Avatar
Yazar: Batuhan Dağdelen, Editör Yazım tarihi: 16.02.2024

Sony hisseleri büyük düşüş yaşadı. PS5 satışlarının zirveye ulaşmasının ardından Şubat 2022’den bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Şirket bir sonraki mali yıldan itibaren PS5 satışlarında kademeli bir düşüş beklediğini belirtti.

Sony hisseleri neden düştü?

Bloomberg’in haberine göre Sony hisseleri, şirketin son üç aylık mali raporlarının yayınlanmasının ardından Perşembe günü %8,4’e kadar düştü. Kapanışı ise %6.5 ile yaptı. Sony Mart ayında sona eren mali yılda 25 milyon adet PlayStation 5 konsolu satmayı hedefliyordu. Fakat şirket hedeflerini tutturamadı. Firma aynı zamanda “Önümüzdeki mali yıldan itibaren PlayStation 5 satışlarında kademeli bir düşüş bekliyoruz. Ayrıca Mart 2025’e kadar God of War veya Spider-Man gibi büyük serilerin herhangi bir oyununu çıkarmayı da düşünmüyoruz.” diye belirtti.

Asymmetric Advisors stratejisti olan Amir Anvarzadeh bir araştırma notu paylaştı. Notta, "Bir platformun büyüme oranı çoktan zirveye ulaşmışsa bu oyun sektörü açısından çok kötü olur. Microsoft'un Game Pass sisteminin hem oyun sektörü hem de Sony tarafına yıkıcı sonuçlar doğurabileceğinden korkuyoruz." dedi. Tokyo merkezli sektör danışmanı olan Dr. Serkan Toto ise VGC’ye açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda Sony hisseleri hakkında, "2023 ikinci çeyrek satışlarının ardından Sony’nin bu mali yılda 25 milyon hedefine ulaşamayacağı zaten belliydi. 2023 yılının üçüncü çeyreği iyi geçti fakat bu Sony’nin tatil döneminde sürekli indirim yapmasından kaynaklıydı." dedi.

Ayrıca Sony’nin mali sonuçlar brifinginin ardından yapılan soru-cevap oturumu oldu. Oturumdan, PC tarafını kesinlikle sevindirecek haberler geldi. Sony ve PlayStation başkanı Hiroki Totoki, oyunlardan kazanç elde etmek istendiğinde “agresif” olmak gerektiğini söyledi. Ayrıca birinci parti oyunları PC platformuna getirerek kazanç sağlanabileceğini iletti. Bu da, Sony hisseleri ile ilgili bu duruma biraz daha çözüm olacaktır. Sony, PS5’in geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya çıkan yeni PlayStation 5 Slim versiyonunu pek çok Avrupa ülkesinde 75 € indirimle sattı.

PlayStation ve Sony hakkında

Sony, Japonya merkezli bir elektronik, oyun, eğlence ve finansal hizmetler şirketidir. Ayrıca, 1946 yılında Tokyo’da kurulmuş ve ilk olarak radyo ve transistör gibi ürünler üretmiştir. Dahası, 1950’lerden itibaren televizyon, video kamera, walkman, diskman, CD, DVD, Blu-ray, PlayStation, Bravia, Alpha, Xperia gibi pek çok yenilikçi ve popüler ürün geliştirmiştir. Sony, aynı zamanda Sony Music, Sony Pictures, Sony Animation gibi büyük medya şirketlerine de sahiptir. Bir de, dünyanın en büyük müzik ve film yapımcılarından biridir. Sony, teknoloji, kalite, tasarım ve müşteri memnuniyeti konusunda kendini sürekli geliştiren ve yenileyen bir markadır. Bütün bunlar sayesinde de, Sony hisseleri giderek büyümüştür.

PlayStation, Sony’nin ürettiği bir video oyun konsolu markasıdır. PlayStation, 1994 yılında ilk konsolu olan PS1’i piyasaya sürmüştür. O zamandan beri, PS2, PS3, PS4 ve PS5 gibi yeni nesil konsolları çıkardı. Dahası, PSP ve PS Vita gibi taşınabilir konsolları, PS VR gibi sanal gerçeklik gözlüğü de mevcut. Ayrıca, PS Move gibi hareket sensörleri geliştirmiştir. PlayStation, dünyanın en çok satan konsol markalarından biridir ve God of War, Uncharted, The Last of Us, Gran Turismo, Horizon Zero Dawn, Spider-Man gibi pek çok popüler ve özel oyun serisine sahiptir. PlayStation, oyunculara çeşitli türlerde, kaliteli ve sürükleyici oyun deneyimleri sunmaktadır. Haberimizi sonlandırmadan, Şubat 2024 PlayStation Plus oyunlarının da kesinlikle güzel olduğunu hatırlatalım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.