Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 09.04.2023

Sizlere bugüne kadar gerçekten çok fazla oyun tavsiye ettik. Fakat, yorulmadık. Yine, bir başka oyun tavsiyesi listesi ile buradayız. Bu rehber yazımızda, sizler için en iyi 15 roguelike oyun listesi hazırladık. Dahası, bu listede yer alan oyunları bir de üstüne detaylıca anlattık. Yani, hangi oyunu neden tavsiye ettiğimizi de göreceksiniz. Şimdi, en iyi roguelike oyunlar ile ilgili hazırladığımız listemiz ile sizi baş başa bırakalım. Sonra da, detaylara geçelim.

En iyi 15 roguelike oyun

 1. Crypt of the NecroDancer
 2. Darkest Dungeon + Darkest Dungeon 2
 3. Don't Starve + Don’t Starve Together
 4. Enter The Gungeon
 5. FTL: Faster Than Light
 6. Hades
 7. Inscryption
 8. Into The Breach
 9. Risk of Rain 2
 10. Rogue Legacy + Rogue Legacy 2
 11. Skul: The Hero Slayer
 12. Slay The Spire
 13. Spelunky + Spelunky 2
 14. The Binding of Issac: Rebirth
 15. Ziggurat + Ziggurat 2

 

En iyi roguelike oyunlar

Şimdi, sıra geldi bu oyunları detaylıca anlatmaya.

Crypt of the NecroDancer

Oyunun retro piksel sanat estetiğine aldanıp bunun bağımsız bir geliştiricinin elinden çıkmış sıradan bir zindan tarayıcısı olduğuna inanmayın. Crypt of the NecroDancer'da zindan keşfi ve Dance Dance Revolution birleştirilerek tamamen kendine özgü bir oyun mekaniği yaratılmıştır. Müziğin ritmine göre tüm standart roguelike eylemlerini gerçekleştiriyorsunuz. Ritmi koruyamamak kalıcı ölümle sonuçlanacağı için oyunun müziğiyle dans etmelisiniz.

Bu ritim tabanlı roguelike'ın oynanışı basitliği ile mükemmel ve son derece zorlayıcı. Oyuncuların Steam'de 1.000 saatten fazla zaman geçirmiş olması bunun bir kanıtıdır. Hoş bir müzik eşliğinde mahzende zarifçe ilerliyorsunuz. Ancak beceriksizliğiniz ve "Hiçbir şey geride kalmadı" rehber ilkeniz devam ediyor. Neyse ki, stile alışabileceğiniz ve rahat bir ortamda yavaş yavaş gelişebileceğiniz alıştırma alanları var. İster tek başınıza ister işbirliği içinde oynayın, Crypt of the NecroDancer'a kapılmak oldukça kolaydır.

Darkest Dungeon + Darkest Dungeon 2

En iyi roguelike oyunlar listemizin 2. sırasında 2 oyun var. Gerçek kalp krizlerine, sefalete ve hüsrana hazır olun. Darkest Dungeon'daki takım yönetim sisteminin karmaşıklığını anlamalısınız. Çünkü oyunun dik bir öğrenme eğrisi var. Hangi ekip üyelerini ve becerileri seçeceğinizi ve RNG'nin ne kadar adaletsiz olabileceğini anladığınızda zamanı kontrol etmeden tekrar tekrar göreve atlayacaksınız.

Bu sıra tabanlı RPG, karanlık, büyüleyici görselleri ve iyi üretilmiş ürkütücü ses efektleri sayesinde serinin tonuna uyan bir korku unsuruna sahiptir. Savaş sırasında kendinizi sürekli diken üstünde hissediyorsunuz. Zorlu koşullardan en iyi şekilde yararlanmak işin sadece bir yönü. Tamamen umutsuzluğun ortasında iyimserliği bulmakla ilgili. Böylesine yoğun duygular uyandıran bir oyun hem bir nimet, hem bir ceza, hem de gizli bir mücevherin ipucudur. İlk oyunu bitirdikten sonra Darkest Dungeon II'ye göz atın. Çünkü formülü daha da geliştiriyor.

Don't Starve + Don’t Starve Together

Bunları listeye eklemenin biraz fazla ileri gittiğini düşünebilirsiniz. Ancak bizimle kalın. Oyunun oynanışı, çok daha fazla hareket esnekliği sağlayan açık dünya sandbox hayatta kalma oyununa doğru gidiyor. Bununla birlikte, Don't Starve, permadeath, rastgele oluşturulmuş manzaralar, yüksek derecede zorluk ve sonsuz tekrar oynanabilirlik dahil olmak üzere bir roguelike oyununun tüm özelliklerine sahiptir.

