Avatar
Yazar: Aslı Hürüze Arı, Editör Yazım tarihi: 05.06.2021

Balan Wonderworld yönetmeni ve Sonic the Hedgehog yaratıcısı Yuji Naka artık Square Enix video oyun yapım ve yayımlama şirketinde çalışmama karar aldı. Bu kararı bugün Yuji Naka Twitter’dan, “Nisan sonunda Square Enix'ten istifa ettim. Şu an da nedenini paylaşamasam da zamanı geldiğinde nedenini paylaşabilmeyi umuyorum. Gelecekte ne yapacağıma gelince, zaten 55 yaşındayım, bu yüzden emekli olabilirim.” sözleriyle açıkladı. Sevilen birçok yapımın yöneticiliğini üstlenen Yuji Naka’nın bu ayrılığı oyun severleri üzebilir.

Yuji Naka Square Enix şirketine 2018'de katıldı

Bir programcı, tasarımcı ve yapımcı olan Yuji Naka, Sega Mega Drive konsolundaki orijinal Sonic the Hedgehog oyun serisinin baş programcısı ve Sonic Team'in eski başkanıydı. Sonic Team ile Nights into Dreams, Phantasy Star Online gibi oyunları geliştirmelerine de öncülük etti. 2006 yılında aldığı bir kararla 2006 yılında Sega'dan ayrıldı.

Bağımsız bir oyun şirketi olan Prope'yi kurdu. Kurduğu ekiple PSP ve PS3 için Digimon oyunları yarattı, ancak en çok Nintendo Wii ve Nintendo Wii U için Rodea the Sky Soldier oyunları ile tanındı. Şirket ayrıca mobil oyunlar da geliştiriyordu. Yaratılan bu bağımsız oyun şirketi, Ocak 2018'de Square Enix'e katıldı. Square Enix’e katıldıktan sonra Balan Wonderworld oyununun yapımını yönetti. Balan Wonderworld, 26 Mart 2021’de konsollar ve PC için piyasaya sürüldü. Ancak eleştirmenler ve oyuncular oyundan pek hoşlanmayıp kötü eleştirilere maruz kaldı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.