Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alperen Değer, Editör Yazım tarihi: 28.07.2021

Bildiğiniz üzere son günlerde adı cinsel taciz suçları ile anılan Activision Blizzard, birkaç gün önce çalışanlarına bir mektup paylaşmıştı. Paylaşılan mektuptan sonra şirketin CEO’su Bobby Kotick bir açıklama yaptı ve bu durum hakkında çok üzgün olduğunu dile getirdi. Kotick, geçen hafta California eyaletinin taciz ve zorbalık iddiaları üzerine açtığı davayla ilgili olarak tüm çalışanlara bir mesaj gönderdi ve şirketin tepkisinin çok çok daha iyi olabileceğini kaydetti.

Mektupta, “Birlikte karşılaştığımız sorunlara ve endişelerinize ilk tepkilerimiz, açıkçası sağırdı” dedi.

Ayrıca, WilmerHale adlı bir hukuk firmasının, “saygılı ve kapsayıcı bir işyerini teşvik etme” umuduyla şirketin politikalarını derhal gözden geçirmesi için tutulduğunu ve Activision Blizzard’ın “her iddiayı araştırmaya devam edeceğini ve almaktan çekinmeyeceğini” açıkladı. Ek olarak Kotick, “İddiaları değerlendirme süreçlerimizin bütünlüğünü engellediği tespit edilen” kişileri de işten çıkaracağına söz verdi.

Oyuncular üzerindeki etki açısından Kotick, Activision Blizzard’ın oyunlarında da gerçek değişimin etkileneceğine söz verdi. “Çalışan ve oyuncu topluluklarından oyun içi içeriğimizin bir kısmının uygunsuz olduğuna dair haberler aldık. Bu içeriği kaldırıyoruz” dedi. Activision Blizzard çalışanları davayı desteklemek ve mevcut liderliği protesto etmek için grevler düzenlemeye başlarken (World of Warcraft oyununda üretimin neredeyse durma noktasına geldiği tahmin ediliyor), açıklama çok geç olabilir.

Ayrıca önceki günlerde paylaşılan mektubun içeriği şu şekilde.

Aşağıda imzası olan bizler, şirketimizin Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı davası ile ilgili açıklamaların ve ayrıca Frances Townsend’in konuşmalarının temsil etmemiz gereken her şeye karşı ve tiksindirici olduğunu biliyoruz. Açıkça söylemek gerekirse şirketin liderlerinin gözünde çalışan olarak bir değerimiz, liderlerimizin sözleri ile tam uyuşmamaktadır. Ortaya atılan iddiaların “çarpıtılmış ve yanlış” olarak değerlendirilmesi olayları yaşayan mağdurları inkar etmiş gibi gözüken bir şirket ortamı yaratıyor. Bu durum, içinde bulunduğumuz sektörün ve işin eşitlik anlayışına zarar veriyor. Şirket içerisindeki bu organize hareketlerin durması gerekmektedir.

Şirket yöneticileri, bizi bu durumlar karşısında koruyacaklarını söylediler ancak gelişen yasal durumlar sonrası şirket tarafından rahatsız edici söylemler aldık. Bunun sonucunda şirket yöneticilerine artık güvenmiyoruz. Çalışanların, taciz ve ayrımcılık ile mağdur olduklarını gördüğümüz halde şirketin “gereksiz ve sorumsuz bir daha” olarak bu durumu nitelendirmesi kabul edilemez. Frances Townsend’i açıklamalarından sonra istifa etmeye çağırıyoruz. Bizi yönetecek kişinin, hem çalışmak için güvenli bir ortam oluşturabilecek hem de sesimizi duyurabilecek birinin olmasını istiyoruz.

Şirketimizin yanı sıra, şirket dışında bu tür taciz ve ayrımcılık ile kötü muamele görüş herkesin yanındayız. Şirketimiz yeniden çalışmaya değer bir yer olana kadar durmayacağız, kenara çekilmeyeceğiz, susmayacağız. Bu durumu değiştiren biz olacağız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.