Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 09.09.2023

Mobil platformlar, kesinlikle günümüzün vazgeçilmeyen bir oyun alanı oldu. Sonuçta, herkesin bir telefonu var, en azından. Dahası da, mobil cihazların işlem güçleri de her geçen gün daha da yükseliyor. Neredeyse, günümüz bilgisayarlarını yakalayan seviyelere geldiler. Zira, artık mobil cihazların işlem güçlerini, sistem özelliklerini vesaire tartışır olduk. Bu işlem güçleri sayesinde, gerçekten güzel oyunlar kaldırabilme özelliklerine de sahipler. Yolda, dışarıda, boş zamanda takılmalık oyunlar da, bol bol var artık. Biz de, şu anda sizlerle paylaştığımız bu yazımızda, en iyi mobil oyunlar ile ilgili bilgi vereceğiz. Tabii, bunu yaparken de, yılın 2023 olduğuna da dikkat edeceğiz. Yani, 2023 yılında oynanabilecek en iyi mobil oyunlar, bu yazımızın konusu. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan, 2023 yılında oynanabilecek en iyi 20 mobil oyun listemize geçelim.

2023 yılında oynanabilecek en iyi mobil oyunlar

Bu yazımızda yer alacak oyunları, herhangi bir şekilde, "en iyi" olarak değerlendirmiyoruz. Bu yazımızda olan oyunların bir sırası yoktur. Tamamen, oynaması zevkli olan en iyi 20 oyun listesi olarak düşünebilirsiniz.

En iyi mobil oyunlar (2023)

Öncelikle, sizler için oyunları listeleyelim.

 1. Raid: Shadow Legends
 2. Mafia City
 3. Epic Seven
 4. Elvenar
 5. Forge of Empires
 6. Rise of Cultures
 7. Sunrise Village
 8. Hero Wars
 9. Genshin Impact
 10. Monument Valley
 11. Pokémon GO
 12. Slay the Spire
 13. Call of Duty Mobile
 14. League of Legends: Wild Rift
 15. Grid Autosport
 16. Wayward Souls
 17. Kingdom Rush
 18. Among Us
 19. Clash Royale
 20. Reigns

Raid Shadow Legends

Raid: Shadow Legends, mobil bir Sıra Tabanlı Savaş MMORPG oyunu. Mobil oyunlar arasında kesinlikle en çok öne çıkan oyunlardan bir tanesi. Nereye baksak, Raid Shadow Legends reklamı görüyoruz. Yani, bu kadar çok reklam verebiliyor olmalarının en büyük sebebi de, güzel bir bütçeye sahip olmaları. Sonuçta, gerçekten çok iyi bir oyuncu kitlesine sahip. Dahası da, eğer bir tık daha bağlayacak olursak, iyi bir oyuncu kitlesine sahip olmalarının sebebi, gerçekten iyi bir oyun olması.

Mafia City

2023 yılında oynayabileceğiniz en iyi mobil oyunlar arasında kesinlikle önemli bir yere sahip olan Mafia City de tavsiyemizdir. Şimdi kısaca bahsetmek gerekirse, Mafia City, güçlü bir çete lideri olmayı hedeflediğiniz bir strateji oyunu. Amaç, kumarhaneler ve köpekbalıkları gibi karanlık işler yaratmak, kaynakları toplamak, sadık sokak haydutlarını işe almak ve eğitmek ve hem itibarınızı hem de üssünüzü inşa etmek. Yine, bol bol reklamını gördüğümüz bir başka oyun. Bu bilginin de altını çizmekte kesinlikle fayda var.

Epic Seven

Epic Seven, Smilegate'in mobil sıra tabanlı bir RPG oyunu. 2D bir görüntüye sahip olan bu yapım, görsel açıdan da kesinlikle güzel bir oyun. Dışarıda zaman geçirmek amacıyla oyun arayan oyuncu dostlarımıza tavsiye ederiz. Denemenizde fayda var.

