Türkiye

JUMP FORCE inceleme

JUMP FORCE inceleme

Çok arada bıraktı...

Anime seven oyuncuların merakla beklemekte olduğu JUMP FORCE en sonunda oyuncularla buluştu. Tabii, bize de gönderildi oyun ve ben de JUMP FORCE inceleme yazısında, oyunun bizlere sunduğunu anlatmaya çalışacağım. Bunu yaparken, eksiklerini de dile getirip, en son da parasının hakkını verip vermediğinden bahsedeceğim. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan JUMP FORCE inceleme yazısının detaylarına geçelim, zira daha işimiz uzun.

JUMP FORCE inceleme

JUMP FORCE, nasıl bir hikayeye sahip?

JUMP FORCE inceleme detaylarına inmeden önce hikayeden de bahsedelim. Frieza, bu manga evrenleri arasında bir kargaşa yaratıyor ve dünyayı kötüler istila etmeye başlıyor. Bunlara karşı çıkanlar ise Goku, Luffy ve Naruto oluyor. Kapışmalar gerçekleşirken, Frieza bizi biraz pataklıyor ve Trunks da el atıyor. Oyunun geri kalanında, Venom diyerek belirtilen kötü karakterleri pataklıyoruz. Bu Venom olanların Venom olma sebebi de Umbra Cube adı verilen şeylerdir. Hikayemiz böyle başlıyor işte ve oyun boyu öyle uğraşıp duruyoruz. Hikaye anlatımı, artık dövüş oyunu olmasından mı kaynaklıdır, nedir bilemiyorum ama beni çok da bağlamayı başaramadı.

Oynanış konusu aslında çok da zor değil. Zaten, oyun bu konuda iyi bir iş yapıyor ve size temelleri öğretiyor. Gerisi de size kalıyor. Nasıl kapışmak istediğinizi kendi taktiklerinizle belirliyorsunuz. Sizi bir haritaya bırakıyor oyun ve gidip görev alıp, görevlerinizi tamamlıyorsunuz. Görevleriniz, şu karakter takımında bulunurken, en az şu kadar canın varken şunu şöyle patakla tarzı. Alayı birbirinin benzeri ama bu konuda oyunun bir suçu yok. Sonuçta, sadece bir dövüş oyunu, ne yapılabilir ki başka?

JUMP FORCE içerisindeki görevler 4 farklı başlıkta bizlere sunuluyor. Free Missions görevleri, istediğiniz zaman istediğiniz görevleri yapabileceğiniz görevler. Extra Missions, biraz daha zor olanları. Key Missions, hikayeyi bizlere gösteren görevler. Son olarak da Tutorial Missions bulunuyor. Bu görevler de, oyuna alışmak isteyenler için. Bu görevleri, oyunun bize sunduğu alandaki görev köşelerinden alınabiliyor.

JUMP FORCE inceleme

JUMP FORCE oynarken karakteri nasıl özelleştirebilirim?

Oyunda, dükkanlar da bulunuyor. Bu dükkanlara giderek, karakterinizi yetenek anlamında özelleştirebileceğiniz yetenekler alabiliyorsunuz. Ayrıca, cebinizde yeterli para varsa, yeteneklerinizi geliştirme ve bu sayede daha da güçlenme şansınız da bulunuyor. Para kazanmak ise biraz zor açıkçası. Zira, bol bol görev ve dövüş yapmanız gerekmekte. Ayrıca, görevleri yaparak kozmetik ürünler de elde edebilir ve karakterinizi istediğiniz kılığa sokabilirsiniz.

Özelleştirmeler konusunda bir diğer değinmemde fayda olacak nokta da, karakter yaratma kısmı olacaktır muhtemelen. Karakterinizi yaratırken sizlere sunulan ayrıntılar detaylı düşünülmüş. Fakat, Black Desert Online gibi yapımlardaki kadar detaylı olmadığını da belirtmek gerek. Yeterince özellik bulunuyor karakterinizi tasarlamanız için ve sonrasında bu karakterle hikayeye şahitlik etmeye başlıyorsunuz. Daha sonrasında değiştirilemiyor görebildiğim kadarıyla.

JUMP FORCE inceleme

JUMP FORCE dövüş mekanikleri tam olarak nasıl?

Dövüş mekanikleri ciddi anlamda çok basit. Kapışma esnasında 4 farklı yetenek kullanabiliyoruz ve bunları yetenek gücü biriktirerek kullanabiliyoruz. Yetenek gücünüzü yenilemek için de R2 tuşuna basmanız gerekiyor. Yeterince gücünüz varsa, A, B, X veya Y tuşlarına atadığınız yetenekleri kullanabiliyorsunuz. Normal yetenekleri patır patır kullanabilirsizi fakat Awakening yetenekleri için biraz dayak yemeniz gerekiyor. Yeteneklerinizin tamamı anime dünyasında fırlama.

Nasıl taktik kullanacağınız ise tamamen size kalmış. İsterseniz ne var ne yok dalın, isterseniz sakin kalın. Ben, genel olarak savunmayı tercih ediyorum ve açık gördüğüm anda saldırıya geçiyorum. Eğer karşımdaki karakter de savunuyorsa, B tuşuna basarak rakibimi ele geçiriyor ve yapıştırıyorum ağzına burnuna. Sadece ben savunabilirim ciğerim, üzgünüm. Baktınız işler sıkı mı? Rakibinizden aniden uzaklaşma şansınız da bulunuyor. Tabii, aynı zamanda aniden yaklaşma şansı da sunulmuş. Ayrıca, komboların da oyunda önemli bir yere sahip olduğunun altını çizmemde fayda var. Hem dövüşleri daha ilgi çekici kılıyor, hem de seri hasar vermenizi sağlıyor.

