Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.10.2022

2022 yılında oynaması keyifli olan en iyi yarış oyunları ile ilgili bir şeyler mi arıyorsunuz? Bu rehber yazımızda, en iyi araba oyunları listesi oluşturduk ve sizi fazlasıyla memnun edeceğinden eminiz. Şimdi listemizde paylaştığımız oyunlara göz gezdirin. Sonra da, oyunlardan tek tek bahsettiğimiz açıklamalarına bakın. Bu sayede, hangi oyunu isterseniz, o oyun ile ilgili bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca, en iyi araba yarışı oyunları listemizden başka listeler de var. En iyi oyunlar yazımıza bakarsanız, sizlerle çok fazla oyun paylaştık ve hatta hepsi farklı kategorilerde. Dilediğiniz kategoride oyunu bulmanız mümkün. Şimdi, sizi listemiz ile baş başa bırakma zamanı.

En iyi yarış oyunları 2022

 1. Forza Horizon 5
 2. Need for Speed: Hot Pursuit Remastered
 3. Burnout Paradise Remastered
 4. Mario Kart 8 Deluxe
 5. Crash Team Racing: Nitro-Fueled
 6. Inertial Drift
 7. Art of Rally
 8. Wreckfest
 9. Cruis'n Blast
 10. Wipeout Omega Collection
 11. SEGA AGES Out Run
 12. Dirt Rally 2.0
 13. Gran Turismo 7
 14. iRacing
 15. Assetto Corsa
 16. rFactor 2
 17. F1 2021
 18. TT Isle of Man: Ride on the Edge 2
 19. MotoGP 22

1. Forza Horizon 5

Forza Horizon başlangıçta Forza Motorsport pist yarışı serisinin bir yan ürünü olarak başladı. Ancak o zamandan beri gösterinin yıldızı olarak ortaya çıktı. Geniş, gerçek dünyadan ilham alan haritalarda yer alan tüm oyuncular için çarpıcı, canlandırıcı bir yarış oyunları serisi. Forza Horizon 5, Horizon oyunlarından beklediğimiz geniş kapsamlı senaryo, hareketli çok oyunculu mod, eğlenceli araba koleksiyonu ve festival dostu hisleri içeren sevgi dolu bir paketle formülü Meksika'ya getiriyor.

Fakat fantastik co-op modu Horizon Tour'un ötesinde, Horizon 5 gerçekten çok fazla yeni şey eklemiyor. Ancak önceki oyunun yaptığı her şeyi geliştiriyor ve yapılacak çok sayıda şey arasında gezinmek için çok daha iyi bir kampanya yapısına sahip. Ek olarak, görseller kesinlikle çarpıcı.

2. Need for Speed: Hot Pursuit Remastered - En iyi yarış oyunları (2022)

Criterion'un sorumlu olduğu kısa bir süre için Need for Speed oyunlarının mevcut en iyi sürüş deneyimlerinden bazılarını sunduğu gerçeğini göz ardı etmek kolaydır. Çünkü seri kısa süre sonra tanıdık çöküşüne geri dönecektir. Need for Speed'i harika yapan her şey Hot Pursuit'in çıtır çıtır dövüşüne ve geniş otoyollarına işlenmişti ve bu oyunun yeniden düzenlenmesi, bunun seri için bir zirve noktası olduğu fikrini güçlendiriyor. Criterion'un liderliğe geri dönmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

3. Burnout Paradise Remastered

Criterion, Need for Speed'i devralmadan önce, Ridge Racer ve Daytona gibi 90'ların klasiklerinin zarif boost ve drift özelliklerini alıp 2000'ler için ekran sarsıntısı, yandan çarpma ve bükülmüş metalden oluşan acımasız bir temas sporu olarak yeniden çerçeveleyen ünlü arcade yarış serisi Burnout'u geliştirdi. 2008'deki Burnout Paradise, açık dünya haritası ve tamamen esnek oynanış yapısı sayesinde daha da öncü oldu. Bu kadar cesurca çağdaş bir oyunun bu güzel remaster ile bu kadar güzel yaşlanması şaşırtıcı değil.

