Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 04.04.2018

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde, San Bruno şehrindeki YouTube merkez binasına, bir kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Silahlı saldırı sonrasında güvenlik güçleri tarafından geniş önlemler alındı. Merkez binası içerisindeki bazı YouTube çalışanlarının ifadelerine göre, saldırı esnasında yerlerinden hareket edemedikleri, ofislerinin önlerine, eşyalarıyla barikat kurdukları belirtildi. Kapıya yakın çalışanların ise bina dışarısına kaçtığı ifade edildi. Büyük bir paniğe neden olay, öncelikle bir terör saldırısı olarak nitelendirilirken, saldırıyı gerçekleştiren kişinin Türkiye’de de tanınan İran asıllı bir YouTube içerik üreticisi olduğu anlaşıldı.

YouTube merkez binasına silahlı saldırı düzenlendi

Youtube merkez binasına silahlı saldırı düzenleyen kişi yabancı değil.

Eyalet polisi tarafından yapılan açıklamalara göre, saldırı haberinden sonra sür’atle olay yerine ulaşıldı. Vakit kaybetmeksizin silahlı saldırı gerçekleştiren kişiyi arayan emniyet güçleri yaralanan 4 kişiye ulaştılar. Hastaneye kaldırılan bu kişilerin durumlarıyla ilgili henüz yorum yapılmadı. Saldırıyla ilgili pek çok YouTube çalışanı, yaşadıkları şoku sosyal medya hesaplarından paylaşarak olay anını aktardılar. Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlara yönelik bir mesajda; Saldırıda dört kişinin yaralandığını, yaralananlar ve ailelerini desteklemek adına ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Ayrıca Google CEO’su emniyet güçlerine gösterdikleri çabadan ötürü teşekkürlerini iletti.

Öte taraftan saldırı sonrasında yapılan çalışmalar neticesinde, saldırganın kimliği de belirlendi. Saldırganın, İran asıllı Amerikalı bir YouTube içerik üreticisi olan Nasim Aghdam olduğu açıklandı.  39 yaşındaki kadının böylesine şiddet içeren bir saldırıyı neden gerçekleştirdiği ise henüz netlik kazanmadı. Türkiye için özel bir içerik kanalına da sahip olan Nasim Aghdam’ın yaptığı saldırının bir çeşit protesto eylemi olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Her ne olursa olsun durumun psikolojik bir sıkıntıdan kaynaklandığı ve normal sağlık seviyesindeki bir kişinin böylesine bir saldırıyı gerçekleştiremeyeceği belirtiliyor.

Yorekok isimli YouTube kanalında, pek de normal sayılamayacak videolara imza atan Nasim Aghdam’ın böylesine bir eyleme nasıl karar verdiği, saldırıda kullandığı silahları nereden elde ettiği, konuyla ilgili farklı nedenlerin olup olmadığıysa hala soru işareti olarak kalmayı sürdürüyor. Ayrıca; Ocak 2018 tarihinde, kendi kanalına yapılan ayrımcılık konusunda YouTube platformunu eleştirdiğini de ekleyelim. Bu eleştirilerin nedeninin, platformda kendi içeriklerine yapılan filtreme yaptırımlarını gösteren Nasim Aghdam, platformun kendisine karşı ayrımcılık yaptığını iddia ediyordu. Tüm bu tepkilerin nasıl böylesine vahşi bir silahlı saldırıya dönüştüğü, saldırganın psikolojik durumu, ilerleyen günlerde netleşecektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.