Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 24.12.2022

Günümüzde, her çeşit oyun oynuyoruz. Sonuçta, sinir stres atmak için bir şeyler gerekiyor. Tabii, zaman geçirmek de önemli. Bunu, kaliteli bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler de, bulmaca oyunlarına yöneliyor. Zira, bulmaca tarzı oyunlar, aynı zamanda beyin jimnastiği de oluyor. Biz de, bu oyunlardan bir tanesi olan Sudoku'dan bahsedeceğiz. Hatta, spesifik olarak, "Sudoku nasıl oynanır?" sorusuna yanıt getireceğiz. Siz de hazırsanız, şimdi anlatmaya başlayalım.

Sudoku nasıl oynanır?

Sudoku'da 9'a 9'luk bir ızgara var. Satırlar ve sütunlar arasında dokuz "kare" vardır (3 x 3 boşluklardan oluşur). Her satır, sütun ve karedeki dokuz boşluğun tamamını doldurmak gerek. Bunu da, hiçbir sayıyı tekrarlamadan 1'den 9'a kadar olan sayılarla doldurmalısınız. Daha önce ne kadar çok boşluk doldurulmuşsa, oyun o kadar kolay oynanır. Daha zorlu Sudoku bulmacalarında, önceden dolu nispeten az yer vardır. Ayrıca, bunun örneğini gerçek bir Sudoku tablosunun aşağıdaki resminden de görebilirsiniz.

Sudoku nasıl oynanır rehberimizde örnek görsel de paylaştık. Hatta, dahasını da paylaşacağız. Gördüğünüz gibi, sol üstteki mavi dairedeki karede, karenin 9 boşluğundan 7'si zaten dolu durumda. Sadece 5 ve 6 rakamları karede yer almamaktadır. Her bir karede, satırda veya sütunda hangi sayıların olmadığını inceleyin. Bu sayede, her bir boş alana hangi sayıların ait olması gerektiğini belirleyin. Tabii, bunun için eleme yöntemini ve tümdengelim mantığını kullanabiliriz.

Örneğin, sol üstteki karede, kareyi tamamlamak için hem 5 hem de 6 eklememiz gerek. Bunu zaten biliyoruz. Ancak bitişik satırlara ve karelere dayanarak hangi alana hangi sayıyı ekleyeceğimizi belirleyemiyoruz. Sonuç olarak, sol üstteki kareyi şimdilik beklemeye almalı ve ızgaranın diğer boş yerlerini doldurmaya odaklanmalıyız.

Tahmin etmek zorunda kalmamalısınız. Çünkü sudoku bir mantık ve muhakeme oyunudur. Belirli bir noktaya ne koyacağınızdan emin mi değilsiniz? Öyleyse, bunu yapmak için bir şans görene kadar ızgaranın diğer bölümlerine bakmaya devam edin. Bununla birlikte, herhangi bir şeyi "zorlamaya" çalışmaktan kaçının. Çünkü Sudoku şans veya tahminden ziyade azim, anlayış ve örüntü tanımayı ödüllendirir.

Eleme yöntemini kullanın

Sudoku nasıl oynanır diye merak edenler için tavsiyelerimiz de var. Sudoku'yu "eleme yöntemini" kullanarak oynamak ne anlama gelir? İşte bir örnek. Aşağıdaki örnekte en soldaki dikey mavi dairedeki sütunda sadece birkaç sayı eksik. Bunlar, 1, 5 ve 6.

Bir kare içinde 1'den 9'a kadar olan sayıların bir kopyası olamaz. Bu yüzden, her bir alana hangi sayıların sığabileceğini belirlemek gerek. Bunun yöntemi, her bir kareyi, satırı veya sütunu kontrol etmek. Hatta, bunların içinde zaten başka sayıların bulunup bulunmadığına bakmak. Bu sayede de "eleme yöntemini" uygulamaktır.

Yne, Sudoku nasıl oynanır yazımızda bir örnek paylaştık. Örnekte, sol üst ve sol orta ızgara karelerinin zaten 1 ve 0 sayılarını içerdiğini görüyorsunuz. Bu, en soldaki sütunda yeşil daire içindeki 1 için sadece bir yer olduğunu gösterir. Sudoku'da eleme süreci şu şekilde işler. Hangi boşlukların açık olduğunu ve hangi sayıların eksik olduğunu belirlersiniz. Ardından bu sayıların ızgaradaki konumlarına göre her boşluğa hangi sayıların sığacağını belirlersiniz.

Sudoku oyunu nispeten basit ilkelere sahiptir. Ancak milyonlarca farklı sayı kombinasyonu ve çeşitli zorluk seviyeleri ile sonsuz çeşitliliktedir. Fakat her şey basit kurallar üzerine kuruludur. Yani,  1'den 9'a kadar olan sayıları kullanmak ve boşlukları çıkarım yaparak doldurmak gibi. Hatta hiçbir kare, satır veya sütunda hiçbir sayıyı tekrarlamamak gibi.

Sudoku nasıl oynanır dışında tavsiyeleriniz var mı?

Sitemiz üzerinde Sudoku'dan daha farklı tavsiyelerimiz de mevcut. Örneğin, Wordle da bir tür bulmaca oyunudur. Biz de, sitemizde Wordle nedir başlığı altında kapsamlı bir şekilde oyunu anlattık. Bu sayede, oyunu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Tabii, Wordle TR 24 Aralık 2022 günün cevabı gibi rehber bilgiler de paylaşıyoruz. Siz de, bu sayede oyunun o günkü cevabını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.