Türkiye

2013’ün en kötü oyunları!

2013’ün en kötü oyunları!

Bu haberde okuduklarınız tamamen hayal ürünü değildir.

İnceleme ortalamalarının alındığı Metacritic sitesinden alınan puanlarla, 2013 senesinin en kötü oyunları belirlendi. Çıkışlarını 2013 senesinde gerçekleştiren ve oyun dünyasında tekrarlarının olmamasını dilediğimiz yapımlara aşağıdan göz atabilirsiniz. Listede belirtilen oyunların metacritic puanları kırmızı bölgede (50 puan altı) yer alan ve en az üç platforma çıkışını gerçekleştirmiş olan yapımlardır.

En Kötü OyunlarAlien Rage – CI Games‘in ilk oyunu olan ve PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarına çıkan oyunun PC versiyonu, bir iki olumlu eleştiri alsa da konsol performansı nedeniyle listede yer almaktan kurtulamadı.

Aliens: Colonial Marines – Ah Gearbox Software ah! Onca güzel oyununun üstüne Duke Nukem: Forever gibi bir hata yaptın, Eyvallah dedik ama bu ne? PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarında, toplamda yüzden fazla incelemeden sadece birinde yeşil alan (75 üzeri) bir oyundan bahsediyoruz. O incelemeyi yapan site kapanmış ya da editör kovulmuş olabilir. Çünkü böylesine bir oyuna 90 vermek, Assassin’s Creed II’ye 6.0 vermek kadar komik bir durum. Belki de yeni bir puan sistemi getirmişlerdir ve bin üzerinden 90 vermişleir…

Star Trek: The Videogame – Dijital Extremes tarafından geliştirilen; PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarına çıkan oyun ne yazık ki sınıfta kaldı. Ne yazık ki diyoruz çünkü, Star Trek gibi harika bir filmin böyle vasat altı bir oyunu olması bizleri üzdü. Keşke filmler film, oyunlar da oyun olarak kalsa. Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa. Keşke.

Scourge: OutBreak  Görmedim, duymadım, bilmiyorum. Ama insanlar; görmüş, duymuş hatta oynamış. Oynamamış olmayı ummuşlar ama, oynamışlar. PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarına çıkmış ama onlar sadece Xbox 360‘da oynamaya dayanabilmişler.

Turbo: Super Stunt Squad – Bir diğer film oyunu ya da tam tersi çünkü oyun filmden bir gün önce çıkmış ya da oyunda ve filmde aynı ekip çalışmış. Çünkü, iki işi yapmaya çalışırken ellerine kollarına bulaştırmışlar ikisi de vasat olmuş. Pardon! Film vasat, oyun vasat ötesi olmuş. Bir de utanmadan; Xbox 360, PlayStation 3, Wii U ve 3DS‘e çıkarmışlar. Ayıp!

TMNT: Out of the Shadows – Daha önce adını duymadığım ama Activision‘ın adını duyup güvendiği bir firma olan Red Fly Studio tarafından geliştirilen; PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarına çıkan oyun. Her ne kadar sözlük cümlesi gibi olmuş olsa da diyecek başka laf bulamıyorum. Tipik bir TMNT oyunu, karşınızda. Ta ta ta taaaaaa.

Fireburst – Hakkında hiçbir şey bilmediğim bir diğer oyun. Ne vardı da üç platforma çıktın. Çıktın da ne oldu? Başın göğe mi erdi? Sen de yukarıdaki oyunlar gibi bu kara listeye girdin. Hoş geldin.

Farming Simulator 2013 – Daha önce hiç inceleme yazmadım ve benim ne tür oyunları sevdiğim hakkında hiçbir fikriniz yok. İşte şimdi açıklıyorum. Sabah akşam Farmville oynayan, dişlerini fırçaladıktan sonra uyumak için yatağa girdiğinde eline telefonunu alıp HayDay oynayan ve bunları keyifle yapan bir oyuncuyum. En çok beklediğim oyun da Farming Simulator 2013 idi. Ben çok beğendim ama Metacritic’e giren incelemeleri yapanlar pek beğenmemiş olacaklar ki 2013’ün en kötü beşinci oyunu seçmişler, yanlış yapmışlar. Şakadan kim ölmüş?

