Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) İnceleme

Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) İnceleme

Yeni çıkan Dead Rising 4: Frank's Big Package olmuş mu dersiniz?

Dead Rising 4: Frank’s Big Package sürümü oyunculara sunuldu ve ben de bizlerle buluşmuş olan bu yeni pakete göz atma imkanı buldum. Arkasında, Capcom gibi önemli bir şirketin bulunduğu yapım için çıkarılan paketi, şimdiye kadar edindiğim tecrübelere dayanarak inceleyeceğim bu yazıda. Yeni çıkan paketi incelemeden önce, muhtemelen herkesin aklına gelecek olan ilk soruyu cevaplayayım. Yani, eğer yanlış tahmin etmediysem, aklınızdan geçen soru, yeni çıkan paketin, orijinal oyundan ne farkı olduğu olmalı. Yanlış tahmin ettiysem de, artık sağlık olsun.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) İnceleme

Dead Rising 4: Frank’s Big Package, bizlere ne gibi yenilikler sunuyor?

Biz oyuncular için 14 Mart 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştiren Dead Rising 4 için çıkarılan Frank’s Big Package, bir nevi Game of the Year sürüm aslında. Yani, bizlere ana oyun hikayesini sunduğu gibi, aynı zamanda bütün ek paketlere, bütün ekstra içeriklere ve bütün özel eşyalara da sahip. Fakat, tabii ki bazı farkları da bulunuyor. Örnek olarak, Capcom Heroes adında bir oyun moduna sahip. Bu oyun modunda Frank West, Capcom şirketinin artık birer simgesi haline gelmiş karakterlerin kostümlerini giyebiliyor. Hikayede ilerlerken yeni kostümler ve özel saldırılar açmak gibi bir özellik sunulmuş bizlere, yeni paket ile.

Oyunun orijinal sürümünden bahsetmekten ziyade, Frank’s Big Package sürümündeki farklılıklardan söz edecek ve inceleyeceğim. Öncelikle, açık ara en çok dikkat çeken özellik olan Capcom Heroes‘a değinmekte fayda var. Capcom Heroes modu, Dead Rising 4’e farklı bir bakış açısı katıyor gibi hissettim, oyunu oynarken. Kesinlikle kötü değil, hatta tam tersine komik ve eğlenceli bir yapısı olmuş oyunun. Fakat, garip gelen kısım, Capcom Heroes ile, Frank West‘in hikayesini baştan sona tekrardan tecrübe ediyor oluşumuz oldu. Zaten daha önce bitirmemiş miydik? Ne gerek vardı ki şimdi? Yeni gelen oyun modu, gerçekten büyük potansiyellere sahip, fakat bu potansiyel ne yazık ki yeterince kullanılamamış gibi görünüyor.

Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) İnceleme

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ryu, Dante, Viewtiful Joe, Amaterasu ve çok daha fazlası var!

Frank West‘in hikayesine, Capcom‘un kahramanlarının özel hareketleri ile renklendirmek gerçekten çok güzel bir dokunuş olmuş kesinlikle. Birkaç örnek vermek gerekirse, ilk olarak Street Fighter serisinin vazgeçilmez karakteri olan Ryu‘dan söz etmek isterim. Oyun içerisinde, Hadouken ve Shoryuken gibi, Ryu‘nun klasik hareketlerini kullanabiliyoruz. Bir başka örnek olarak, Dante‘den bahsedebilirim. Devil May Cry‘ın olmazsa olmazı olan Dante kostümü, bizlere Dante‘nin ünlü silahları Ebony ve Ivory‘i veriyor. Ayrıca, Dante‘nin ünlü kılıcı Rebellion ile de, Devil May Cry tarzı kombolar yapmak, bayağı zevkli oluyor. Tabii, oyun içerisindeki özel saldırılar, bu kadardan ibaret değil, çok daha fazlası var.

