Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 24.11.2017

Star Wars serisinin yeni oyunu, en sonunda beğenimize sunuldu. Eski ve tanıdık bir isim olmasına rağmen, yepyeni bir isim olan Star Wars Battlefront II‘yi satın almayı düşünüyor, fakat emin olamıyorsanız, bu inceleme ile kararsızlığınızı büyük oranda değiştirebileceğimi düşünüyorum. Oyunu beğenip beğenmediğimi merak ediyorsanız, yazıyı biraz okumanız gerekli, çünkü hem beğendiğim, hem de beğenmediğim bütün özelliklerden bahsedeceğim. Star Wars Battlefront 2, beğendiğim özellik kadar, beğenmediğim, hatta beni soğutan özelliklere de sahip.

Star Wars Battlefront 2 İnceleme - Beklediğimize değdi mi? Star Wars Battlefront II

Star Wars Battlefront 2 hikayesi, bizleri tatmin edecek bir kısmı kapsıyor.

Star Wars Battlefront II, Frostbite Engine ile geliştirilmiş olan ve arkasında EA, Criterion Games gibi önemli isimleri bulunduran bir yapım. Hem 3. kişi bakış açısı, hem de 1. kişi bakış açısı ile bir oynanış sunan oyun, 17 Kasım 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştirdi. Seri hakkında herkesin bilgisi vardır muhtemelen, zira 2017 yılında bile, “Star Wars ne ya?” tarzı soru soracak bir oyuncu olacağını düşünmüyorum. Bu sebeple, oyunun evreni hakkında da pek bir bilgi vermeye gerek yok. Fakat, hikayesinden, şöyle sürprizi bozmayacak kadar bahsetmeden geçmek olmaz tabii.

Hikaye açısından, Return of the Jedi ve The Force Awakens arasında bir zamanı tecrübe ettiğimiz Star Wars Battlefront 2, bu iki film arasında olup bitenleri bize gösteriyor. Hikayenin ayrıntılarından bahsedeyim derken, sürprizi kaçırmamak bayağı bir zor aslında. Fakat, ipuçları ile anlatacak olursam, DICE ekibinin Star Wars tarzını hikaye açısından çok iyi yansıtmayı başarmış olduğunu ve Empire tarafının ne kadar kötü olabileceğini çok iyi bir şekilde yansıtmış olduklarını belirtebilirim.

Star Wars Battlefront II ile birlikte gelen hikaye modu, hiç beklemediğim bir şekilde bayağı eğlenceliydi benim açımdan. Oyunun hikaye modu boyunca, birbirinden farklı yetenekler ve silahları farklı farklı kullanarak görevlerimizi tamamlıyoruz. Başta çok çizgisel olarak tamamlanabilen görevler, daha sonra, görevi tamamlama açısından biraz daha özgürlük sunuyor. Biraz dediysem, çok da abartmayın kafanızda. İşte, yetenekleriniz ve silahlarınızla kendi oyun tarzınızı belli ediyor, oturtuyorsunuz. Özellikle çatışma kısımları, gerçekten çok başarılıydı benim gözümde. Kendimi ciddi ciddi, Star Wars evreninde geçen bir savaşın tam ortasındaymış gibi hissettim hikaye modunda çatışmalara katılırken.

Star Wars Battlefront 2 İnceleme - Beklediğimize değdi mi? Star Wars Battlefront II

Star Wars Battlefront II içerisindeki hikaye modu, üzücü bir şekilde kısa.

Benim için hikaye modunun kötü yanı, üzücü bir şekilde kısa olmasıydı. Fakat, neyse ki DICE ekibi gelecekte bizler için biraz daha görev ekleyecekmiş oyuna. Tabii, parasıyla. EA‘den bahsediyoruz burada, lütfen. Luke Skywalker ve Han Solo‘nun, Mark Hamill ve Harrison Ford tarafından seslendirilmemiş olması sebebiyle kulağımı biraz tırmaladı açıkçası. Garip bir histi, fakat yine de orada görmek fazlasıyla iyi oldu. Hikaye modu bitince, geriye oyunun asıl odak noktası olan çoklu oyuncu modu kalıyor bizlere.

