HyperX Alloy Elite inceleme

HyperX Alloy Elite inceleme

HyperX Alloy Elite alınır mı sorusuna ayrıntılı bir şekilde yanıt getirdik.

Hyperx’in profesyonel oyuncuların ve oyun tutkunlarının kullanmasını hedeflediği mekanik klavyesi Hyperx Alloy Elite inceleme yazımız ile karşınıza çıkıyoruz. Üst seviye bir performans sunan HyperX Alloy Elite, tuşa basma saniyesinin bile ne kadar önemli olduğu oyunlar için ise biçilmiş bir kaftan. Cherry MX Kırmızı tuş anahtarları ile de sizi çok öne geçiriyor. HyperX sadece performansı yükseltmekle kalmamış aynı zamanda kullanıcıların kullanırken zorluk yaşamamaları için bilek desteği eki ve sağlam yapısıyla güven veriyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

HyperX Alloy Elite inceleme

HyperX Alloy Elite inceleme – Tasarım

HyperX Alloy Elite, gayet göz alıcı bir tasarıma sahip. 444 mm genişlik, 226,80 mm yükseklik ve 36.30 mm derinlik boyutlarıyla da masanızda ideal bir yer kaplıyor. Standart klavyelere göre daha büyük ve gösterişli olan bu modelde ayrıyeten bilek desteği ile de oyun oynarken yorulmanızı engelliyor ve bileğinizin uzun kullanımlarda hasar almasını önlüyor. 1467 gram ağırlığı bulunan HyperX Alloy Elite’ı elimize aldığımızda biraz ağır geldi.

Ağır olmasının sebebi ise diğer rakip klavyelere göre sağlamlığa daha öncelik verilip içinde çelik bir kasaya yer verilmiş. Masaya koyduğunuzda masanıza yapışır ve kolay kolay hareket etmez. Ön tarafında, ise USB 2.0 portu bulunuyor. Çok kullanışlı bir fikir olan bu port, klavyenin kablosuyla birlikte takılıp aktif ediliyor. HyperX Alloy Elite’ın kablosunda iki adet USB çıkışı var, biri klavyeyi beslerken diğeri de USB portunu besliyor. Farenizi, kulaklığınızı kasanızın uzak yerlerine takmak yerine size yakın ve rahat ettirecek şekilde klavyenize takıp kullanabiliyorsunuz.

HyperX Alloy Elite inceleme

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

HyperX Alloy Elite inceleme – Özellikler

HyperX Alloy Elite, mekanik klavyeler sınıfına giriyor. Cherry MX mekanik tuş anahtarlarına yer verilmiş. Cherry MX nedir diyecek olursanız da, FPS ve MOBA oyunlarında sizin tuşa bastığınızda aldığınız tepkinin süresi önemlidir. Bu Cherry MX anahtarları da yüksek hassasiyet temaslı seçenekler sunuyor. Siz tıklamalı isterseniz Cherry MX Mavi’yi seçebilirsiniz, Dokunsal tarzda isterseniz Cherry MX Kahverengi seçebilirsiniz ve Lineer yapıda oluşan Cherry MX Kırmızı ile de daha siz dokunmaya çalıştığınızda algılayanını seçebilirsiniz.

Bu konu hakkında öyle diyelim, şu an bizim incelediğimiz HyperX Alloy Elite modelinde Cherry Mx Kırmızı bulunuyor ve tuşa daha basma işlemini bitirmeden algılayıp çok hızlı şekilde tepki veriyor. League of Legends, Dota 2 gibi yetenek atışlarında saniyelerin çok önemli olduğu bilinir. Siz daha klavyede yetenek atmak için basmaya çalıştığınızda rakibinizden çok daha önce atmış olacaksınız. Cherry MX Kırmızı tuş anahtarlarının kullanılmasının yanı sıra birçok mekanik klavyede bulunan fazla ses sorunu da büyük ölçüde giderilmiş.

