Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.04.2020

Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştiren Good Job, bu aralar tam aradığınız oyun olabilir çünkü inanılmaz derecede güzel stres atmanızı sağlıyor. Elbette bunu nasıl yaptığını Good Job inceleme yazım boyunca olabildiğince anlatmaya çalışacağım ama şimdiden bir ipucu vermek istedim. Oynarken ciddi anlamda eğlenmiş olduğum oyunlar arasına adını kazımayı başarmış bir yapımdan bahsedeceğim sonuçta.

Good Job inceleme

Good Job nasıl bir hikayeye sahip?

Şimdi, Good Job isimli bu yeni oyunu inceleme işine giriştik ama direkt oynanıştan bahsetmek istemiyorum. Hikaye ile giriş yapalım. Hikayeye göre, biz bir CEO'nun çocuğuyuz. Fakat ciddi anlamda sakar bir çocuk. Bu çocuk, şirkette kademe kademe yükselmesi gerekiyor. Bunu da, ofis temalı bulmacaları çözerek gerçekleştiriyor. Bu şirket içerisindeki kademeleri tek tek atlama olayını ise zorlu yollardan geçerek yapıyor.

Ofis temalı bulmacalardan bahsetmiştik. Bulunduğunuz katın teması her ne ise, tam olarak onunla ilgili bir bulmaca bulunuyor oda başına. Kat başına birkaç oda ve her odada farklı bulmacalar. Bu bulmacaların çözümlerini yaparken asıl eğlenceyi yakalıyorsunuz zaten.

Good Job inceleme

Oynanış konusunda neler sunuyor?

Diyelim ki bir odaya girdiniz ve buradaki göreviniz, projektör cihazını bir yerden bir yere götürmek. Bunu yapmanın gerçekten birden fazla yolu var. En eğlenceli olanı ne mi? Tabii ki de odanın bir köşesinde bulunan elektik kablosunu bir prize takmak, projektör cihazını bu kabloya getirmek, iyice gerdirmek ve bırakmak. Sonuç mu? Duvarın yıkılması, projektör cihazının tam olarak istediğiniz odaya gitmesi. Amaca ulaşıldı mı? Evet. O zaman ne?

Tabii, eğer uslu, sakin bir oyun tecrübesi yaşamak istiyorsanız bu da mümkün. Diyelim ki yine aynı bulmacayı çözeceksiniz. O fırlatmak için kullandığınız fişi, gerekli prize ulaştırmanız gerekiyor. Ardından, açılan kapıya varmanız ve kibarca o odadan çıkarmanız gerekiyor. Kapının önünde bekleyen insan topluluğunu da, yakından bir yerden alabileceğiniz koltuklara oturtup istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Kapının önü de açıldığına göre, rahatça geçirip götürebilirsiniz değil mi sakince? Çok masum olduğunuzu söyleyen olmuş muydu?

Good Job inceleme

Biraz daha detaya girsene

Oynanış konusunda detaylara girecek olursak, oyunda görebildiğiniz neredeyse her şeyle etkileşime geçebildiğinizi belirtebilirim. Neredeyse diye altını çizmek istiyorum. Her ne kadar forkliftleri kullanabiliyorsanız da, kamyonlara pek yeltenme şansı verilmemiş. Kutular, sandalyeler, kapılar, kablolar, sebiller, aklınıza gelebilecek neredeyse her çeşit ofis malzemesi ile etkileşime geçebiliyor, onları kullanabiliyorsunuz. Vinç falan da var. Evet, var. Konteyner falan kaldırıp kafanıza göre takılabiliyorsunuz. Kesinlikle eğlenceli. Ciddiyim, güldüğüme bakmayın.

Ayrıca, oyun içerisindeki bölümlerde toplanabilir kıyafetler vesaire de bulunuyor. Bunları toplayarak, bizim bu sakar çocuğu kafanıza göre giyindirme şansınız bulunuyor. Artık şekli şemaili tamamen size kalmış. Benim eleman Thor gibi takılıyor. Biraz daha klasik bir kostümü tabii. Eğlenceli şeyler var oyunda kıyafet konusunda. Ayrıca, oyun içerisinde daha önceden elde etmiş olduğunuz kostümleri de daha sonradan kullanma şansınız var. Kaybedince üzülmeyin yani.

Good Job inceleme

Başka neler var Good Job içerisinde?

Arkadaşınızla oynamak mı istiyorsunuz? Oyunda size 2 kişi ile oyun oynama şansı da sunuluyor. Arkadaşınızı yanınıza alarak, eğlencenin dibine vurabiliyorsunuz. Zaten kontroller cidden çok basit. Tut, sürükle falan. O yüzden tek Joy-Con ile oynarken de rahatsız etmiyor. Bu sayede, şirkete 2 sakar çocuk gelmiş oluyor. Bu da, 2 katı kaos demek oluyor. Pardon, 2 katı iş gücü. Şşş, aramızda bu kaoslar.

Eğer dilerseniz, tamamladığınız bölümleri dönüp tekrar oynama şansı da sunuluyor. Yani, "Hadi, burayı bitirdik artık buraya giremezsin!" diye bir şey yok. O odaya tekrar girip babanızın şirketinin altını üstüne getirmeye devam edebilirsiniz. Bir sefer duvarı yıkıp geçirdiğiniz kabloyu, bir sonraki sefer başka yollarla taşıyabilirsiniz. Görev tamamlandığı sürece bir problem yok anladığım kadarıyla. Bu yüzden, kendi yönteminiz, kendi çözümünüz, kendi kurallarınız.

Good Job inceleme sonucu nedir?

Görsel olarak pek bir şey beklememeniz gereken Good Job isimli oyunun inceleme sonucuna geldik şimdi de. Oyun hakkında gerçekten kötü bir yorumum yok ve ne yapsam bilemiyorum. Çerezlik oyunlar arasında yer alan Good Job inceleme sonucunda kötü bir not alacak bir oyun değil kesinlikle. Ya, oyunda adına Forkliftception dediğim bir şaheser yarattım. Görsellerden birinde yer alıyor, kesinlikle bakmanızı tavsiye ederim. Forkliftception yaratabildiğiniz bir oyun ne kadar kötü olabilir ya? Eğer çerezlik bir şeyler arıyorsanız ve gerçekten eğlenmek istiyorsanız, babanızın şirketini babanızın şirketi gibi kullanma vakti gelmiş demektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.