avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 31.08.2021

Sony, PS5’e olan talebi karşılamakta zorlanıyor. Bunu bazı olaylardan tahmin edebiliyoruz. Ancak görünüşe göre bu, şirketin donanım ekibinin güncellenmiş bir işlemciyle tamamlanmış yeni bir PS5 üzerinde çalışmasını engellemedi. Yeni işlemciyle birlikte özel bir AMD Zen 2 yongası sonrası daha fazla özelleştirmeye sahip olması büyük bir olasılık. AMD ve Sony bu konu hakkında birkaç adım attı. Bu adımların sonucunun 2022 yılında görülmesi doğru bir tahmin olur diyebiliriz.

Daha iyi işlemci, daha kuvvetli konsol

Yeni modelin haberi belli kaynaklar aracılığı ile geldi. Tedarik zincirine ve özellikle üretici TSMC’ye üretime hazırlanırken işaret eden VGC aracılığıyla DigiTimes’tan haberleri aldık. Ancak, bu revize edilen PS5 konsolunun 2022’nin ikinci veya üçüncü çeyreğine kadar üretim hattından çıkmaya başladığını görmeyeceğiz. 6nm işlemle üretilen AMD Zen 2 işlemcinin yeni bir sürümünün ötesinde neler bekleyebileceğimize ayrıntı yok.

ASE Technology Holding’in bir parçası olan Siliconware Precision Industries ve Tongfu Microelectronics’in Sony’nin montaj ortakları için çip paketleme hizmetleri sunmaya devam etmesi en beklediğimiz bir olasılık. Bu arada, hiçbir şirket yeniden tasarlanmış bir PS5 ile ilişkisini resmi olarak doğrulamadı.

Gelgelelim bunun gibi konsol iyileştirmeleri yaygındır. Belli tasarım ve kronik sorunları çözme konusunda bir numaradır. Sony’nin bunu önceki tüm PS konsollarında yaptığını gördük. Ve bu durumun PS5 için bu kadar erken olduğunu görmek güzel. Covid-19 bu durumu etkilemiş midir henüz bilmiyoruz. Aynı zamanda PS5 devasa bir konsol bunu unutmayalım. Gelecek yılki revizyonun bunu değiştirmesi pek mümkün değil gibi. Donanımda sürekli ince ayar yapmak bir gün bize çok daha küçük bir PS5, yani Slim şansı verecektir.

PS5 10 milyondan fazla sattı.

Sony, ürünün geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürülmesinden bu yana 2021 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar 10 milyondan fazla PlayStation 5 sattı. Bu da şu ana kadarki en hızlı satan oyun konsollarından biri olduğu anlamına geliyor. PS5’e olan talebin önümüzdeki aylarda arzı aşması muhtemel. Bunun yanında sektördeki bazı kişiler, Sony’nin ortaklarının bu yıl 10 milyondan fazla PS5 üretmesini bekliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.