The Walking Dead: Survival Instint – Terminal Reality tarafından geliştirilen ve adı batasıca Activision tarafından dağıtılan oyun; PC, Xbox 360, Wii U ve PlayStation 3 platformlarına çıkmaktan son anda vazgeçti.” gibi bir haber yapmak isterdim ancak, ne yazık ki yapamayacağım çünkü, çıktı. Evet, çıktı! The Walking Dead gibi “güzide” bir dizinin üstüne, hatta The Walking Dead gibi harika bir oyunun üzerine, bu ismi kirletmek de ne cürret? Sırf bu isme yaptığı saygısızlıktan dolayı en kötü oyun seçilmesi gerekirdi ancak, bundan da kötüleri var. Hem de üç tane daha.

R.I.P.D. The Game  Listedeki ikinci zart the game, zurt video game oyunu. İsim olarak ikinci ama kesin, muhteşem Farming Simulator 2013 dışındakilerin hepsi birer film oyunudur. Uzun uzun yazmaya gerek yok herhalde. PC, Xbox 360 ve PlayStation 3‘e çıkan, berbat bir film oyunu. Aynı zamanda yılın en kötü üçüncü oyunu.

Fast & Furious: Showdown – …ve karışınızda 2013 senesinin en kötü film oyunu. Film oyunu da ne demekse artık. Elime dolanmış, sürekli yazıyorum. Ha bir de sürekli yazdığım Activision var. Herkes EA‘ye laf yapıyor ama Activision gerçeğini kimse kabullenmiyor. Neden? Çünkü ellerinde Call of Duty serisi var. Neden? Çünkü Blizzard ile birleşik hayata geçtiler. Adamlar yıllardır, yılın en kötü oyunlarına en az iki oyunla giriş yaparken ve neredeyse her sene, yılın en kötü oyununa aday olurken neden insanlar EA‘ye yüklenir? Biliyorum, biliyorum. EA‘ye bambaşka bir konudan dolayı yükleniliyor bu kadar. Bu arada yanlış anlaşılmasın, EA sever değilim. Sadece Activision‘ı sevmiyorum, Crash Bandicoot serisine yaptıkları için. Bu arada oyun; PC, Xbox 360, PlayStation 3, Wii U ve 3DS platformlarına çıkmış.

Ride to Hell: Retribution – Bu oyunu oynamadım. Açıkçası gerek de duymadım. Ama bu oyun sayesinde, ilginç bir yapımcı öğrenmiş oldum. Oyunun yapımcısı Eutechnyx, ilk olarak Zeppelin Games adında kurulmuş. Kuruluş tarihi ise 1987. Yok yok yanlış duymadınız; Commodore 64 ve Amiga‘ya ellinin üzerinde oyun geliştirmiş bir firma. Oyunlarının hiçbirini bilmiyorum. Dinazor oyuncuları sorsanız, onlarda bilmez büyük ihtimalle. 1997 senesinde şuanki adını alıyor ve yaklaşık otuz adet oyun geliştiriyor. Akılda kalan oyun sayısı ise, sıfır. Herhalde nasıl akılda kalırız diye düşünürken, “Biz iyi oyunlarla değil de hep en kötü oyunları yaparak akılda kalalım.” fikrini güden bir firma. Bu oyunda da görüldüğü gibi. PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarına çıkan oyun, 2013 YILININ EN KÖTÜ OYUNU olarak tarihe geçiyor.

Bizi okumaya devam edin.

Yorumlar (3)

Bir Cevap Yazın

  1. Alper Akdeniz dedi ki:

    Bence “TMNT: Out Of The Shadows” güzeldi.

  2. Cihat Kızıler dedi ki:

    Kişisel görüş bunlar. Yok öyle bişey yani. TMNT Out of the Shadows serinin fanları tarafından bayağı tutuldu. Okuyucu salak ya kandırın amk editörleri

  3. Atabey Ördekçi dedi ki:

    Yazının başında belirttiğim gibi, Metacritic ortalamaları ile oluşan bir tablo. Oyunlar belliydi. Biz de belli olan oyunlara kendi yorumlarımızı ve neden kötü olduğunu belirttik.