Dead Rising 4: Frank’s Big Package ile gelen Capcom Heroes oyun modunu açıp, birkaç saat oynayıp bazı noktalarda gülmek bayağı hoş oldu benim açımdan. Fakat, oyunun orijinal hikayesini tekrar baştan ele almak, biraz dikkat dağıtıcı ve sıkıcı oldu. Eğer Capcom şirketinin bir hayranıysanız,  Capcom şirketinin ikonik kahramanları ile zombi avlamak istiyorsanız veya Dead Rising 4‘ü denemek istemiş, fakat fırsat bulamadıysanız, yeni çıkan paket kesinlikle pişman etmeyecektedir. Zira, Dante, Viewtiful Joe, Amaterasu, Ryu, X, Bass, Sissel gibi karakterler ve daha fazlası, birçok çeşit özel saldırı ile sizleri bekliyor.

Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) İnceleme

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Neden bu puanı verdim?

Bundan önceki inceleme yazılarımızda verdiğimiz puanlar biraz yanlış anlaşılıyordu. Puanlama sisteminde 8, 9 ve 10 puanlarının dışına çıkmamız bile zor oluyordu. Çünkü bizleri uzun zamandır takip eden insanlar, iyi bir oyunun minimum 8 puan alabileceğini düşünüyordu. Bunun sorumlusu tabii ki biziz ve bu yüzden 8 puanın altında kalan oyunlar otomatik olarak tarihin en berbat oyunu kategorisine düşüyordu. Fakat gerçekten durum böyle mi? Tabii ki değil. İşte bu durumu biraz olsun yoluna koyabilmek için Leadergamer ekibi olarak artık oyunlara oyunları incelerken daha detaylı puanlama yapacağız ve bundan kesinlikle haberdar olmanız gerekiyorBundan sonra kullanacağımız puan tablomuzu ise hemen aşağıda sizlere sunmak istiyoruz.

  • 1, 2 ve 3: Bu puanlar genelde oynanmaz halde olan veya ciddi anlamda kötü olan oyunlara verilecek. Doğal olarak, puan ne kadar düşükse, oyun da o kadar kötü oluyor.
  • 4, 5 ve 6: Bu puanlar ise ortalama olan, bizleri tatmin edemeyen, varlığı ile yokluğu aynı olan oyunlar için kullanılacak. 4 için ortalama altı, 5 için ortalama, 6 için de ortalama üstü diyebiliriz.
  • 7, 8 ve 9: Bu puanlar başarılı oyunlar için kullanılacak. Özellikle 7 ve 8 güzel oyunlar için olacakken, 9 puanını mutlaka oynanması gereken fakat kusursuz olmayan oyunlar için kullanacağız.
  • 10: Bu puan direkt olarak kusursuz oyunlara verilecek.

Leadergamer ekibi olarak verdiğimiz puan sisteminden de bahsettiğime göre, Dead Rising 4: Frank’s Big Package‘a kaç puan verdiğimi ve sebebini açıklayabilirim demektir. Yeni çıkan paket ile eklenen Capcom Heroes oyun modu ve bu oyun modunun sunmuş olduğu özellikler, gerçekten çok güzel. Oyuna başka bir bakış açısı getirilmiş, bu mod ile. Fakat, hikayeyi baştan aşağıya tekrar oynamak, gerçekten çok sıkıcı ve yorucu bir şeydi. Zaten bunlar dışında, gerisi oyunun Game of the Year sürümü gibi. Pek fazla bir şey yok yani. Yeni oyun modunun her ne kadar başarılı olsa da, pek fazla bir şey eklememesi ve bizlere hikayeyi tekrar oynatması, benim gözümde büyük bir eksi oldu. Fena değil, fakat bu potansiyel ile çok daha iyisi yapılabilirdi. Ortalama diyemem, fakat kesinlikle beni tatmin ettiğini de söyleyemem. Ortalama üstü olarak betimleyebileceğim yeni paket, benden 6 puan aldı.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın