Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.04.2023

Roguelite oyunlar, uzun uzun zaman harcamak için kesinlikle güzel tercih. Özellikle de, yenilen pehlivan olarak güreşe doyamayış gibi bir durum var. Dahası, daha güçlü halimizle ilerlemek, şansımızı denemek istiyoruz. Bu da, roguelite ve roguelike oyunları efsane derecede eğlenceli hale getiriyor. Biz de, sizler için 11 adet en iyi roguelite oyun seçimi yaptık. Şu anda da, listemizi sizlerle paylaşıyoruz. Daha sonra da, bu oyunları bir de sizler için açıklayacağız. Dilerseniz, sizleri şimdi listemiz ile baş başa bırakalım.

 1. Dead Cells
 2. The Binding of Isaac: Rebirth
 3. Faster Than Light
 4. Spelunky
 5. Enter the Gungeon
 6. Slay the Spire
 7. Nuclear Throne
 8. Rain World
 9. Hyper Light Drifter
 10. Undermine
 11. Risk of Rain 2

 

En iyi Roguelite oyun açıklamaları

Şimdi, sıra geldi bu oyunları açıklamaya. Sonuçta, bu listenin bir sebebi olmalı, değil mi? Sizlere bu oyunları açıklarken, kısa kısa bilgiler vereceğiz. Bu bilgilerle, oyunun en azından yüzeysel olarak nasıl olduğunu anlayabileceksiniz. Bu sayede, oyunu kütüphanenize eklemek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Dead Cells

Prosedürel olarak oluşturulmuş seviyeleri olan bir 2D aksiyon-platform oyunudur. Oyuncular, ölü düşmanların bedenini ele geçirebilen ve bu süreçte yeni yetenekler ve silahlar kazanan bilinçli bir hücre bloğunu kontrol eder. Oyunda hızlı tempolu dövüşler, zorlu boss savaşları ve rastgele oluşturulan seviyeler sayesinde yüksek seviyede tekrar oynanabilirlik bulunuyor.

The Binding of Isaac: Rebirth

En iyi Roguelite oyun listemizin 2. sırasında tanıdık bir isim var. Rastgele oluşturulan seviyeleri olan yukarıdan aşağıya 2D bir aksiyon-macera oyunudur. Oyuncular, annesinden kaçması ve gözyaşlarını bir silah olarak kullanırken canavarlarla dolu bir bodrumda gezinmesi gereken genç bir çocuk olan Isaac'i kontrol ediyor. Oyunda çok çeşitli öğeler, düşmanlar ve baş düşmanların yanı sıra birden fazla son bulunmaktadır.

Faster Than Light

Roguelite unsurlara sahip bir uzay gemisi simülasyon oyunudur. Oyuncular bir gemiyi ve mürettebatını kontrol eder ve kaynakları yönetirken, gemiyi yükseltirken ve düşman düşmanlarla savaşırken rastgele oluşturulmuş bir galakside gezinmelidir. Oyun yüksek seviyede tekrar oynanabilirlik ve stratejik derinliğe sahiptir.

Spelunky

Yeraltı mağaralarında geçen rastgele oluşturulmuş seviyeleri olan bir 2D aksiyon-macera oyunudur. Oyuncular, tuzaklardan ve çevresel tehlikelerden kaçınırken mağaralarda gezinmek, hazine toplamak ve düşmanlarla savaşmak zorunda olan bir maceracıyı kontrol eder. Oyun sıkı kontrollere, zorlu bir oynanışa ve yüksek tekrar oynanabilirliğe sahiptir.

Enter the Gungeon

En iyi Roguelite oyun listemizin ünlü isimlerinden biri daha. Prosedürel olarak oluşturulmuş seviyeleri olan bir mermi-cehennem zindan tarayıcı oyunudur. Oyuncular, ölümcül düşmanlar, patronlar ve prosedürel olarak üretilen çok çeşitli silahlarla dolu bir kalede savaşırken her biri benzersiz yeteneklere sahip dört karakterden birini kontrol eder.

Slay the Spire

Roguelite unsurlara sahip tek oyunculu bir deste oluşturma oyunudur, Oyuncular bir karakter seçer ve prosedürel olarak oluşturulan seviyelerde ve patronlarda savaşmak için bir kart destesi oluşturmalı ve yol boyunca yeni kartlar ve güçlü emanetler toplamalıdır.

