Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 01.05.2020

Hepimizin en çok sinir olduğu olay olan bilgisayar yavaşlığını size vereceğimiz bazı bilgilerle çözmeye çalışacağız. Hadi bilgisayar hızlandırma işlemlerine bakalım.

Sıcaklık Değerleri Problemleri

Öncelikle bilgisayarınızın  içine birikmiş olan tozlardan kurtulalım. Bunu süpürge makinesi gibi bir şeylerle yapmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Elinizin veya parmaklarınızın giremeyeceği pek fazla alan yok ise kuru bir bezle bilgisayar bileşenlerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ama sakın ekran kartınızın veya anakartınızın üzerine çok fazla baskı yapmayın zira zarar verebilirsiniz.

Eğer elinizde aşağıda görseldeki gibi yumuşak uçlu fırça benzeri bir şeye sahip iseniz tozlu olan yerleri yavaş bir şekilde temizleyebilirsiniz. Tabi hava püskürtme makinasına sahip iseniz bütün bu zahmetlere katlanmaya hiç gerek yok. 

fırça

Termal Macunun Yetersiz Olması 

Bilgisayarınızın ve ekran kartınızın soğutulması için termal macun oldukça önemli bir yere sahiptir. İşlemci ile işlemci soğutucusu arasına sürülen bu macun sürdüğünüz yerdeki ısıyı direkt olarak soğutucu blog'una iletir. Soğutucu blog'unda ki fanlar ve ısı kaybı için özel olarak dizayn edilmiş ızgaralar sayesinde soğutulma işlemi gerçekleşir. Yani termal macunuzun senede en az 1 kere yenilenmemesi durumunda işlemciniz artık daha fazla ısınmaya başlayacaktır.

Ekran kartlarının da kendisine ait bir işlemciye sahip olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Aynı anakart üzerindeki gibi bir işlemciye sahiptir ve aynı soğutma mantığı ile soğur. İşlemcinize yaptığınız termal macun değişimini aynı şekilde ekran kartınızın işlemcisine de uygulayabilirsiniz. Eğer ekran kartınızın tozlarını almanıza rağmen temizlemenize rağmen seyir halinde 60-70 derecelere kadar çıkıyorsa aynı şekilde ekran kartınızın da macununu değiştirmekde fayda olacaktır. Bu yaptıklarımız bilgisayar hızlandırmak için oldukça uygundur.

Termal-Macun-nedir

 

Soğutma Yetersizliği

Termal macunlarınızı da  yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi işlemcinin üzerinde ince bir katman halinde olacak şekilde sürdükten sonra donanımsal olarak işlerimiz aslında bitiyor. Eğer bilgisayarınızın soğutma sisteminin yetersiz geldiğini düşünüyorsanız ve bilgisayarınızda sıvı soğutma işlemleri için gerekli koşullar var ise sıvı soğutma takabilirsiniz. O kadar bütçeniz yok fakat daha serin bir kullanım istiyor iseniz bilgisayarınızda egzoz fanı olarak nitelendirdiğimiz fandan takmayı ihmal etmeyin.

Aşağıda mavi olarak gösterilen yerlerden bilgisayarın içine soğuk hava girerken, kırmızı  yerlerden ise bilgisayarın içindeki sıcak hava dışarı atılır. Egzoz fanı olarak adlandırdığımız bilgisayarın en arkasında olan yerde herhangi bir fan bulunmuyorsa yukarıdaki yaptıklarımızın pek önemi kalmamış demektir. Çünkü egzoz fanı içeride oluşan bütün ısıyı dışarı atıp bilgisayarınızın soğumasını sağlayacaktır. Eğer kaliteli ve uygun fiyatlara soğutma bileşenleri almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

resim

Program Kurmadan Gereksiz Dosyaları Silmek

Öncelikle yapacağımız işlemlerin bilgisayarınızın asla zarar görmeyeceğini garanti edelim. 

Bilgisayarınızda günlük kullanım sonucu bir çok gereksiz dosyaların birikmesi normaldir. Bu gereksiz dosyalar aslında tamamen zararsızdır fakat günler geçtikçe bu dosyalar çoğalır ve artık bilgisayarınızda gereksiz yer kaplamaya başlar. Boyutu çok fazla önemsenmemekle birlikte ne kadar çok gereksiz dosya silersek bilgisayarınızdaki fark o kadar artacaktır. 

Yapacağımız bilgisayar hızlandırma işlemlerinde Çalıştır komutunu kullanacağımızın için Windows 7 işletim sistemini kullananlar şu adımla başlayabilir;

Windows 7  "Çalıştır " komutu açmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli. Başlat çubuğuna Sağ tık > özellikler > Başlat menüsü > Özelleştir'e tıklayınız. Gelen listede Bilgisayar kategorisinin altında " Çalıştır komutu " kutucuğunu işaretleyip okey'i işaretleyerek çıkın.

( Kısayol Olarak klavyeden Windows Tuşu + R ye basarak ta açabilirsiniz. )

çalıştır

Çalıştır bölümünü açtıktan sonra " Temp ", %temp%'', " Recent ", " msconfig ", " cleanmgr ", ''prefetch''  komutlarını tek tek yazıp karşınıza gelen her şeyi silin.  Eğer silinmeyenler olursa es geçebilirsiniz.

Ardından  tekrar Çalıştır bölümüne gelip  ''cleanmgr'' komutunu yazıp yedeklerinizin kayıtlı olmayan disk sürücüsünü seçip Tamam'a basın. Karşınıza gelen küçük sekmedeki bütün kutucukları işaretleyin ve tamam diyin. Bu işlemi ilk yaptığınızda biraz uzun sürebilir. 

Bunların ardından Denetim masasından kullanmadığınız gereksiz dosyaları veya uygulamaları veya içinde " Toolbar , Googletoolbar , yandex , Babylon , Ask.com , vs vs " gibi yazan toolbar ve reklam amaç güden programları kaldırın. 

En sonunda bilgisayarınıza bir reset atın ve ilk günkü gibi kullanmaya devam edin. Bilgisayar hızlandırma işlemlerini yaptınız fakat pinginiz mi çıkıyor? Sizi şöyle alabiliriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.