Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.01.2023

En iyi PS5 oyunları hangileri? Siz de, tam olarak bunu merak ediyorsanız, Ocak 2023 acı için en iyi PS5 oyunları seçimi yaptık, hem de 15 adet! Bu 15 adet seçtiğimiz oyunu da, önce listeledik. Ardından ise, bu listedeki oyunları, detaylıca anlattık. Şimdi, sizleri listemiz ile baş başa bırakalım. Ardından da detaylara, sebeplerimize geçelim.

En iyi 15 PS5 oyunları (Ocak 2023)

 1. Astro’s Playroom
 2. Assassin’s Creed Valhalla
 3. Control Ultimate Edition
 4. Deathloop
 5. Demon’s Souls
 6. Elden Ring
 7. God of War Ragnarok
 8. Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 9. Horizon Forbidden West
 10. Marvel’s Spider-Man Miles Morales
 11. Mortal Kombat 11: Ultimate
 12. Ratchet & Clank: Rift Apart
 13. Returnal
 14. Stray
 15. The Last of Us Part 2

 

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023)

Şimdi, bu listelediğimiz oyunları anlatalım. Seçme sebeplerimizden bahsedelim.

Astro’s Playroom

Astro's Playroom on PS5, konsolla birlikte gelen ve PS5'in PS4'e göre neden teknik bir ilerleme olduğunu gösteren harika bir teknik sunumdur. Astro's Playroom, PS5'in aktivite kartlarını, 3D sesini ve süper hızlı SSD'sini vurgulamanın yanı sıra dokunsal DualSense kontrol cihazını ve yeteneklerini de sergiliyor. Başka bir deyişle, PS5'inizin donanımına ideal bir giriş niteliği taşıyor. Şimdiye kadar yapılmış en iyi oyunlardan biri olan Astro's Playroom, listedeki diğer oyunları yepyeni konsolunuza indirirken sizi oyalayacak, her yaştan oyuncuya uygun kısa bir oyundur.

Assassin’s Creed Valhalla

Ocak 2023 için en iyi PS5 oyunları listemizin 2. oyunu AC serisinden. En son Assassin's Creed üçlemesinin doruk noktası. Valhalla, seriyi ilk kez İngiltere'ye taşıyarak bizi vikinglerin rolüne soktu. Assassin's Creed Valhalla, eski İngiltere ve Norveç'i tüm ihtişamıyla tasvir eden geniş bir açık dünya ve yüzlerce saat sürebilecek onlarca görevle bugüne kadarki en büyük Ubisoft açık dünyalarından biri. Karakteriniz Eivor zafere giden yolda yağmalamalar, savaşlar ve müzakereler yaparken, bu ihtişamı hem karadan hem de denizden görme fırsatına sahip olacaksınız. Diğer mükemmel Assassins Creed oyunlarında olduğu gibi yol boyunca patronların üstesinden gelmelisiniz. Ancak ödül çabaya değer. Bugünlerde, hikayeyi daha da geliştiren bir ton DLC mevcut.

Control Ultimate Edition

En iyi PS5 oyunları listesi yalnızca orijinal oyunları içerdiğinden, burada çok fazla remaster bulamayacaksınız. Ancak Control: Ultimate Edition tamamen yeni bir oyun deneyimi sunuyor. Control, 2019'da PS4'te karşılaştığı sayısız teknik sorundan hiçbiri olmadan PS5'te 4K çözünürlükte veya saniyede 60 kare akıcılıkta çalışıyor. Jessie'nin ayak seslerinin kumandanın gümbürtüsünde mükemmel bir şekilde temsil edilmesiyle Remedy, oyunun kurallarını değiştiren DualSense desteğini de ekledi. Pratik ve eğitici aktivite kartları, kupa takibi ve mükemmel aydınlatma yükseltmeleri ve iyileştirmeleri ile olağanüstü bir paket tamamlandı. Oyunun Control ve Alan Wake evrenlerini birleştiren iki olağanüstü genişleme paketi de Ultimate Edition'da yer alıyor.