Rahatça sökülebilen tuşların yerine kutusundan çıkan titanyum renkte tuş kapaklarıyla da W,A,S,D gibi tuşlarınızı özelleştirebilirsiniz. Yanlış tuş algılama önleme özelliğiyle de sizin oyunlarda veya yazı yazarken yanlışlıkla bastığınız tuş eylemini iptal edebiliyor. Aynı anda basılan tüm tuşları doğru algılayıp ekrana doğru sonucu veriyor. Klavyenin Türkiye’de sorun olabilecek bir özelliği var. O da klavyenin Türkçe olmaması yani şöyle; bizde olan İ,Ö,Ç,Ş,Ü,Ğ gibi tuşlar yok, yabancılarda olmadığı için onların yerine noktalama işaretleri var.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

HyperX Alloy Elite inceleme

HyperX Alloy Elite İnceleme – Detaylar

Klavyede yazı yazarken harflerin yerlerine alışık olanlar için sorun olmayacak bir durum ancak yeni kullanıcılar için sorun olabilir. Klavyede makro tuşu atamayı tercih eden kullanıcılar için kötü bir haber var. HyperX Alloy Elite’da makro tuşları yok. Bunların yanında sevindirici haber ise Enter tuşunun büyük olması. Çünkü çoğu klavye modellerinde Enter tuşu küçük olduğu için kullanım esnasında rahat olmuyor. Hyperx Alloy Elite’ın sağ üst köşesinde de multimedya tuşları bulunuyor. Ses açma-kapama, şarkıyı ileri-geri alma düğmeleri ve ses kısma tekerleği bulunuyor.

Hyperx Alloy Elite‘ın sol üst köşesinde ise klavyenin alt aydınlatmasının parlaklığını aydınlatmanın şeklini ayarlayabileceğiniz tuşlar ve oyun modu tuşu bulunuyor. Bu aydınlatma sistemini nGenuity programıyla özelleştirebiliyorsunuz ancak bu program şu an Alloy Elite RGB modeliyle uyumlu. Oyun modu tuşunda ise Oyunlar da yanlışlıkla basınca sizin oyun keyfinizi yarıda kesen tuşları devre dışı bırakabiliyorsunuz. Mesela genelde Ctrl, Shift ve Alt oyunlarda sık kullanılan tuşlardır. Bunların arasında bulunan Windows tuşu ise basıldığında oyunuzu alta alır.

Siz de bu Windows tuşunu oyundayken iptal edebiliyorsunuz. Oyununuzu oynarken de yanlışlıkla basma durumlarında oyun zevkiniz sekteye uğramıyor.Tasarıma ek detay olarak ise ince çıta şeklinde aydınlatma sistemiyle birleşik bir ışık konulmuş. Görünüm açısından göze güzel hitap ediyor. HyperX Alloy Elite’ın nGenuity programıyla uyumlu olmadığını söylemiştik. Bunun olmayışı sebebiyle klavyemiz tak-çalıştır fonksiyonuna sahip. Aldıktan sonra kasanıza taktığınızda anında çalışır ve uyum sağlar.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

HyperX Alloy Elite inceleme

HyperX Alloy Elite inceleme – Sonuç

Sıra, HyperX Alloy Elite inceleme yazımızın sonucundan bahsetmekte. HyperX Alloy Elite üst seviye bir oyuncu klavyesi olmuş. Her türlü kullanıcıya hitap ettiği gibi her türlü kullanıma da olanak sağlıyor. Rakip klavyelere göre daha sessiz tuş sesi çıkaran tuş takımıyla ve Cherry MX Kırmızı tuş anahtarıyla kendini yukarılara taşıyor. Fiyat skalasında bulunan diğer klavye modellerine göre daha sağlam yapısı ve daha hassas mekanik tuş takımlarıyla onu daha ilgi çekici kılıyor.

Mekanik klavye tercih edecek kullanıcılar için hem güzel bir başlangıç olur ve uzun yıllar boyunca da sorunsuz bir şekilde onları idare eder. Yüksek seviyede oynanan her türlü oyuncu için ise vazgeçilmez bir klavye olmuş. Biz de oyun testlerimizde klavyeden gayet iyi tepki aldık. Oyuncular için harika bir seçenek. HyperX Alloy Elite inceleme yazımızın sonucu olarak, incelememize konuk olan klavyenin fiyat performans açısından sizleri pişman etmeyecek bir klavye olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.