Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 07.05.2023

2021'in son haftalarında yeni bir tweet türü ortaya çıktı. Beş genişlikte ve altı satır derinlikte bir oyun. Hatta, ızgara üzerinde grup halinde yeşil, sarı ve gri kutuları olan bir oyun. Tweetlerde ayrıca, dışarıdan bakanlar için zor olan belirli sayılar ve eğlenceli bir isim olan Wordle da var. Belki de Google'a bu soruyu zaten sormuşsunuzdur. Wordle'ın ne olduğunu öğrenmek, insanların tweetlediği ızgaraları ve sayıları anlamayı kolaylaştırıyor. Belki de birkaç aydır hiç durmadan oynuyorsunuz. Ancak bunun nedeni nedir? Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok'un fandoma yazılı devasa bir aşk mektubu olduğunu okumak başka bir şey; filmin beklenmedik ve son derece tatmin edici dönüşlerini deneyimlemek ise bambaşka bir şey. Wordle hakkında bu kadar çok kişinin açık ortamlarda tartışmasına neden olan şey tam olarak nedir?

Wordle nedir?

Şimdi, asıl sorumuza yanıt getirme zamanı. Evet, az önce bu sorunun cevabının basit olduğunu iddia ettik. Ama yine de temelden başlayalım. Brooklyn'de yaşayan ve ilgi çekici sosyal deneyler tasarlama konusunda ünlü bir yazılım programcısı olan Josh Wardle, günlük bir kelime oyunu olan Wordle'ı icat etti. İnternet kullanıcılarına her gün bir dizi eleme süreci ipucu kullanılarak çözülmesi gereken yeni kelime bulmacası.

Wordle nasıl bir oyun?

Wordle nedir sorusuna yanıt getirdik fakat bu oyun nasıl oynanır? Zira, oyunun çalışma şeklini de anlamak çok önemli. Yoksa, nasıl oynayacağız, değil mi? Şimdi, şöyle çalışır: Wordle web sitesine girdiğinizde, sizi 5 genişliğinde 6 uzunluğunda boş, beyaz kutulardan oluşan bir ızgara karşılıyor. Her kutuda yalnızca bir harf saklanabildiğinden, beş harfli bir kelime girmeli ve çözümü çıkarmak için "Enter "a tıklamalısınız.

Başlangıçta herhangi bir ipucu olmadığından, herhangi bir beş harfli kelime ilk tahmin olarak işe yarayacaktır. Wordle'ın gerçekten başladığı yer burasıdır. Bir tahmin gönderdiğinizde her harf için kutunun rengi değişir.

  • Yeşil olursa, harfi doğru konumlandırdınız ve günlük kelimede mevcut.
  • Sarı olursa, harf kelimede var ancak yanlış yerde demektir.
  • Kutu griye dönerse harf kelimede hiç yok demektir.

Siteyi ilk kez ziyaret edenlere her şeyi ayrıntılı olarak açıklayan basit bir açıklayıcı görsel var.

En iyi Wordle başlangıç harfleri nedir?

Sonuçta, Wordle nedir dedikten sonra ipucu vermemek ayıp olurdu. Önerilerimiz yardımıyla ideal açılışı seçebilirsiniz. En az iki farklı sesli harf ve S, T, R veya N gibi birkaç ortak sessiz harf içeren bir terim seçmenizde fayda var.

Wordle uygulamasının olayı nedir?

Ekim 2021'den bu yana, çevrimiçi herkes ücretsiz bir günlük kelime oyunu olarak Wordle'a erişebiliyor. Wardle'ın Aralık ayı ortasında günlük performansınızı çevrimiçi olarak bildirmenizi kolaylaştıran bir "Paylaş" seçeneğinin eklendiğini duyurmasının ardından kısa süre önce yükselişe geçti.

Platformdan bağımsız olan bu özellik ile herhangi bir sosyal platform arasında bir bağlantı bulunmuyor. Twitter'da çokça gördüğümüz ızgara bunun yerine cihazınızın panosuna emojiler olarak geliyor. Kopyaladığınız metni daha sonra seçtiğiniz sosyal medya akışı için bir gönderiye yapıştırabilirsiniz.

Bu da Wordle'ın 2021'in son haftalarında neden birdenbire çok daha fazla konuşulmaya başlandığını açıklıyor. Wardle, insanların tercih ettikleri sosyal medya platformunda kendileriyle övünmelerini kolaylaştırdı. Ancak daha temel soru, insanların neden ilk etapta bu öğeye akın ettiğidir.

Neden böyle büyük bir şey oldu?

Dürüst olmak gerekirse, bunu kendiniz yapmanız daha iyi ve basittir. Wordle ücretsiz bir uygulamadır. Web sitesini ziyaret etmeniz, tahminlerinizi girmeniz ve bir gün demeniz yeterlidir. Bu gerçekleştikten sonra, bunun her gün yapmak isteyeceğiniz bir şey olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

Bana göre Wordle'ın başarısı Çarkıfelek ile New York Times bulmacası arasında bir yerde. Oyuncular aynı cevaba ulaşmak için farklı yollar izleseler bile, hepsi aynı deneyimi paylaşıyor. Çünkü gizli kelime her gün herkes için aynı, tıpkı NYT bulmacalarında olduğu gibi. Ayrıca, bulmacanın tek, beş harfli kelime kısıtlaması, Wheel'in genel "herkes bunu yapar" çekiciliğini artırıyor.

Ardından, kullanıcıların genel renkli kutu emojilerini kullanarak Wordle zaferleri hakkında basit ve görünür bir şekilde övünmelerini sağlayan ustaca paylaşım aracını ekleyin. Dışarıdan bakanların anlaması zor olan bu gridlerden birini sosyal medyada yayınladığınızda, aslında her takipçinize "Hey, ben de bunu oynuyorum. İkimiz de bu harika çevrimiçi fenomene katılıyoruz. Hadi bunu tartışalım." diyorsunuz.

Android veya iOS için bir Wordle uygulaması var mı?

Wordle'ı ilk duyduğumuzda aklımıza ilk gelen şey bir uygulama mağazası açıp onu aramak oldu. Twitter'da çok sevilen bu şeyin bir tür yazılımla bağlantılı olması gerektiğini düşündük.

iOS App Store veya Google Play Store'daki "Wordle" sonuçlarını gerçek ürünle karıştırmayın. Josh Wardle'ın 2021'in sonlarında yarattığı ve nazik bir şekilde internette yayınladığı orijinal Wordle, şu anda yalnızca burada bulunan bir tarayıcı oyunu olarak mevcut. Eğer başka bir yerde oynuyorsanız, bu en iyi ihtimalle başkasının başarısından para kazanmaya çalışan rezil bir taklittir.

Wordle ücretsiz mi?

Wordle nedir konulu bu yazımızda, oyunu o kadar anlattık. Aslında, yazımızın daha önce paylaştığımız yerlerinde de bahsettik. Fakat, direkt olarak yanıtlamakta da büyük fayda olacaktır. Wordle, oyunu oynamak isteyen herkese tamamen ücretsizdir. Şimdi bile dilediğiniz gibi oynamanız mümkün. Tabii, bunu web sitesi üzerinden yapmanız gerek, çakmalarını istemiyorsanız.

Wordle arkasındaki isim nedir? Kim, nasıl yaptı bu uygulamayı?

Wordle'ın 2021'in sonunda beklenmedik bir şekilde şöhrete kavuştu. Ardından, kurucusu gazetecilerin kapsamlı haberlerine konu oldu. Oyun ilk olarak 2021 yılında Wardle tarafından kendisi ve kelime oyunu meraklısı arkadaşı için kişisel bir egzersiz olarak çıktı. Oyun giderek ailelerinin WhatsApp mesajlarında sıkça yer almaya başlayınca Wardle, daha geniş çaplı bir sürümü hak edecek kadar benzersiz bir şeye sahip olup olmadığını merak etmeye başladı.

Wardle'ın ve en yeni eserinin NYT'de yayınlanan bir yazıda, başlangıç hikayesi uzun uzun anlatılıyor. Hikayenin tamamı için bunu okumalısınız. Ancak çoğunlukla Wordle'ın devam eden küresel salgınımızın sessiz ve zor günlerinde partnerini eğlendirmek isteyen nazik bir birey tarafından yaratıldığını bilmelisiniz.