Deathloop

Deathloop, Ocak 2023 için en iyi PS5 oyunları arasındaki yerini kesinlikle hak ediyor. Arkane bir kez daha, sistemin yeteneklerini harika bir şekilde kullanan, son derece sürükleyici bir PS5 oyunu sundu. Deathloop, güçlü DualSense uyumluluğu, çarpıcı görselleri ve müthiş karakterleriyle Sony'nin yeni konsolundaki en iyi ve en orijinal oyunlardan biri. Oyunda iki rakip suikastçı, yaşamak için kaçmaları gereken zamansal bir döngüye yakalanıyor. Colt olarak, bir yandan rakibiniz Julianna'nın sizi öldürmesini engellemeye çalışırken bir yandan da döngüden kaçmak için kodu çözmeli ve sekiz vizyoneri ortadan kaldırmalısınız.

Demon’s Souls

PlayStation 4 için muhteşem Shadow of the Colossus Remake'ini yayınladıktan sonra Bluepoint, PS5 için kült klasik Demon's Souls'u restore ederek saygın bir PlayStation ortağı olarak kendini hızla kanıtladı. Uzun süredir FromSoftware hayranları, Kasım 2020'de PS5 ile birlikte piyasaya çıkan Demon's Souls'u bir rüyanın gerçekleşmesi olarak değerlendirdi. Çünkü Bluepoint Games oyunu yeniden tasarlayarak harika bir iş çıkardı.

Boletaria'nın tüm krallığı, ufak tefek güncelleme ile ustalıkla yeniden inşa edildi. Daha hassas kontroller, geliştirilmiş aydınlatma ve estetik güncellemeler artık oyunun havasını daha doğru bir şekilde yansıtıyor. Demon's Souls, ister çarpıcı manzarası için ister size hitap eden ilk "souls" oyunu olması ihtimaline karşı oynamaya değer. Zorluk, karmaşık bilmeceler ve garip boss sistemleri gibi deneyimin bazı yönleri herkese göre olmayabilir.

Elden Ring

Ocak 2023 için en iyi PS5 oyunları bir yana, yılın oyunu olmayı başaran bir oyun var sırada. Kendi türünü tanımlayan bir oyun Elden Ring. Önceki tüm Soulslike'ların en iyi parçaları santrifüjlenerek çıkarılır. Daha sonra bu en iyi özellikleri eşsiz ve muhteşem bir açık dünya ile birleştiriyor. Bugüne kadarki en iyi RPG'ler arasında yer alan oyun, en zorlu Elden Ring patronlarından bazılarıyla büyük patron dövüşleriyle sonuçlanmadan önce zindan tarama, gizlilik ve savaş yeteneklerinizi test edecek. Özünde Souls benzeri bir estetiğe sahip olsa da, bazı öncüllerinden biraz daha kullanıcı dostu. Bu da The Game Awards 2022'de Yılın Oyunu ödülünü kazanmasının nedenlerinden biri.

God of War Ragnarok

Bu, "oyun dünyasının en öfkeli babası" efsanesinin en son bölümü ve sizi ağlatacak. Kratos ve Atreus'un gençlikleri arasındaki bağ Ragnarok'ta test ediliyor. Bu da sizi bir başka donmuş İskandinav ortamıyla tanıştırıyor. Ragnarok, orijinal oyunun yıllar önce attığı temel üzerine inşa ediliyor.

Kuşkusuz, 2022'nin en iyi oyunları arasında yer alıyor. The Game Awards'da Yılın Oyunu dalında en fazla adaylığı aldı. Santa Monica Studios oyunu, Elden Ring'i yenmeyi başaramasa da hikaye anlatımı, duygusal anlatımına yaklaşımı ve erişilebilirlik ayarları nedeniyle övgüler aldı.

