YouTube canlı yayınlarına yeni özellikler geliyor

YouTube canlı yayınlarına yeni özellikler geliyor

Canlı yayında yapılan sohbetler sonradan izlenebilecek.

Hayatımızda televizyonların yerini büyük ölçüde alan YouTube, yeni canlı yayın özellikleriyle geliyor. Hem içerik üreticileri, hem de izleyiciler için büyük kolaylıklar sunan yeni özellikler sayesinde Youtube, hayatımızdaki yerini daha da sağlamlaştıracağa benziyor. Yeni gelen YouTube özelliklerden en çok öne çıkanlar; canlı sohbet bölümleri ve otomatik altyazı başlatma seçeneği olacaktır. Ayrıca sohbeti daha eğlenceli hale getirmek için pek çok yeni içerik geliyor.

YouTube canlı yayınlarına yeni özellikler geliyor

Yeni gelen özellikler sayesinde; bir canlı yayın sonlandıktan sonra bile sohbet ekranı takip edilebilecek. Şöyle açıklayalım, bilindiği gibi YouTube canlı yayınları sırasında ekranın ayrı bir bölümünde canlı sohbet ekranı buluyor. Kullanıcılar, bu canlı sohbet ekranından yorumlarını ve görüşlerini ifade ediyorlar. Şimdiye kadar canlı yayın, yalnızca video olarak kaydedilebiliyor ve sonrasında izlenebiliyordu. Bundan böyle yayının hem videosu hem de canlı sohbet ekranı, sonradan izlenebilecek. Canlı sohbet penceresi; sonradan seyredilirken de, ekranda, canlı yayınla aynı bölümde bulunacak.

Bir diğer yeni YouTube özelliği ise otomatik olarak altyazı eklenebilmesi. Şu an için yalnızca İngilizce olacak altyazılar, içerik esnasında konuşmayı algılayıp, aynı anda altyazı olarak ekrana yansıtacak. Böylece içerik üreticileri, altyazı eklemek istedikleri videolarla fazla uğraşmak zorunda kalmayacak. Özellikle ana dili İngilizce olmayan ülkelerdeki izleyiciler, bu yayınlardaki otomatik canlı altyazı seçeneğiyle, konuşulanları daha kolay algılayabilecekler. Bir süre sonra kullanılmaya başlanacak olan bu özellik test edilecek ve gecikme süreleri ile altyazıların doğruluğu üzerine çalışmalar devam edilecek.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.