Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 15.06.2020

Bu yazımızda sizlere Twitch'in esnafı olan Süleyman Bilgin namıdiğer MedyaLab kimdir yakında tanıyacağız.

İsim-Soyisim, Nerelisiniz, Doğum Tarihiniz ve Eğitim Durumunuz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Merhaba ben Süleyman BİLGİN, Konyalıyım. 10 Mart 1995'te doğdum. Konya'da bilişim teknolojileri bölümünde veri tasarım programından 2014 yılında mezun oldum. Sonrasında 2015 yılında Afyon Kocatepe üniversitesinde Tıbbi Laboratuvar Teknisyenliği bölümünü kazandım, 2016 yılında mezun oldum. Mezun olduktan 1 yıl sonra askerliğimi Ağrı/Doğubayazıt'da yaptım.

Twitch’e nasıl başladınız, sizi buraya çeken neydi?

İş yerimde çok sıkıldığımdan arkadaşımın önerisi ile 4 Şubat 2020 tarihinde Twitch'de ilk yayınım açtım. Daha öncesinde Twitch hakkında hiç bir bilgim yoktu çok acemilik çektim ama sonunda başardım hala üzerimde biraz acemilik var. Twitch'i bana cazip kılan ortamın samimi sohbeti, insanların beni kendi ailesinden gibi görmesi ve doğal bir ortam olması her şeyin canlı yayın sırasında yaşanmasının tesadüf dolu tatlı ambiyansı beni cezbetti.

Twitch dışında bir mesleğiniz var mı?

Evet aslında yayıncılık dahil toplam 4 mesleğim var bunlar; bilgisayar programcılığı, laborantlık yani tıbbi laboratuvar teknisyenliği, market işletme ve son olarak yayıncılık.

Twitch’de ilerlerseniz onu meslek olarak görür müsünüz yoksa sizin için hep eğlence mi?

Twitch benim için çok ama çok eğlendiğim aynı zamanda gelirde sağladığım severek yaptığım bir iş haline geldi. Umarım verdiğim emeklerin karşılığını alırım. Bu verilen emeklerde moderatörlerimin payı çok büyük.

Örnek aldığınız birileri var mı?

Aslında şöyle, tek bi yayıncı değil ama birden fazla yayıncının içerikleri çok güzel ve eğlenceli ben hepsinden azar azar alıp harmanlayıp kendi özgün fikirlerimle beraber izleyicilerime sunmak istiyorum ve bunu başardığımı düşünüyorum.

Son olarak da ilerideki hedefleriniz nedir?

İleride ki hedefim Twitch'te çok daha büyük kitlelere hitap etmek, o kitle ile bir şeyler paylaşmak yani izleyicilerime kocaman bi aile ortamı yaratmak istiyorum.

MedyaLab Twitch

Instagram

Twitter

Twitch Nedir?

Twitch ya da Twitch.tv, elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu.Haziran 2011’de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştur. Justin.tv girişimi olarak oyunlarla alakalı içerikleri yayımlamaya başlamıştır. Her ay 43 milyondan daha fazla izleyiciye hizmet vermektedir. Ortalama izlenme süresi ise 1,5 saattir. Şubat 2014’te ABD’de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olarak belirlenmiştir. Eylül 2014 yılında Twitch, Amazon tarafından 970 Milyon $ karşılığında satın alınmıştır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.