Aslında, hayatta kalma bileşeni oyuna sıkı oyuncuların cazip bulabileceği ekstra bir avantaj sağlıyor. Sizi öldürmeye çalışan korkunç hayvanlar ve böceklere ek olarak kaydınıza zarar verecek 14 kalıcı ölüm nedeniniz daha olduğunda bahisler yükselir. Don't Starve Together'da yardım her zaman mevcuttur. Oyuna çok oyunculu mod ve birkaç başka pratik unsur daha eklenmiştir.

Enter The Gungeon

Enter the Gungeon da kesinlikle en iyi roguelike oyunlar listemizde yer kapmalıydı. Bu aksiyon roguelike baştan sona bir mermi cehennemi zindanı! Enter The Gungeon'ın klasik piksel grafikleri ve müzikleri sizi atari oyunlarının altın çağına geri götürüyor. Seviyeyi bir kez daha denerseniz, şüphesiz başarılı olacağınıza dair kökleşmiş, zorlayıcı bir inanç yaşarsınız. Sonra saatin sabahın ikisi olduğunu ve hala aynı şeyi hissettiğinizi fark ediyorsunuz.

Öğrenmesi basit ama ustalaşması zor bir oyunun ideal örneği Enter The Gungeon'dır. Oyunun hedefleri basittir: zindanları keşfetmek, daha iyi silahlar bulmak, patronlarla savaşmak, bir anahtarla ek odaların kilidini açmak ve öldürülmekten kaçınmak. Nişancı ve haydut benzeri unsurlar arasındaki ideal dengeleme ile benzersiz bir oyun deneyimi üretilir. Komedi ve diğer klasik kitaplara ve popüler kültüre yapılan imalar sayesinde daha da unutulmaz hale geliyor.

FTL: Faster Than Light

Komutan Shepard'ın Mass Effect serisinde olduğu gibi ana karakter olmadığı bir uzay gemisinin mürettebatını kontrol ettiğiniz yukarıdan aşağıya bir RTS macerası düşünün. Personelinizin gemideyken ne yapması gerektiği konusunda çok düşünmeniz gerekecek. Üstlenmeniz gereken bu kadar çok mikro yönetim varken her şeyi berbat etmenin sayısız yolu var.

Sonunda uzay aracınızı değiştirebilecek veya geliştirebilecek ve diğer ırklardan insanlardan oluşan bir ekip kurabileceksiniz. Gerçek zamanlı savaşlar sırasında aktif olarak duraklayın, düşman birimleriyle ilgili endişelerinizi giderin ve mürettebatınızla olan iç sorunları ve anlaşmazlıkları çözün. İhtiyaç duydukları lider siz olun!

Hades

En iyi roguelike oyunlar listemizin olmazsa olmazına geldik. Hades oynamak için eğlenceli olmaktan daha fazlasıdır. Haklı olarak en iyi roguelike oyunları arasında. Başlık her yönüyle mükemmellik sergiliyor. Yunan mitolojisi, ilgi çekici karakter grubunun ilham kaynağıdır ve olay örgüsü, bu karakterlerin geçmişlerini kullanarak ustalıkla yeni hikayeler örer.

Oyunun ana karakteri Zagreus, oyun tarzını değiştiren ve Yeraltı Dünyası'ndan kaçmak için yapılan her girişime çeşitlilik katan çeşitli silahlara erişime sahiptir. Ardından, her odayı bitirdikten sonra, boons ve diğer bonusları alırsınız. Hades'in mümkün olan en güçlü oğlunu yaratmak için bunları iyi bir şekilde birleştirin!

Inscryption

Son derece olumlu Steam incelemelerinizin birçoğu başyapıtınızın masa oyunu versiyonunu istiyorsa, özellikle büyüleyici bir şey yapmış olmalısınız. Deste oluşturma hayranları için şifreleme oluşturuldu. Sizi öldürmek için her türlü fırsatı kollayan bir Leshy'nin misafiri olun.

Hayatta kalmak için ona karşı kart oyununu kazanmaya devam etmeniz gerekiyor. İçinde oturum sırasında gideceğiniz yerlerde çatışmada kullanabileceğiniz çeşitli hayvan karakterleri var. Hem yeni kartlar hem de mevcut destenize bir yükseltme size verilecektir.

Into The Breach

En iyi roguelike oyunlar listemizin bir başka oyununa geldik. Into The Breach'i ne kadar uzun süre oynarsanız, kendinizi satrançta bir büyük usta gibi hissetmeye başlarsınız. Roguelike özelliklerine sahip bu sıra tabanlı strateji, 24 mekanik, ızgara binalar, çeşitli düşman türleri ve çok çeşitli silah ve bonusları bir kez kavradığınızda görsel olarak çarpıcıdır. Her görev, dikkate alınan çok sayıda faktör nedeniyle çeşitli şekillerde yapılabilir, bu nedenle tekniğinizi dikkatli bir şekilde inceleyin. Alternatif olarak, her görevde geri dönüp bir hamleyi geri alabilirsiniz.