JUMP FORCE inceleme

Peki, JUMP FORCE görsel anlamda ne sunuyor?

Öncelikle, JUMP FORCE’un Unreal Engine oyun motoru ile geliştirdiğini belirteyim. Unreal Engine oyun motoru, günümüzün en sık kullanılan oyun motorlarından biri zaten. Birçok oyunda karşılaştık kendisi ile. JUMP FORCE’da da bizleri yalnız bırakmamış. Geliştirici ekip, görsel anlamda Unreal Engine sayesinde gerçekten müthiş sahneler sunmuş bizlere. Görsellik 10 numara, 5 yıldız kesinlikle. Fakat, görsel açıdan her başlık için bunu söyleyemeyeceğim ne yazık ki.

JUMP FORCE’un gözüme en çok batan özelliği animasyonları ve karakter dizaynındaki bir pürüz oldu. Neden, bilmiyorum ama karakterlerin kolları gereksizce uzun gibi görünüyor. Adamın boy 1,5 metreyse, kolu 3 metre. O nasıl kol yahu? Her zıpladığımızda kollarını açıyor ve sürekli olarak rahatsız ediyor bu durum. Animasyonlar konusundaki eksiklikler yüzünden de hikayeye dalamadım ne yazık ki. Çok cansız mı görünüyor desem, ne desem bilmiyorum ama bir türlü gerekli olan duyguları veremediler bana. Bu yüzden de hikaye hiç ilgimi çekmedi.

JUMP FORCE inceleme

JUMP FORCE optimizasyonu ne durumda?

Açıkçası, optimizasyon konusunda sıkıntılıysa da ben bir şey görmedim. Zira, kullanmakta olduğum PC’de Intel i9-9900K işlemci, 2x16GB 3000MHz RAM ve Asus Turbo 1080 Ti model ekran kartı bulunuyor PC’de. Böyle bir PC’de FPS sorunu yaşamak da, şu zamanlarda bir hayli zor açıkçası. Bu yüzden, pek bir şey diyemeyeceğim bu konuda. Fakat, hemen aşağıda minimum ve önerilen JUMP FORCE sistem gereksinimleri listelerini paylaştım. Kendi PC’nizin kaldırıp kaldırmayacağını bu sistem gereksinimleri bilgilerine bakarak çözebilirsiniz.

JUMP FORCE sistem gereksinimleri (Minimum)

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit işletim sistemi gerekli)
 • İşlemci: Intel Core i5-2300, 2.80 GHz / AMD A10-7850K, 3.70 GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 660 Ti, 3 GB / Radeon HD 7950, 3 GB
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 17 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX uyumlu harici veya dahili ses kartı

JUMP FORCE sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit işletim sistemi gerekli)
 • İşlemci: Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 5 1400
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 1060 / Radeon R9 Fury
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 17 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX uyumlu harici veya dahili ses kartı

JUMP FORCE inceleme

JUMP FORCE inceleme sonucu nedir?

JUMP FORCE inceleme sonucuna geçmeden önce, gözümdeki artı ve eksilerden bahsedeyim. JUMP FORCE artıları konusunda, dövüş sisteminin basitliği ve sunduğu görsel şölenden bahsedebilirim kesinlikle. Ayrıca, sunduğu Tutorial Missions sayesinde, yeni oyuncu dostu olduğunu da belirtebilirim. Fakat eksileri de oyundan soğutmaya birebir. Animasyonların ve ara sahnelerin dandikliği, hikaye anlamında bağlayıcı olamaması gibi sorunlar benim canımı çok sıktı. Ayrıca, çevrim içi oyun esnasında denk gelen hilecilerden de gına geldi…

Fiyat etiketleri de, JUMP FORCE inceleme sonucunda etkili benim gözümde açıkçası. Oyunun PC sürümünü oynamış olduğum için, PC sürümünün fiyatlarından bahsedeceğim. JUMP FORCE standart paketinin fiyat etiketi 199 TL. Eğer Deluxe Edition alayım derseniz, 299 oluyor bu miktar. Yok, o da kesmez Ultimate Edition alayım derseniz de, fiyat 329 TL oluyor. Günümüz oyunlarına bakarak 199 TL uygun sayılabilir belki ama daha üstünü pek tavsiye etmem açıkçası. Zaten, bu kadar sorun varken daha üstünü vermek biraz can yakar.

JUMP FORCE inceleme sonucuna geçecek olursam, çok arada kalmış olduğumu belirtebilirim. Oyunun hem çok iyi artıları var, hem de çok soğutan yönleri var. Oyunun artıları her ne kadar insanı bağlıyor olsa da, özellikle anime izleyen ve manga okuyan kişileri, eksileri de bir o kadar uzaklaştırıyor. Bu yüzden JUMP FORCE inceleme sonucu olarak, “Arada Kaldık…” diyorum ne yazık ki. İlerleyen günlerde ne yaparlar bilemiyorum ama şu haliyle sadece anime ve manga seven oyuncuların alıp oynayabileceği bir yapım olduğunu söyleyebilirim.


JUMP FORCE
JUMP FORCE inceleme    Haber  |  İnceleme  |  Öne Çıkanlar 


Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın