamba

Kaan GEZER Editör