Menü
https://leadergamer.com.tr/game-of-thrones-2-sezonu-19-subatta-blue-ray-farkiyla-sizlerle/
PlayStation 4 25 Kasım 2012 20:24

Yeni Playstation Ön İnceleme

Yeni Playstation’a ”PS4” denmesi pek muhtemel değil.


Şöyle bir bakarsak;korsan piyasa, ikinci el kullanımını azaltmak adına alınan önlemler, DLClerin yaygınlaşması, sürekli yazılım güncellemeleri, tabletler ve mobil oyunculuğun gelişimi, Free to play sisteminin oluşması, AAA oyunların yapım masraflarının aşırı yükselmesi… Oyunları alma ve oynamaya dair çok fazla şey değişti. Ama Sony, bu seneki PS Vita kaynaklı milyarlarca dolarlık kaybına rağmen son bir kere oyuna var sanırız;masaya koyduğu kart ise PS4. Burada bulacaklarınız yeni Playstation hakkında bilinen herşeyi ve daha fazlasını biraraya getirmiş durumda, ”Son Konsol”dan sonra oyun dünyasının geleceği hakkında bir iki sözümüz de olacak, iyi okumalar…

1) Yeni Playstation’a ”PS4” denmesi pek muhtemel değil.

Sony’nin Playstation‘ın etinden sütünden yararlanmayı bırakmayacağı gayet bariz, ama yeni konsolun sonuna 4 takısının gelmesi? İşte o pek olası değil gibi görünüyor. Birincisi filmler, oyunlar, vb. ilk üç taneden sonra yeni gelecek yapıma 4 demek yerine bir altbaşlık ekliyorlar, çünkü 4 rakamı kulağa fazla geliyor. İkincisi, Japonca’da dört ve ölüm kelimeleri eşsesli(shi). Japon hastahanelerinde dört numarası yada dördüncü katlar yok. Havayollarında dört numaralı koltuklara sahip değiller. Her ne kadar dört için eşanlamlı bir kelime daha olsa da bu, ”PS4” ismini kullanılma olasılığını pek arttırmıyor. Üçüncüsü, daha önce yapılan sızıntılarda konsolun kod adının ”Orbis” olduğu belirtilmişti, eğer tarayıcınızın adres çubuğuna orbis.scedev.net yazarsanız Sony’nin geliştirici portalına ulaşabiliyorsunuz, ama ps4.scedev.net geçerli bir adres değil. Zamanında PS Vita için kod ad NGP idi, eğer ngp.scedev.net yazarsanız yine benzer bir adrese ulaşabiliyorsunuz dolayısıyla bu Orbis kod adını doğrulamak için yetip de artıyor. Dördüncüsü (Yoksa ”dört” kullanmasa mıydık?) Latince’de Vita ”Yaşam” anlamına geliyor, Orbis Vitae ise ”Yaşam Döngüsü” yani konsolların birbiriyle etkileşimli çalışabileceğini varsayarsak kulağa mantıklı geliyor.

2) Oyunlar nasıl gözükecek?

Bu yıl ki E3‘te son seviye PC lerde gösterilen Star Wars 1313, Watch Dogs ve Square Enix‘in Luminous teknoloji demosu gibi tanıtımlar sayesinde ilk jenerasyon PS4 oyunlarının nasıl gözükeceğine dair bir fikir edindik. Eğer sistem özellikleri konusundaki söylentilere bakılırsa(her ne kadar değişmeleri oldukça muhtemel olsa da) yeni konsol PS3‘ü performans olarak beşe katlayabilir. Kimilerimizin beklediği kadar iyi olmayabilir belki ama alım güçlüğünün çok fazla olmaması için ödenebilecek bir karşılık bu.

LeaderGamer Editör