11 adet yer savaşları yaptığımız haritalardan, 5 tane de Starfighter Assault modu için harita bulunuyor. Star Wars Battlefront 2 ile bizlere, bu toplamda 16 adet bulunan haritalarda oynayabileceğimiz 6 adet de oyun modu bulunuyor. Strike oyun modunda, 8’er kişiden oluşan 2 takım, birbiriyle kıyasıya kapışıyor. Heroes vs. Villains oyun modunda, 4’er kişiden oluşan 2 kahraman takımının savaşmasına şahitlik ediyoruz. Blast oyun modunda, yakın mesafeli 20 kişilik heyecanlı bir savaşın ortasında kalıyoruz. Starfighter Assault oyun modunda, 24 adet pilotun, o hep hayal ettiğimiz savaşlarını tecrübe ediyoruz.

Star Wars Battlefront II‘deki çoklu oyunculardan biri olan Galactic Assault ile, 20’şer kişiden oluşan iki takımdan birine katılarak, görev odaklı devasa bir savaşın ortasında kalıyoruz. Bu oyun modunda aynı zamanda araçları kullanabiliyor, 4 asker sınıfından birini seçebiliyor, destek çağırabiliyor ve kahramanlardan biri olabiliyoruz. Arcade oyun modu, yerel bir oyun aslında. Fakat konsollarda, aynı ekranda birden fazla kişi oynayabiliyor. Bu oyun modunda, daha çok yapay zekaya sahip olan düşmanlara karşı oynayarak, internetimiz olmadığında veya yeteneklerimizi geliştirmek istediğimizde takılabiliyoruz.

Star Wars Battlefront 2 İnceleme - Beklediğimize değdi mi? Star Wars Battlefront II

Ganimet kutuları, gereğinden fazla önemli bir yere sahip.

Açıkçasını sorarsanız, oyundaki asker ve gemi sınıflarının zorluğunu bayağı dengeli buldum. Tabii, işin içine Star Card mevzusunu katmazsak. Star Card özelliği, oyunu biraz dengesiz hale getiriyor ve bu benim gerçekten canımı sıktı. Star Card adı verilen kartlar, ganimet kutularından çıkıyor. Evet, Star Wars Battlefront 2‘de ganimet kutuları da önemli bir yere sahip ne yazık ki. Ganimet kutularından zafer pozları, silahlar, kahraman, araç Star Card‘ları gibi ıvır zıvır çıkıyor. Bu ganimet kutularını, ister oyunu oynayarak, uzun uzun uğraşarak açabiliyorsunuz, isterseniz de gerçek parayı basıp Crystal alarak açabiliyorsunuz. Star Card elde etmenin bir başka yolu da, Craft Parts‘ları kullanmak.

Star Wars Battlefront II‘de karşılaştığımız her Star Card‘ın 4 farklı nadirlik seviyesi bulunuyor. Beyaz, yeşil, mavi ve mor renkli olmak üzere, standart bir renk düzenine sahip olan bu Star Card‘lar, nadirlik seviyelerine göre bazı bonuslar kazandırıyor. Örneğin, beyaz nadirlikte bulunan Trip Mine‘ın tekrar dolma süresi 30 saniye iken, bu durum mor nadirlik seviyesinde resmen yarıya iniyor ve 16 saniye oluyor. Bir başka örnek olarak, Resourceful isimli Boost Card‘ı gösterebilirim. Bu kartın beyaz seviyesinde bütün yeteneklerin tekrar dolma süresi sadece %10 azaltılıyorken, mor seviyede bu %28’lere çıkıyor.

Star Cards sistemi yüzünden, oyundaki denge bayağı bir bozulmuş durumda. Eğer parayı bastığımda aşırı güçlü bir seviyeye çıkmak ve diğer bütün oyuncuları ezmek isteseydim, zaten parasını verip Star Wars Battlefront 2 almaz, ona harcayacağım parayı standart bir oynaması ücretsiz çevrim içi oyunda harcardım. Tamam, herkes bu kartlara ulaşabiliyor, fakat özellikle çevrim içi oyunda önemli özellikler kazandıran kartlara, oyuna ekstra para veren oyuncuların daha rahat ulaşabiliyor olması, benim açımdan bayağı bir kırıcı durumdu. Mor seviye kartları üretmek için Craft Parts gerekiyor tabii, fakat mavi seviyelerin de cidden altta kalır bir yanı yok. Ayrıca, eğer oyununuzun pahalı paketlerinden alırsanız, daha oyuna girer girmez mor seviye kartlarınız olabiliyor.

Star Wars Battlefront 2 İnceleme - Beklediğimize değdi mi? Star Wars Battlefront II

Ganimet kutularının öneminden dolayı, insanın ister istemez daha fazla para harcayası geliyor.

Star Wars Battlefront II‘de kullanabileceğiniz Star Card‘lar, aynı zamanda seviyenize bağlı. Ne kadar yüksek seviyeye sahipseniz, o kadar fazla kart kullanabiliyorsunuz. Tabii, en fazla 3 tane kullanabiliyorsunuz, onun da bir sınıfı olmalıydı sonuçta. Oyuncu seviyesi de, oyunu oynayarak kazanılan tecrübe puanları ile artıyor. Bunu da aradan çıkardığıma göre, ganimet kutuları hakkındaki dert yanma aşamama geri dönebilirim. Star Wars Battlefront 2, konu ödüllendirme olunca cidden çok cimri. Örneğin, oyunun Arcade moduna girdiğinizde, en fazla 500 Credit toplayabiliyorsunuz. Ondan sonra sistem, 24 saat boyunca, Arcade oyun modundan Credit toplamayı kilitliyor.

Arcade oyun modunda, 8 Dark Side, 8 Light Side olmak üzere 16 görev bulunuyor. Her görevin de 3 farklı zorluğu bulunuyor ve hangi görevi, hangi zorluk derecesinde yapmanız fark etmeksizin, sadece 100 Credit kazanıyorsunuz. En düşük kutu için 22 maç, en sağlam kutu için 40 maç bitirmiş olmanız gerekiyor. Tabii, eğer çoklu oyuncu moduna geçerseniz miktar biraz artıyor. Fakat, benim şu ana kadar kazanabildiğim en yüksek Credit, 2-3 tur Arcade modunda takılma ödülüyle eşdeğer oldu. Aslında, şöyle bir baktığım zaman, bu sistem oyunda Credit hilesi yapılması konusunda alınmış bir türlü önlem gibi de görünüyor, fakat hala parayı basanın rahatça takıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Oyuncular arasındaki haksızlık da, Star Wars Battlefront II‘yi benim gözümde bayağı bir düşürüyor.

Star Wars Battlefront 2 İnceleme - Beklediğimize değdi mi? Star Wars Battlefront II

Star Wars Battlefront II, hem görsel, hem de ses konusunda gerçekten çok başarılı.

Star Wars Battlefront II, bizlere gerçekten çok muhteşem sahneler sunuyor. Zaten kendisinden bir önceki oyunda da fazlasıyla muhteşem zamanının ilerisinde olarak nitelendirebileceğimiz görsellik kalitesi, Star Wars Battlefront 2 ile de fazlasıyla göz kamaştırıcı olmuş. Harita tasarımı olsun, karakter tasarımı, ayrıntılar, oyundaki grafiksel açıdan her şeyi ağzım açık bir şekilde izlediğimi belirtebilirim. Optimizasyon konusunda, Frostbite Engine‘in başarısını tartışmaya bile gerek yok, cidden çok güzel olmuş. Benim GeForce GTX 860m‘e sahip ekran kartımla bile rahatça 1080p çözünürülükte 50-60 arası değişen FPS değerleri ile, orta ayarlarda oynamayı başardım. Fakat, canımı sıkan bir konu da, yükleme ekranları oldu. Özellikle o ilk yükleme ekranı, resmen asırlar sürüyor.

