Avatar
Yazar: Batuhan Dağdelen, Editör Yazım tarihi: 23.02.2024

Görünüşe göre Sony, PlayStation 5 satış tahminlerini revize etti. Sony, 31 Mart 2024’te sona erecek olan 2023 mali yılında önceki tahminlerine kıyasla 4 milyon daha az PS5 satmayı bekliyor. Şirket satış beklentisini 25'ten 21 milyona düşürdü. Sony beklentilerini düşürse de üçüncü çeyrekte PS5 satış konusunda artış gösterdi. Geçen yılın aynı çeyreğindeki satışlar 6,3 milyon iken bu yılın üçüncü çeyreğinde 8,2 milyona yükseldi. Bunun sebebi çoğunlukla Spider-Man 2’nin piyasaya sürülmesi, üçüncü parti oyunların güçlü satışları olarak gösteriliyor. Ek olarak Kasım ayında PlayStation 5 Slim’in çıkmasının da satışları olumlu etkilediği belirtiliyor. Sony, 2023 mali yılında yaptığı açıklamayla 25 milyon satış hedeflediklerini belirlemişti. Şimdi ise 21 milyon satış yapmayı hedefliyor.

Sony, PS5 satış rakamı beklentilerini düşürdü

Sony, "PS5 donanımının yıllık satış hızının gelecek yıldan itibaren düşmeye başlamasını bekliyoruz.” diye belirtmişti. Mali yılın üçüncü çeyreğinde Sony’nin oyun gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %16 arttı. 1,4 trilyon yen (9,3 milyar dolar) seviyesinde yer alan faaliyet geliri, 31 Mart 2024’te sona eren üçüncü çeyrekte çeşitli promosyonların sona ermesiyle %26 düşüşle 86,1 milyar yen’e (572 milyon dolar’a) geriledi. Sony, konsolun halihazırda dördüncü yaşına yaklaşması sebebiyle konsol satışları üzerinden kâr etmeyi planlıyor. Sony kıdemli başkan yardımcısı Naomi Matsuoka, “PlayStation 5 yaşam döngüsünün ikinci aşamasına girecek” dedi. Sonra, “Bu nedenle kârlılık ve satışlar arasındaki dengeye daha çok önem vereceğiz. Bu sebeple PlayStation 5 donanımının yıılık satış hızının önümüzdeki mali yıldan itibaren düşmeye başlamasını bekliyoruz.” diye devam etti. Ayrıca Sony, gelecek mali yılda ünlü markalarına ait herhangi bir oyunu piyasaya sürmeyeceğini belirtti.

2024 yılında konsol pazarı daha çok kızışacak gibi duruyor. Sony PS5 Pro’yu 2024'ün sonlarına satış için hazır hale getirebilir. Zaten, stüdyolarını da geliştirme konusunda adımlar atmayı planlıyorlar. Ayrıca Microsoft’un elden geçirilmiş bir Xbox Series S ve Brooklin kod adlı disksiz ve daha çok depolama alanına sahip olan bir Xbox Series X modeli sürmesi bekleniyor. Öteki taraftan Nintendo yeni konsolunun duyurusuna hazırlanıyor olabilir. Yani, bu yıl gerçekten oyun sektöründe efsane adımlar görebiliriz. Tabii, bu bizi daha çok heyecanlandırıyor. Sonuçta, oyuncular olarak bütün bu adımlar, bizim için faydalı. Bakalım, oyun sektöründe neler olacak?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.