Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 19.01.2018

İnternet ortamında ortalama güzellikte sayılabilecek bir meme var. Özellikle 2016 ve 2017 seneleri içerisinde popülerlik kazanmış olan bu meme, varlıkların Tide Pod yemesi ile alakalı. Tide Pod ise bildiğiniz çamaşır deterjanı. Hani şu çamaşır makinelerinin içine konan, kare veya yuvarlak şekilli kapsüller. 2016’dan önce bazı olaylar yaşanmıştı ve küçük yaştaki çocuklar, bu kapsülleri atıştırmalık sandığı için yemeye kalkışmıştı. Küçük çocuklar haklı, çünkü bu kapsüller renk renk ve dikkat çekici. Ebeveynler de bu tip kimyasal kapsülleri, çocukların ulaşabileceği noktalarda tutunca, kötü sonuçlar doğuyor. Tide Pod yeyip, zehirlenen çok çocuk olmuştu.

YouTube ve Facebook üzerinden insanların Tide Pod yediği videolar siliniyor

Tabii bunlar çocuk efendim. Daha 8 yaşına bile gelmemiş, neyin ne olduğunu bilmeyen varlıklar. Onları suçlayamayız. Fakat Reddit veya 9GAG gibi platformlardan bu Tide Pod yeme memelerini günlük halka, normal bir şeymiş gibi sunan birkaç büyük içerik üreticisini çok rahatlıkla suçlayabiliriz. Dediğimiz gibi 2016 ve 2017 senelerinde bu olayın meme haline dönmesi ve belli platformlarda popülerleşmesi ardından, birçok yazılı içerik üreticisi ve YouTube içerik üreticisi Tide Pod Challenge adı altında içerikler paylaşmaya başladı. Bu içeriklerde insanlar deterjan yiyordu.

10 dakikalık internet fenomenliğine aşık olan ergen arkadaşlar veya o yaş grubuna yakın olan insanlar da ciddi ciddi bahsettiğimiz deterjanı yemeye başladı ve insanlar artık bu durum yüzünden hastanelik oluyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda bu Tide Pod yeme mevzusu yüzünden bir çocuk hayatını kaybetti. Çünkü o da internette, YouTube üzerinde takip ettiği ağabeylerinden, ablalarından görmüştü bunu. İyi bir şey zannetmişti. İşte şimdi bu konuya Google ve Facebook el atıyor.

Google, YouTube ve Facebook cephelerinden gelen açıklamalara göre, insanların deterjan yediği videolar sürekli olarak takip edilecek ve platformlardan silinecek. Böylece diğer insanların görüntülerden etkilenmesi engellenecek. Durum şu an oldukça ciddi çünkü Amerika’nın sağlık departmanlarından, zehirlenmeler ile ilgilenen bölümden yapılan açıklamalara göre, Tide Pod yüzünden zehirlenme vak’aları, 2018 senesinin ilk 2 haftasında inanılmaz artış gösterdi. Karşılaştırma yapmak gerekirse, şu son 2 haftada deterjan tarafından zehirlenme vak’aları, komple tüm 2017 senesi içindeki zehirlenme vak’alarından daha fazlaydı. Tamam, internet kültürünü takip edip, şakalara ayak uydurmak güzel bir şey de akıl var, mantık var be kardeşim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.