Ses ve seslendirme konusunda, Luke Skywalker ve Han Solo’nun, Mark Hamill ve Harrison Ford tarafından seslendirilmemiş olması her ne kadar garibime kaçmış olsa da, genel olarak bütün seslendirmelerin fazlasıyla başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, Star Wars Battlefront 2 gibi bir oyunda, ses açısından en önemli konulardan biri olan savaş esnasındaki tecrübelerden de bahsetmekte fayda var. Eğer, savaş esnasında, sağlam oyuncu kulaklığınız ile kaliteli sesler duyamamak, kendinizi o savaş alanında hissedememek gibi bir korkunuz varsa, sakın olmasın.

Star Wars Battlefront 2 İnceleme - Beklediğimize değdi mi? Star Wars Battlefront II

Neden bu puanı verdim?

Bundan önceki inceleme yazılarımızda verdiğimiz puanlar biraz yanlış anlaşılıyordu. Puanlama sisteminde 8, 9 ve 10 puanlarının dışına çıkmamız bile zor oluyordu. Çünkü bizleri uzun zamandır takip eden insanlar, iyi bir oyunun minimum 8 puan alabileceğini düşünüyordu. Bunun sorumlusu tabii ki biziz ve bu yüzden 8 puanın altında kalan oyunlar otomatik olarak tarihin en berbat oyunu kategorisine düşüyordu. Fakat gerçekten durum böyle mi? Tabii ki değil. İşte bu durumu biraz olsun yoluna koyabilmek için Leadergamer ekibi olarak artık oyunlara oyunları incelerken daha detaylı puanlama yapacağız ve bundan kesinlikle haberdar olmanız gerekiyorBundan sonra kullanacağımız puan tablomuzu ise hemen aşağıda sizlere sunmak istiyoruz.

  • 1, 2 ve 3: Bu puanlar genelde oynanmaz halde olan veya ciddi anlamda kötü olan oyunlara verilecek. Doğal olarak, puan ne kadar düşükse, oyun da o kadar kötü oluyor.
  • 4, 5 ve 6: Bu puanlar ise ortalama olan, bizleri tatmin edemeyen, varlığı ile yokluğu aynı olan oyunlar için kullanılacak. 4 için ortalama altı, 5 için ortalama, 6 için de ortalama üstü diyebiliriz.
  • 7, 8 ve 9: Bu puanlar başarılı oyunlar için kullanılacak. Özellikle 7 ve 8 güzel oyunlar için olacakken, 9 puanını mutlaka oynanması gereken fakat kusursuz olmayan oyunlar için kullanacağız.
  • 10: Bu puan direkt olarak kusursuz oyunlara verilecek.

Neden bu tarz puanlar verdiğimizi açıklamış olduğuma göre, artık puanlama konusuna geçebilirim. Görsel ve ses konusunda, fazlasıyla başarılı olan Star Wars Battlefront 2, aynı zamanda gerçekten zevkli hikaye modu, başarılı bir çoklu oyuncu modu tecrübesi de sunuyor. Fakat, ganimet kutusu mevzusu, oyunun tecrübesini gerçekten kötü bir hale getirmiş. Oyuncular arasında garip bir haksızlık hissi veriyor. Bunun bir başka sebebi de, ödüllendirme sisteminin başarısız olması. Tam parasını vererek satın alınan bir oyunda, daha güçlü olabilmek için illa para harcamak mı gerekli cidden? Zira, bazen biraz daha para verip daha da güçlenmek içimden geçmedi değil. Oynanış ve görsellik açısından her ne kadar başarılı olsa da, ganimet kutularının bu kadar önemli bir yere sahip olmasıyla beni gerçekten üzdü. Bu sebeple de, benden sadece 6 puan aldı.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.