Elvenar

Elvenar, yüzyıllardır eski ve el değmemiş Elvenar'ın fantastik dünyasında geçen bir şehir kurma stratejisi MMO oyunu. Oyuncular olarak, hükümdarı olarak büyük bir şehri inşa etmek ve desteklemek, kaynakları yönetmek ve yeni bir imparatorluk kurmak için bir ordu yetiştirmek için İnsan veya Elf uygarlığından seçim yapıyoruz. Tipik şehir kurucularının ötesine geçen Elvenar, dekorasyonlar yerleştirerek ve binaları yükselterek dengelenmesi gereken bir kültür sistemine sahip.

Forge of Empires

Forge of empires InnoGames tarafından geliştirilen tarayıcı tabanlı bir strateji oyunu. İlk olarak, 17 Nisan 2012'de piyasaya çıktı. Daha sonra, 2013'te televizyon reklamları, oyunun 10 milyon kullanıcı kaydına ulaşmasına yardımcı oldu. Ardından ise, 2014'te iPhone ve iPad, 2015'te ise Android için piyasaya çıktı. Daha önce, internet tarayıcınızdan oynamış olabileceğiniz bu oyun, mobil cihazlarınızda da eğlendirecektir.

Rise of Cultures

Rise of Cultures, akıllı telefonlar ve tabletler için bir şehir kurma oyunu. Ayrıca, iOS ve Android cihazlarda oynamak ücretsiz. Oyuncular, Taş Devri'nden başlayarak, tarih boyunca bir şehir inşa eder ve yönetir. Aynı zamanda, oyuncular farklı kültürlerle ticaret yapar, keşfeder ve savaş alanında kendilerini savunur. Kaynak yönetimi, kesinlikle çok önemli. Düzenli güncellemeler ve etkinliklerden de ayrıca bahsetmekte fayda var.

Sunrise Village

Sunrise Village, InnoGames ekibi tarafından Aralık 2021'de piyasaya sürülen bir çiftçilik oyunu. Keşifler yapmak, köyü büyütmek ve geliştirmek, kaynaklar toplamak, oyunun kesinlikle tamamıyla temelini oluşturuyor. Görsel açıdan da, her cihazın kaldırabileceği bir yapım kendisi.

Hero Wars

Rol yapma fantezi oyunu olan Hero Wars ile becerilerin kilitlerini açıp ve düşmanlarla savaşıyoruz. PvP arena savaşlarında düşmanlarla, Archdemon ve onun kötü ordusuyla savaşıyoruz. Ayrıca, yol boyunca Dominion'daki güçlü kahramanları toplamamız gerekiyor. AFK olarak da oynanabiliyor olması, önemli bir özellik. Yani, her zaman oyunun başında durmamız gerekmiyor.

Genshin Impact

The Legend of Zelda Breath of the Wild esintilerini bol bol gördüğümüz Genshin Impact, mobil cihazlarda oynanabilecek en iyi oyunlar arasında olmayı kesinlikle hak ediyor. Gerçekten muhteşem bir dünyaya sahip. Ayrıca, bir sürü karakter de oyunda var. Bu karakterleri dilediğiniz şekilde kullanarak, kendinize göre bir kombo oluşturabiliyorsunuz. Zaten PC üzerinde de bulunan bir oyun. Yani, hem PC'den hem de mobil cihazlardan oynamanız mümkün.

Monument Valley

Monument Valley, Ustwo Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir bağımsız bulmaca oyunudur. Oyuncu olarak, Prenses Ida'nın yolunu açmak, görevimiz. Ayrıca, oyunun temeli bulmacalara dayanıyor. Dahası, oynarken kafa yormamız gerekiyor ve cidden çok güzel zaman geçirmek mümkün oluyor.