Nuclear Throne

Roguelite unsurlara sahip yukarıdan aşağıya bir nişancı oyunudur. Oyuncular, çeşitli silahlar ve yetenekler kullanarak tehlikeli düşmanlar ve patronlarla dolu kıyamet sonrası bir dünyada savaşan mutantları kontrol eder. Oyun hızlı tempolu aksiyon ve yüksek seviyede tekrar oynanabilirlik özelliklerine sahiptir.

Rain World

En iyi Roguelite oyun listemizdeki güzel tavsiyelerden biri olarak gösterebileceğimiz bir oyuna geldik. Kıyamet sonrası bir dünyada geçen ve oyuncunun her şeye rağmen hayatta kalmaya çalışan küçük bir sümüklüböcek rolünü üstlendiği 2D bir platform oyunudur. Oyunda benzersiz bir fizik tabanlı hareket sistemi, zorlu düşmanlar ve derin ve atmosferik bir dünya bulunmaktadır.

Hyper Light Drifter

Keşif ve savaş ağırlıklı bir 2D aksiyon-macera oyunudur. Oyuncular, geniş ve gizemli bir dünyayı keşfetmek, sırlarını ortaya çıkarmak ve zorlu düşmanlarla savaşmak zorunda olan bir serseriyi kontrol eder. Oyun sıkı kontrollere, zorlu bir oynanışa ve yüksek tekrar oynanabilirliğe sahiptir.

Undermine

Fantastik bir dünyada geçen Roguelite unsurlara sahip 2D bir aksiyon-macera oyunudur. Oyuncular, tuzaklardan ve çevresel tehlikelerden kaçınırken prosedürel olarak oluşturulmuş madenlerde gezinmesi, hazine toplaması ve düşmanlarla savaşması gereken bir madenciyi kontrol eder. Oyun zorlu bir oynanışa ve yüksek tekrar oynanabilirliğe sahiptir.

Risk of Rain 2

En iyi Roguelite oyun listemizin son oyunu. Roguelite unsurlar içeren bir 3D aksiyon-macera oyunudur. Oyuncular çeşitli karakterlerden birini kontrol eder ve prosedürel olarak oluşturulmuş seviyelerde güç-up'ları toplayarak ve giderek zorlaşan düşmanlarla savaşarak yollarına devam etmelidir. Oyun hızlı tempolu aksiyon, sıkı kontroller ve yüksek tekrar oynanabilirlik özelliklerine sahiptir.

En iyi 11 Roguelite oyun dışında ne tavsiye edersiniz?

2023 yılı için liste hazırlamadık henüz. Fakat, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

En iyi 11 Roguelite oyun listesi ne işe yarar?

En iyi 11 Roguelite oyunlar listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfetmeniz mümkün. Zira, 11 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi 11 Roguelite oyun listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız En iyi 11 Roguelite oyunlar listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi 11 Roguelite oyun listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, En iyi 11 Roguelite oyunlar dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi 11 Roguelite oyun listesi nedir?

Sizler için şimdi hazırladığımız bir listedir. En iyi 11 Roguelite oyunlar listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

En iyi 11 Roguelite oyun gerekli miydi?

Sizler için şimdiye kadar birçok liste hazırladık. Zaten, daha önce bahsettiğimiz en iyi oyunlar yazımızda da bunu göreceksiniz. Elbette, en iyi 11 Roguelite oyun listesi aşırı şart değil. Fakat, sizin sorularınıza yönelik listeler hazırladığımız için, bir nevi gerekliydi.

En iyi 11 Roguelite oyun dışında neye bakmalıyım?

Sizlere şimdiye kadar kesinlikle birçok tavsiye verdik. Dahası, en iyi 11 Roguelite oyunlar listemiz dışında da listelerimiz var. Şimdi, sizlerle paylaştığımız en iyi oyunlar yazısına göz gezdirin. Fakat, nasıl bir oyun istediğinize karar verdikten sonra bunu yapın. Bu sayede, aradığınız oyunu rahatça bulabilirsiniz.

En iyi Roguelite oyun listesi neye göre oluştu?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce oynadığımız ve bitirdiğimiz oyunlar. Ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, bu oyunların hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.