4. Mario Kart 8 Deluxe

Orijinali 1992 Super Nintendo'ya kadar uzanan tüm Mario Kart oyunlarının arkadaşlarla oynandığında eğlenceli olacağı garantidir. Serideki her oyunda uzman arcade kontrolleri, zorlu seviyeler, büyüleyici bir karakter kadrosu ve her yarışı tahmin edilemez hale getirebilecek öngörülemeyen acımasız bir çizgi bulunur. Bunların neden gelmiş geçmiş en popüler yarış oyunları olduğu anlaşılıyor.

En yeni Mario Kart, Mario Kart 8, olağanüstü yerel ve çevrimiçi çok oyunculu, ödüllendirici solo modu, kapsamlı özelleştirilebilirliği, muhteşem görselleri ve heyecan verici canlı bant müziği sayesinde ilkinden bu yana en iyi Mario Kart olabilir. Beklenmedik ancak takdire şayan Kurs Paketleri tarafından sağlanan devam eden Mario Kart 8 Deluxe DLC desteği göz önüne alındığında bu daha da önemlidir.

5. Crash Team Racing Nitro-Fueled - En iyi yarış oyunları (2022)

Dünyanın en yetenekli stüdyolarından biri olan Naughty Dog, rakipsiz olduğu varsayılan bir oyunun (tabii ki Mario Kart'ın) marka dışı bir cover versiyonunu yarattığında ortaya Crash Team Racing çıkıyor. Orijinal materyalden çok uzaklaşmıyor. Ancak her şeyi mükemmel bir şekilde yapıyor ve sonuç inanılmaz derecede eğlenceli. Aynı şeyler Beenox'un hatırladığınızdan bile daha iyi olan kusursuz yeniden yapımı için de geçerli. Nitro-Fueled, Switch'iniz yoksa veya sadece Crash'i seviyorsanız en iyi yerel çok oyunculu oyundur.

6. Inertial Drift

Inertial Drift, Ridge Racer Type 4'ün kitabından birkaç sayfa almış olsa da, tamamen kendine ait bir şey olarak ortaya çıkıyor. Kendine has özellikleri ile de, en iyi araba yarışı oyunları yazımızda yerini kaptı. Bazı çağdaş arcade yarışçıları ikonik öncüllerine biraz fazla bağlı kalabiliyor. Bunun için oyunun özel çift çubuklu drift mekaniğine teşekkür edebilirsiniz. Alışmak biraz zaman alıyor ama bir kez alıştığınızda, onun gibisi yok.

7. Art of Rally

Şimdi, en iyi araba yarışı oyunları listemizde Art of Rally'den bahsetme zamanı. Eski favorilerin kapak versiyonları gibi görünen birçok retro yarış oyunu var. Ancak Art of Rally bundan biraz daha bastırılmış ve benzersiz. Lisanssız, oyuncak benzeri araba tasarımları ve sıra dışı yukarıdan aşağı kamerasıyla, Micro Machines gibi yarış oyunlarının geçmiş dönemine ve rallinin altın çağına saygı duruşunda bulunuyor.

Kuşkusuz, bir estetiği var ve bu çok şık bir estetik. Bununla birlikte, oyunun şaşırtıcı derecede karmaşık yol tutuş modeli, onu beklediğinizden daha iyi bir spor rekreasyonu haline getiren şey, onu bu kadar eğlenceli kılan şeydir. İlk olarak PC'de yayınlanan oyuna artık Xbox ve Switch üzerinden de erişilebiliyor.

8. Wreckfest - En iyi yarış oyunları (2022)

Art of Rally gibi birçok ikonik ve tamamen lisanssız araç içeren bu fantastik banger-racer, hem saygıdeğer Flatout'u hem de klasik Destruction Derby'yi anımsatıyor. Orijinal Flatout stüdyosu Bugbear tarafından yaratıldığı düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı değil. Basit bir formül. Ancak isteyebileceğiniz her şeyi içeriyor. Mükemmel bir fizik motoru sayesinde inandırıcı bir şekilde yalpalayan, parçalanan ve birbirlerinin kaportasına çarpan ağır, yuvarlanan yol tutuşuna sahip eski araçlar. kolay zevkler