Wordle amacı ne?

Wordle, bir kelime tahmin oyunudur. Oyuncuların amacı, her turda belirli bir kelimeyi tahmin etmektir. Oyun, her turda farklı bir kelime seçer ve oyuncuların bu kelimeyi tahmin etmelerine izin verir. Oyuncular, kelimenin harf kombinasyonunu tahmin ederek doğru harfleri doğru pozisyona yerleştirmeye çalışırlar. Her tahmin sonrasında, oyunculara doğru harf sayısı gösterilir, ancak harflerin doğru pozisyonlarına işaret edilmez. Oyuncuların beş turda kelimeyi tahmin etmeleri gerekmektedir. Yani Wordle, kelime haznesini genişletmeye, kelime dağarcığını arttırmaya ve zihni zorlamaya yardımcı olan eğlenceli bir oyundur.

Wordle TR ipucu ve taktikler

Wordle nedir konulu yazımızın sonlarına gelirken, bir de sizlere ipuçları vereceğiz. Sonuçta, cevaplara bakmadan önce, taktikler deneyerek çözmek isteyebilirsiniz. İlk önemli tavsiyemiz, bizim yaptığımız hatadan kaçınmanızdır. Web sitesini ilk ziyaret ettiğinizde, bir pencere görünecektir. Ancak bu günün sorusuna bir çözüm değil, sabit bir öğreticidir. Bu muhtemelen sıradan bir hata değil. Çünkü PC monitöründe, o sırada kullandığımız akıllı telefon tarayıcısında olduğundan daha nettir. Ama biz başardığımız için siz de başarabilirsiniz.

Daha fazla tavsiyemiz var. Aynı harfi birçok kez kullanan kelimeleriniz olacaktır. Ancak bu birkaç kez oynayana kadar belli olmaz. Eğer günün kelimesi "APPLE" ve ilk tahmininiz "PAPER" ise, ilk "P" uygun harfi yanlış alana yerleştirdiği için sarı bir kutu alacak ve ikinci "P" doğru seçildiği VE yerleştirildiği için yeşil bir kutu alacaktır.

Ayrıca, Wordle web sitesinin üst kısmındaki dişli simgesine tıklayarak birkaç ayarı değiştirebilirsiniz. Çoğunlukla beyaz bir ekranın göz korkutucu yoğunluğundan başka bir şey tercih edenler için bir Koyu Tema seçeneği var. Bir "Zor Mod" anahtarı, sonraki tüm tahminlerin yeni verilen ipuçlarını dikkate almasını zorunlu kılar. İhtiyaç duyan veya arzu eden kişiler için, yüksek kontrastlı renkler kullanan bir "Renk Körü Modu" vardır.

Wordle TR taktikleri nedir?

Bazı insanlar Wordle'ın iç işleyişini ve bizi (İngilizce) dille oynamaya teşvik etme şeklini incelemeye ciddi bir ilgi duydu. Diğerleri ise Wardle'ın oyunla ilgili ilk DIY tavrını benimsedi ve bunu kendi hayatları için ilham kaynağı olarak kullandı. Bununla birlikte, oynamanın gerçekten "kötü" bir yolu yoktur. Wordle basitliği içinde zariftir. Yaptığınız her tahmin Wordle'ın kendi sözlüğüne karşı test olur. Bu nedenle gerçek bir kelime yerine saçma bir kelime bile giremezsiniz.

Wordle TR günün cevabı nedir?

Wordle TR bugünün cevabı yanıtını şimdi vermek doğru olmaz. Zira, sitemiz üzerinde her gün paylaşıyoruz zaten cevapları. Bu sebeple, direkt olarak sitemizdeki cevaplara bakmanızda fayda var. Bu sayede, en güncel cevapları öğrenirsiniz. Ayrıca, cevapları paylaştığımız yazılarımızda, aynı zamanda başka bilgiler de veriyoruz. Daha önce gerçekleşen bir Wordle TR cevabı dahi var. Bu sayede de, önceki günleri oynarsanız, onların cevaplarını görürsünüz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.