Sevimli görseller keyifli ve bu bağımsız oyun için uygun. Ek olarak, ek mangalar, pilotlar, mekanizmalar ve özel güçler satın almanızı sağlayan takım başarıları nedeniyle tekrar oynanabilirlik potansiyeli yüksektir. Daha iyi teknikler keşfetmek de gerçekten tatmin edici. Ancak, elektrik şebekenize dikkat edin. Çünkü tamamen karardığında yok olursunuz.

Risk of Rain 2

Risk of Rain 2, "gerçek" bir roguelike oynamak istiyorsanız Steam'de seçmeniz gereken bir oyun değil. Bu türü platform oyunları, nişancılar, roguelite'ler ve bazı RPG yönleriyle birleştirerek gerçekten benzersiz bir deneyim yaratıyor. Bu vahşi karışım başlangıçta kaotik ve oynanamaz gibi görünse de, aslında inanılmaz derecede etkili olduğu ortaya çıkıyor!

Ana fikir hiç değişmedi. Ancak bu devam oyunu seriye 3D'yi getiriyor. Hayatta kalanlardan biri olarak garip bir gezegeni keşfederken, işbirliği modunda 3 arkadaşınıza eşlik etmelisiniz. Oyunda ilerledikçe daha fazla karakterin kilidini açabileceksiniz ve her biri benzersiz bir dizi pratik beceriyle birlikte geliyor.

Rogue Legacy + Rogue Legacy 2

En iyi roguelike oyunlar listemizde yine 2 oyun önerdiğimiz bir yerdeyiz. Bu 2D Roguelikeların tüm amacı, Rogue Legacy ve Rogue Legacy 2'nin ilk denemenizde fazla yan kaydırma yapmanıza izin vermemesidir. Zindana ilk girdiğinizde aile reisi ölür. Ancak akrabaları kontrolü ele alır ve ailenin haydut geleneğini sürdürür. Her yeni çocuk "sahneye" ulaştığında, rastgele oluşturulan evren de aynı şekilde baştan başlar. Bol miktarda cesur savaşçınız olacak, bu yüzden tükenme konusunda endişelenmeyin.

Sonraki koşulardaki şövalyelerin hepsi çeşitli sağlık durumlarına sahip olacağından, her koşu benzersiz olacaktır. Bu esprili özellik sisteminin oynanış üzerinde büyük bir etkisi vardır ve hızlı aksiyona biraz mizah katar. Altınınız her koşudan sonra korunduğundan, bir sonraki sızma girişiminize başlamadan önce faydalı iyileştirmeler ve yeni sınıflar satın almak için kullanmanız tavsiye edilir.

Skul: The Hero Slayer

Hollow Knight veya Dead Cells kalbinizde acı dolu bir boşluk bıraktıysa, bu oyun şüphesiz acınızı hafifletecektir. Bu oyunun ayırt edici satış özelliklerinden biri olan iki iyi ayakkabı için oynamıyorsunuz. Bu yandan kaydırmalı aksiyon roguelike oyununda, keyfi olarak oluşturulan seviyelerde "iyi adamlarla" savaşıyorsunuz.

Kafatasları gücünüzü artıracak ve rakip maceracıları daha da başarılı bir şekilde alt etmek için beceri cephaneliğinizi kullanmanızı sağlayacaktır. Oyun ayrıca daha da fazla kişiselleştirme için geniş bir silah yelpazesi sunar. Şeytan Kral'ın sarayında size ihtiyaç var!

Slay The Spire

Şimdi, en iyi roguelike oyunlar listemizde olduğuna şaşırmayacağınız bir başka oyun var. Mega Crit Games, "Yapabileceğimiz en iyi tek oyunculu deste oluşturucuyu yapmak için kart oyunlarını ve roguelikes'i bir araya getirdik" dedi. Dahası, stüdyo sözüne sadık kaldı. Mükemmel roguelike deste oluşturucu Slay The Spire'da, çeşitli dövüş stillerine sahip üç karakter arasından seçim yapabilirsiniz. Her bir türün acı noktaları diğeri tarafından dengelendiği için, aralarındaki denge mükemmel.

Kart savaşlarında başarı, el becerinize ve kas hafızanıza bağlı değildir. Stratejik düşünmeli ve kötü bir durumu en üst düzeye çıkarmanın yollarını aramalısınız. Ayrıca en etkili deste oluşturma tekniklerini araştırmak için saatler harcamanıza da gerek yok. Temel, dinamik bir oyun oynayarak bunu çözebilirsiniz.