Ghost of Tsushima Director’s Cut

Çıktığı andan itibaren kesinlikle etkilemeyi başaran bir oyun. Tabii ki, Ocak 2023 için en iyi PS5 oyunları listemizde. Ghost of Tsushima: PS5'in en iyi açık dünya oyunlarından biri olan Director's Cut, 4K ve 60 FPS desteği ile Sony'nin yeni makinesi için geliştirildi. Director's Cut, PS5'te Japonca dudak senkronizasyonunun yanı sıra önemli ölçüde daha hızlı yükleme süreleri içeriyor. İlk saldırıları sırasında Tsushima Adası'nı Moğollardan savunmakla görevlendirilen samuray Jin Sakai'nin hikayesini anlatıyor. Oyunun RPG bileşenleri sayesinde adayı onurlu veya onursuz taktikler kullanarak savunabilirsiniz. Bu da deneyimi oyun tarzınıza uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanır.

Seçtiğiniz yol ne olursa olsun, savaş ödüllendirici bir his veriyor. Hikayede ilerledikçe keşfettiğiniz manzara çarpıcı. Oyuna birkaç saat daha fazla içerik kazandıran ve Jin'i geçmişiyle yüzleşmeye zorlayan Iki Island uzantısı, oyunu oynamanın tartışmasız en iyi yolu olan Director's Cut'a dahil edilmiştir.

Horizon Forbidden West

Ocak 2023 için en iyi PS5 oyunları arasında, şaşırtmayan bir oyun da var. Tartışmasız en iyi PS4 oyunlarından biri Horizon Zero Dawn. Horizon Forbidden West ise yakın bir ikinci. Bir kez daha, garip bir salgına neyin sebep olduğunu keşfetmek için makinelerle dolu açık bir ortamda başkalarıyla birlikte çalışmanız gerekecek. Bu oyunu öylece geçmek olmaz. Çünkü orijinalinden çok daha büyük bir haritaya sahip. Hem yer üstünde hem de altında bizi bekleyen tonlarca bölge ve bir sürü yeni araç var. Orijinal oyunun bir dezavantajı olan bazı yan görev şişirmeleri hala mevcut olsa da Guerrilla Games yöntemi geliştirerek hedefleri zamanla daha önemli hale getirdi.

Marvel’s Spider-Man Miles Morales

Marvel's Spider-Man Miles Morales ile Insomniac Games, fantastik Marvel's Spider-Man'in üzerine inşa ederek oynanışı ve hikaye anlatımını geliştirdi. Miles Morales evrenin hikayesini ilerletirken, sizi Miles Morales'in yerine koyarak onun günlük zorluklarını ve başarılarını deneyimlemenizi sağlayarak dokunaklı ve büyüleyici bir hikaye yaratmayı başarıyor.

Marvel's Spider-Man Miles Morales, ister New York'ta sallanmak ister Miles'ın elektrikle güçlendirilmiş hareketlerini DualSense kumandasıyla algılamak olsun, oyuna bir nabız ve ritm katıyor. Peter'ın ağ atma yetenekleri ve dövüş kabiliyetleri biyo-elektriği ile aşılanmıştır. Insomniac'ın şimdiye kadar yarattığı en iyi video oyunlarından biri olan Miles Morales, en yüksek kalibrede bir üçlü A aksiyon-macera.

Mortal Kombat 11: Ultimate

Ocak 2023 için en iyi PS5 oyunları listemizin bir başka üyesi de MK serisinden. Çok az dövüş oyunu yapımcısı NetherRealm'in itibarına sahiptir. Mortal Kombat 11, 29 yıl sonra hala mevcut en iyi dövüş oyunlarından biri. Mortal Kombat 11 Ultimate, orijinal oyundaki tüm karakter listesini, Aftermath hikaye eklentisini içeriyor. Ayrıca, Nisan 2019'dan bu yana piyasaya sürülen tüm Kombat Pack karakterlerini içeren ağır bir pakettir. PS5'in teknik gelişmeleri, bu oyunu Sony'nin yeni konsolu için mutlaka oynanması gereken bir oyun haline getiriyor.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Ratchet & Clank Rift Apart, PS5'in neler yapabileceğini gerçekten gösteren, PS5 için teknolojik bir gösteri ile tüm aile için eğlenceli bir aksiyon-macera arasındaki boşluğu dolduran boyutlar arasında mükemmel bir koşuşturmadır. Rivet'in oyuna dahil olması oyunun karakter yelpazesini genişletiyor. PS5'in SSD'si Insomniac'ın PS4'te mümkün olmayan oyun sekansları ve set parçaları yaratmasını sağlıyor. Ratchet & Clank Rift Apart, dudak uçuklatan manzaraları ve seviyeleri, aksiyon dolu oyun parçaları ve çok sayıda erişilebilirlik seçeneği nedeniyle yaşınız veya türe aşinalığınız ne olursa olsun harika bir oyundur.

Returnal

Prometheus, Alien ve biraz da Lovecraft favori filmleriniz arasında mı? Arcade, üçüncü şahıs nişancı oyunları da size göreyse Returnal oynadığınız ilk PS5 oyunlarından biri olmalı. Housemarque, egzotik bir gezegende geçen, son derece zor ama büyüleyici bir roguelike oyun döngüsü ile her zaman olduğu gibi iyi olan kendine özgü arcade-aksiyonunu getirdi. Bu, ilginizi sonuna kadar çeken bir hikaye ile birleştirilmiştir. Returnal ayrıca mükemmel DualSense uygulaması ve nefes kesici dokunsal geri bildirimiyle de takdirleri aldı. Returnal'ın bu listedeki en zor oyun olarak ünlenmesinin, sunduğu yeni nesil özelliklerin keyfini çıkarmanızı engellemesine izin vermeyin.

Stray

Ocak 2023 için en iyi PS5 oyunları arasında kedi olmalı oyun da var. Bu büyük kedi macerasında robotlarla dolu cyberpunk tarzı bir ortamı keşfederken platform ve bulmaca çözme yeteneklerinizi konuşturun. Bir yandan gizemi çözmeye çalışırken bir yandan da kedice şeyler yapan bir kedisiniz. Kedinin kedice şeyler yapması... Neyse. Oyundaki yer kızıl kediciğimize kentsel bir oyun alanı veriyor. Aynı zamanda önceki sahiplerinden insani özellikler kapan robotik arkadaşlarla da tıka basa dolu. Dikkatinizi ana konudan saptırmaları muhtemel. Ancak şehre tam olarak ne olduğu hakkında daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz? Öyleyse, bu sevimli bireylerle konuşmalısınız. Ayrıca, çevrenizi tanımalısınız. Stray adlı büyüleyici küçük oyun, zafere giden yolda tırmalamanızı, miyavlamanızı ve zıplamanızı sağlar. Kedileri ve ilgi çekici hikayeleri seviyorsanız bu oyunu evinize götürmek isteyeceksiniz.

The Last of Us Part 2

The Last of Us Part 1'i oynadıysanız zaten bir yolculuğa çıkacağınızı biliyorsunuz. İlk oyunun PS5 Remaster'ı. Dahası, sistem için şimdiye kadar yapılan en iyi PS4 oyunlarından biri. Hakkında pek bir şey söylemeye gerek yok. Kendisini anlatıyor zaten. Kesinlikle denemenizde fayda olacaktır.

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) dışında ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, sitemiz üzerinde En iyi PS5 oyunları 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Ayrıca, hiç merak etmeyin, 2023 için de büyük bir liste hazırlayacağız. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün olacaktır. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listesi ne işe yarar?

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listemizde yer alan oyunlar sayesinde, yeni oyunlar keşfetmeniz mümkün. Zira, 10 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız oyunlar yer almakta.

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) gerekli miydi?

Sizler için şimdiye kadar birçok liste hazırladık. Zaten, daha önce bahsettiğimiz En iyi PS5 oyunları yazımızda da bunu göreceksiniz. Elbette, en iyi 15 PS5 oyunu listesi pek de şart sayılmazdı. Fakat, sizin sorularınıza yönelik listeler hazırladığımız için, bir nevi gerekliydi.

En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) dışında neye bakmalıyım?

Sizlere şimdiye kadar birçok tavsiye verdik. En iyi PS5 oyunları (Ocak 2023) listemiz dışında da listelerimiz var. Sizlerle paylaştığımız En iyi PS5 oyunları yazısına göz gezdirin. Fakat, nasıl bir oyun istediğinize karar verdikten sonra bunu yapın. Bu sayede, aradığınız oyunu rahatça bulabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.