9. Cruis'n Blast

Eğer bir atari yarışı arıyorsanız, günümüzün gerçek atari salonlarından alınmış bir tanesine ne dersiniz? Evet, böyle şeyler var ve bazı stüdyolar sektörde kalıcı olmayı başardı. Bu stüdyolardan biri de Robotron'un yaratıcısı ve her yönüyle bir efsane olan Eugene Jarvis tarafından yönetilen Raw Thrills. Cruis'n Blast, 90'ların göz alıcı şatafatını 80'lerin arcade klasiğinin coşkusuyla birleştirerek lezzetli ve oynanabilir bir kombinasyon oluşturuyor. Switch portu da oldukça kullanışlı. Arcade ideal mi? Belki. Ancak kendi çirkin tarzında rafine edilmiş arcade yarışı olan Cruis'n Blast için de bir durum var.

10. Wipeout Omega Collection

Burada yeniden düzenlenen PS3 ve Vita oyunları 90'lı yılların ortalarındaki orijinal PlayStation oyunlarının göz kamaştırıcı kalibresinde olmasa da, bu gösterişli paket şu anda ikonik, fütüristik PlayStation yarış serisini oynamanın en iyi yolu. Orijinal ultra hızlı yerçekimsiz yarış oyunu hâlâ en iyisi. Seriyi her zaman daha gösterişli rakiplerinden ayıran temiz ve havalı bilim kurgu estetiği bu oyunlarda hala mevcut ve hala muhteşem bir şekilde kaygan, hızlı ve güzeller.

11. SEGA AGES Out Run - En iyi yarış oyunları (2022)

En iyi araba yarışı oyunları listemizde genellikle güncel yapımları eski klasiklere tercih ediyoruz. Ancak 1986 yazında esen bu meltemde olduğu gibi bazen eski bir oyun hala eskisi kadar güncel olabiliyor. Sega'nın zamansız klasiği pervasız yol yarışı, M2'nin güzel yeniden düzenleme çalışması sayesinde artık Switch'te oynanabilir. Ancak hala bir 3DS'iniz varsa, stereoskopik grafikler onu orada daha da keyifli hale getiriyor. Üstsüz bir Testarossa ile durmaksızın drift yaparken zamana, trafiğe ve farklı bir rotaya karşı yarışırken tek başınasınız.

12. Dirt Rally 2.0

WRC 9 mükemmel bir off-road sürüş simülasyonu olsa da, Dirt Rally 2.0 şu anda mevcut olanların en iyisidir. Hatta muhtemelen şimdiye kadarkilerin en iyisi. En kapsamlı paket olmayabilir. Ancak yol tutuş modeli eşsizdir ve sürüş deneyimi bu kategorilerdeki herhangi bir şey kadar yoğun bir şekilde sürükleyicidir. Her ne kadar zor olsa ve iyi bir direksiyonla en iyi şekilde deneyimlense de, bir otomobilin ve bir parkurun saf heyecanını ve mücadelesini aktarmak için daha iyi bir şey yoktur.

13. Gran Turismo 7

Gran Turismo 7, Gran Turismo Sport'un duraklamasından sonra ana hat girişi gibi hissettiriyor - her ne kadar PS4'e özel olanı bir durak olarak adlandırmak ne kadar güçlü bir temel sunduğu göz önüne alındığında biraz sert görünse de. Senaryo elden geçti. Dahası, başka birçok iyileştirme oldu. Başlangıçtaki ekonominin özellikle yorucu olması cidden sorun. Hatta, bazı uğursuz mikro işlemlerin istenmeyen bir şekilde eklenmesi de ayrı dert. Bununla birlikte, Polyphony Digital bazı sorunları ele aldı ve ek düzeltmeler yolda. Önümüzdeki yol çok umut verici görünüyor.