Spelunky + Spelunky 2

Bu türün en iyi örneği Spelunky adlı video oyunudur. Haydut benzeri oyunların her ilkesini 100 kat artırarak benimser. İnanılmaz derecede zorlayıcı olmakla düpedüz adaletsiz olmak arasında denge kurar. Size sadece kumarla kıyaslanabilecek ikili bir gazap ve azim hissi verir. Ve en iyi roguelike oyunlarından birinin nihai hedefi budur. İlerlemenin zorluğuna rağmen sizi oynamaya teşvik eder.

Başlıkta çok sayıda gizli güzellik bulabilirsiniz. Ancak, kendi iyiliğiniz için çok sabırsız ve açgözlü olursanız, birinci seviyeden hiçbir şey olmadan yeniden başlamanız gerekecektir. En istikrarlı oyuncular bile Steam'in bu aksiyon roguelike oyununa kendilerini o kadar kaptıracaklar ki akıllarını kaybedecekler. Spelunky, çok cezalandırıcı ve zorlayıcı olduğu için "roguelike oyunların Dark Souls'u" olarak adlandırıldı. Bize inansanız da inanmasanız da, bazıları Spelunky 2'nin çok daha zorlayıcı olduğunu iddia ediyor. Buna karşılık, devam oyunu daha fazla düşman, ortam ve kullanılacak şey ekleyerek hayatta kalmak için strateji sayısını artırıyor.

The Binding of Issac: Rebirth

En iyi roguelike oyunlar listemizde, elbette Binding of Isaac de olmalıydı. Önce, Super Meat Boy büyük bir hit oldu. Ardından bir roguelike rol yapma oyunu olan The Binding of Isaac piyasaya çıktı. Meat Takımı uzman bir ekip! İncil'deki İshak hikayesine ikinci oyunda çok az atıfta bulunuluyor. Kurban fikrini biraz fazla ciddiye alan annenizden uzaklaşmak için burada canavarlarla dolu alanları keşfetmeniz gerekir.

Oyun, etraftaki nesneleri kullanarak oyuncuya yardımcı olur. Ancak öldükten sonra yeniden başlamanız gerekir. Neyse ki, The Binding of Isaac Rebirth bir ton yeni materyalin yanı sıra kaydetme seçeneğini de içeriyor. Öldükten sonra tekrar denemeniz gerekse de başka bir şey yapmak ve hemen ardından oyundan çıkmak iyidir. Son olarak, biraz merhamet.

Ziggurat + Ziggurat 2

Ziggurat serisi bir zindan tarayıcısı ve birinci şahıs nişancı oyunu melezidir. Çok sayıda düşmanla dolu bir labirente girerek onları savuşturmak için değerini kanıtlaması gereken bir büyücünün kontrolünü ele alırsınız. Kulağa garip gelse de, klasik oyun gerçekten oldukça iyi. Harika müzikler, büyülü ortamı zenginleştiriyor ve cazibesini artırıyor.

Ziggurat 2 ve serinin ilk oyunu, oyun sırasında elde edebileceğiniz çeşitli avantajlar nedeniyle hem çok dinamik hem de uyarlanabilir. Her düşmanın kendine özgü bir saldırı seti olduğundan, her boss karşılaşması taze ve benzersiz hissettiriyor. En iyi stratejiyi keşfetmek hem heyecan verici hem de sinir bozucu. Klasik shooter dönemini özlüyor ve oyun deneyiminize biraz permadeath eklemek istiyorsanız seriyi denemekte tereddüt etmemelisiniz.

En iyi roguelike oyunlar dışında ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

En iyi roguelike oyunlar listesi ne işe yarar?

En iyi roguelike oyun listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfetmeniz mümkün. Zira, 15 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi roguelike oyunlar listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız en iyi roguelike oyun listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi roguelike oyunlar listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, en iyi roguelike oyun dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi roguelike oyunlar listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi roguelike oyun listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

En iyi roguelike oyunlar gerekli miydi?

Sizler için şimdiye kadar birçok liste hazırladık. Zaten, daha önce bahsettiğimiz en iyi oyunlar yazımızda da bunu göreceksiniz. Elbette, en iyi 20 roguelike oyun listesi pek de şart sayılmazdı. Fakat, sizin sorularınıza yönelik listeler hazırladığımız için, bir nevi gerekliydi.

En iyi roguelike oyunlar listesi neye göre oluştu?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce oynadığımız ve bitirdiğimiz oyunlar. Ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, bu oyunların hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

En iyi roguelike oyunlar dışında neye bakmalıyım?

Sizlere şimdiye kadar birçok tavsiye verdik. En iyi roguelike oyun listemiz dışında da listelerimiz var. Sizlerle paylaştığımız en iyi oyunlar yazısına göz gezdirin. Fakat, nasıl bir oyun istediğinize karar verdikten sonra bunu yapın. Bu sayede, aradığınız oyunu rahatça bulabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.