Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 29.12.2022

Playstation 5, Xbox Series X ve çeşitli oyun bilgisayarları gibi konsollar şu anda oyun pazarına hakim olsa da, bazı oyuncular hala diğer oyun donanımlarını tercih ediyor. El konsolları, çok uzun süredir mevcut olduklarından, oyunculara diğer daha güçlü sistemlerin sağlamadığı bir esneklik sağlıyor. Neredeyse her yere götürebilecekleri Steam Deck ile oyuncular, seyahat ederken gerçekten oyun oynayabilirler. Ayrıca, görünüşe göre şu anda 7000'den fazla Steam Deck ile oynanabilir oyun mevcut.

İster Nintendo'nun orijinal Gameboy'u ister Sony'nin PSP'si olsun, bu mobil konsollar birbiri ardına ortaya çıkmaya devam ederek tüketicilere geniş bir yetenek yelpazesi verdi. Ayrıca, birbirlerini geçmek için de yarıştı. Nintendo Switch gibi cihazlar son zamanlarda piyasayı tamamen ele geçirmiş olsa bile, Valve'ın Steam Deck'inin başarısı rakipler için hala yer olduğunu gösteriyor. Bir oyun cihazını birçok tüketici için bu kadar önemli kılan şeyin büyük bir kısmı, mümkün olduğunca "tak ve çalıştır" özelliğine yakın olmasıdır.

Steam Deck ile oynanabilir oyunların net sayıları

Valve Steam Deck oyun cihazına 7.000'in üzerinde oyun eklenmiştir. 4.415 oynanabilir, 2.469 desteklenmeyen ve 2.709 doğrulanmış oyun var. Mobil bir oyun bilgisayarı olan Steam Deck, Valve Corporation imzasıyla 25 Şubat 2022'de piyasaya çıktı. Linux tabanlı Proton uyumluluk katmanı var. Bu sayede, Windows PC oyunları da dahil olmak üzere Steam kütüphanesindeki her oyunu oynayabilen entegre oyun girişlerine sahip bir x86-64-v3 makinedir.

Açık bir platform olduğu için kullanıcılar ek oyunlar veya diğer işletim sistemleri yükleme şansına sahip. Son SteamDB verilerine göre, Steam Deck aracılığıyla erişilebilen 7000 oyun bulunmaktadır. 4.415 Steam Deck oynanır başlığa kıyasla 2.709 Steam Deck doğru başlık şu anda aramada mevcut. Steam'in vitrininden silinen ve artık satın alınamayan 2.469 desteklenmeyen oyun üçüncü kategoriye giriyor, ancak oyuncular bunlara kütüphanelerinden erişmeye devam edebiliyor.

Valve'ın en geniş PC oyun yelpazesine sahip olan Steam'i kontrol ettiği düşünüldüğünde bu beklenen bir durum. Fakat bu kadar kısa bir süre içinde bu kadar çok oyunun oyuncular için onaylı etkileyici. Valve bu şansı değerlendirebilirse, Steam Deck el oyun konsolları pazarına hakim olur. Ayrıca, Nintendo'nun pazar payına meydan okur. Bu noktaya kadar, sık sık yapılan güncellemeler ve yorumlarla kullanıcı tabanını mutlu tutma konusunda oldukça iyi bir iş çıkardılar. Bu sistemin ilk versiyonu olması özellikle dikkate değer. Böylesine güçlü bir başlangıçla Steam Deck'in potansiyeli sınırsız. Her yinelemede geliştiklerini ve pazara sağlıklı bir rekabet sağladıklarını görmeyi çok isteriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.