14. iRacing - En iyi yarış oyunları (2022)

Simülasyonlarda yeni olsanız bile, muhtemelen iRacing'in  zor, zaman alıcı ve pahalı olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer izin verirseniz, bu aynı zamanda motor sporlarının en iyi özelliklerinden bazılarına kapsamlı bir bakış. Rütbeleri tırmanarak ve bir takım dayanıklılık etkinliğinde yer alarak tüm dostluğu, heyecanı deneyimleyebilirsiniz. Kuşkusuz daha iyi görünen simülasyonlar var ve iRacing'in bazı yönleri kuşkusuz biraz eskimeye başladı. Ancak hizmetin on yıldan uzun bir süre önce başlatılmasından bu yana geçen onca yıllık deneyim, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir yetkinlik getiriyor.

15. Assetto Corsa ve Competezione

Kunos Simulazioni'nin sunduğu iki deneyim birbirinden çok farklı olsa da, her ikisi de mükemmel olduğu için ikisine de yer verdik. Competizione, birkaç hoş geldiniz güncellemesinden sonra, şimdi iRacing ölçüsünde safkan bir yarış deneyimi sunarken, orijinal Assetto Corsa'nın biraz eskimiş olması mümkün. Ancak birkaç akıllı modla hala PC'deki en iyi saf sürüş oyunu olması da mümkün. Şu anda tartışmasız en sağlıklı ve en çeşitli motor sporları türü olan GT yarışları söz konusu olduğunda neredeyse eşsizdir.

16. rFactor 2

Motorsport Games yakın zamanda geliştirici Studio 397'yi satın aldı. Dahası, BTCC ve WEC gibi kışkırtıcı lisanslara da sahip. Fakat, rFactor 2'nin henüz potansiyelini gerçekleştiremediği ve gerçekleştirmesinin biraz zaman alabileceği hissi var. Tüm küçük kusurlarına rağmen rFactor 2'nin kullanımının özgünlüğünü inkar etmek mümkün değil. Ayrıca, şimdilik başka hiçbir şeye benzemeyen bir simülasyon modeli var. Sahte yarış arabalarına ilgi duyuyorsanız en azından bu oyuna bir şans vermelisiniz.

17. F1 2021 - En iyi yarış oyunları (2022)

Bu yılki F1 oyunu tüm sorunlara rağmen şimdiye kadarki en iyisi olduğunu söylemek mümkün. Netflix'in draması Drive to Survive'a yoğun bir şekilde atıfta bulunan yepyeni bir hikaye modu var. Dahası, şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor. Şu anda hatırlanması gereken bir F1 sezonu yaşadığımız göz önüne alındığında, resmi oyunun Geoff Crammond'un 90'lardaki çabalarının yanında sporun bugüne kadarki en iyi temsillerinden biri olarak yer alması çok uygun. Yapay zeka saygıdeğer bir mücadele veriyor. Ayrıca, birden fazla sezonluk yarış var. Dahası, her şey etkileyici bir şekilde otantik olmuş.

18. TT Isle of Man: Ride on the Edge 2

Diğer oyunlar Man Adası'ndaki 37,73 mil uzunluğundaki yol parkuruna benzemek için çaba sarf etti. Ancak hiçbiri bunu Ride on the Edge kadar etkili bir şekilde yapamadı. KT Racing, kendi başına ayakta duran bir oyun. Dahası, fantastik etkinliğin hakkını vermeyi başaran bir yarış deneyimi yaratmak istiyor. Bu sebeple, bu devam oyunu için bazı tümsekleri yumuşattı. Fakat, en önemlisi de parkurun tümseklerine ve virajlarına sadık kaldı.

19. MotoGP 22 - En iyi araba yarışı oyunları (2022)

Milestone'un resmi motosiklet serisi tam olarak yükselişte değil. Fakat, dünyanın en heyecan verici motor sporlarından birine güvenilir bir bakış açısı var. Resmi sürücüler ve pistlerin hepsi beklendiği gibi bu yılki modelde mevcut. Dahası, aksiyonunuzu belgesel tarzı ara sahnelerle tamamlayan yeni bir tek oyunculu modun eğlenceli eklentisiyle güçlendirildi. Evet, Drive to Survive ile pek çok benzerliği var. Ama aynı zamanda biraz daha eski olan Faster ve Fastest çiftiyle pek çok benzerliği var. Her iki filmin de yönetmeni Mark Neale, MotoGP 22'nin orijinal yorumunda çalışmıştı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.