Pokémon GO

Pokémon GO'dan bahsetmeye ne kadar gerek var, gerçekten bilemiyoruz. Sonuçta, çıkış yaptığı dönemde, birçok oyuncuyu sokağa dökmeyi başardı. Fakat, ufaktan da olsa bahsetmekte fayda var. Arkasında Nintendo olan Pokémon serisinin, mobil oyunu. Dahası, artırılmış gerçeklik kullanarak oyunu, gerçek dünyaya taşıyor. Sıra tabanlı bir dövüş sistemine sahip. Gördüğünüz Pokémon'u da yakalayabiliyorsunuz. Yani, çevrenizdeki dünya, Pokémon evrenine dönüşüyor ve oyuncu olarak siz, bir Pokémon eğitmeni oluyorsunuz.

Slay the Spire

Slay the Spire, roguelike türünden esinlenen bir yapım. Dahası, deste oluşturma ve kartları kullanarak savaşma tabanlı bir oyun. Yani, elinizdeki kartları kullanarak saldırabilir, savunabilir veya başka başka şeyler yapabilirsiniz. Oynaması kesinlikle fazlasıyla zevkli ve mobil cihazlarda da bulunabilir olması, muhteşem bir özellik.

Call of Duty Mobile

FPS türünde karşımıza çıkan Call of Duty Mobile, bizleri savaş alanına taşıyor. Sonuçta, oyuncu ekibi olarak, Call of Duty serisini zaten çok yakından biliyoruz. Yani, Call of Duty online modunu, mobil platformlara taşımış olarak düşünebilirsiniz.

League of Legends: Wild Rift

Riot Games ekibinin yükselmesindeki en büyük yapıtaşı olan League of Legends, mobil platformlarda da oyuncularla buluştu. League of Legends Wild Rift, League of Legends isimli MOBA türü oyunun, mobil versiyonu. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayabiliyorsunuz.

Grid Autosport

Eğer araba yarışı oyunlarını seviyorsanız, mobil cihazlarda da bulabileceğiniz Grid Autosport tam sizlik demektir. Zira, kariyer yapabilir, diğer oyuncularla kapışabilir ve daha nice yarışlar yapabilirsiniz. Ayrıca, 103 farklı aracın oyunda olduğunu da belirtelim.

Wayward Souls

Wayward Souls, hızlı oynanışa sahip bir yapım. Dahası, tekrar oynanabilirlik üzerine tasarlanmış bir aksiyon macera oyunu. Geliştirici ekip, daha önceki oyunları olan Mage Gauntlet'ten esinlenerek geliştirdiklerini açıkladı.

Kingdom Rush

Strateji oyunu seven oyuncular için güzel bir önerimiz var. Kingdom Rush serisi, kule savunma türü ile karşımıza çıkıyor. Her ne kadar görsel açıdan çok aşırı bir şey sunmuyor olsa da, her cihazda oynayabileceğiniz bir oyun.

Among Us

Aramızdaki haini yakalamak veya görevleri tamamlamak için diğer oyuncularla işbirliği yaptığımız Among Us, çıktığı zamandan beri gerçekten çok oynanan bir oyun. Çünkü, görsel açıdan zorlamadığı için her cihaz kaldırabiliyor. Dahası, sunduğu oynanış da üstüne ekleniyor. Sonuç olarak ise, herkesin oynayabileceği, kesinlikle muhteşem bir oynanış sunan oyun haline geliyor.

Clash Royale

Clash Royale, Supercell tarafından geliştirilen ve yayımlanan, oynaması ücretsiz, gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Oyun, toplanabilir kartları, kule savunmasını ve çok oyunculu çevrim içi savaş arenasını bir araya getiriyor.

Reigns

Reigns, Nerial tarafından geliştirilen ve Devolver Digital tarafından yayımlanan bir strateji oyunu. Oyuncuyu, Ortaçağ dünyasında bir dünyaya getiriyor. Dahası, danışmanların önerilerini kabul ederek veya reddederek krallığı yöneten bir hükümdar oluyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.