avatar
Yazar: Engin Saklı, Editör Yazım tarihi: 10.04.2012

Yeni iPad 3, yeni ekran çözünürlüğü ve geliştirilen yeni teknolojiler ile satışa sunuldu. Apple tarafından üretilen ve iPad serisinin 3. halkası olacak olan tablet nasıl bir performans sunuyor? iPad 2’ye göre değişen özellikleri neler? Hepsini bu yazı dizisinde detaylandıracağız.

İlk önce şu konuya değinmek istiyorum; Ürünün adının aslında “iPad 3” olması bekleniyordu. Ancak firma, ürünün tanıtımı sırasında bir defa bile iPad 3 adını kullanmadı ve cihazdan “Yeni iPad” olarak bahsetti. Ancak cihazın kutulu sürümünde ve kullanım kılavuzunda  “Yeni iPad” gibi bir ibare yer almıyor. Açıkcası Apple ürünün adına sadece “iPad” deme kararı almış. Anlayacağınız serinin 3. halkasını oluşturan ürünün gerçek adı ne Yeni iPad ne de iPad 3. Ancak biz herkesin gönlü olsun diye inceleme boyunca üründen ‘Yeni iPad 3’ olarak bahsedeceğiz.

Yeni iPad 3: Dış Yapı

Bir firmanın ürettiği 2 ürün birbirine ne kadar benzeyebilir? iPad 2 ve Yeni iPad 3 dış görünüş olarak birbirine o kadar çok benziyor ki belli bir mesafeden ve elinize almadan iki ürüne baktığınızda aradaki farkı bulmak neredeyse imkansız.

iPad 2 ile kıyasladığımızda ön kameranın bulunduğu alan, Home düğmesi, arka kapakta yer alan iPad yazısı, dış çerçeve kalınlığı neredeyse hiç değiştirilmemiş. Özellikle Home düğmesinin yeni üründe kalkmasını bekleyen tüketiciler bu konuda hayal kırıklığına uğrayacak gibi gözüküyor.

Ancak yeni üründe dış görünüm olarak ufakta olsa değişmeler var. Yeni iPad 3, iPad 2’ye göre 50g daha ağır ve 0.6mm daha kalın bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Yeni iPad 3’ün net ağırlığı 667 gram ve köşe kalınlıkları 241,2×185,7×9,4mm. (iPad 2: 607g ve 241,2×185,7×8,8mm)

Yeni iPad 3: Ekran

Apple’ın üçüncü nesil iPad’inde en büyük değişme ve gelişme nerede yaşanmış diye sorsanız şüphesiz ki çoğu kişiden alacağınız cevap “ekran” olacaktır. Yeni getirilen Retina Display Teknolojisi ve yeni ekran çözünürlüğü ile Yeni iPad 3 piyasadaki rakiplerinin önüne geçecek bir ekran kalitesine ulaşıyor.

Yeni iPad 3, 2048×1536 piksel çözünürlüğünde, 9.7 inç LED aydınlatmalı IPS ekrana sahip bir ürün. 3.1 milyon piksel ve piksel başına 264ppi değerini yakalayan ekranı ile çözünürlük olarak. Yeni iPad 3 harika bir performans ortaya koyuyor.

Android tabletlerin en iyileri arasında yer alan Samsung Galaxy Tab 10.1 ve Asus Transformer Prime ile karşılaştırıldığında üstün bir ekran çözünürlüğüne sahip olan Yeni iPad 3’ün iPad 2 ile kıyaslandığında da çözünürlük bakımından ufakta olsa bir fark yarattığı ortaya çıkıyor. Eski iPad’de bazı klasörlerin uygulama dosyalarında pikselleşmiş renk lekeleri gözle görülürken, Yeni iPad 3’de böyle bir sorun bulunmuyor.

Apple’ın Yeni iPad 3’de ki en büyük kozlarından biri de Retina Display teknolojisi. Retina Display, ekranların kenarlarını yumuşatıyor ve e-kitap, web siteleri ve belgelerde ki metinleri çok daha kolay bir şekilde okumamızı sağlıyor. Ayrıca daha iyi kontrast, hareketli ve hareketsiz görüntülerde daha iyi renk doygunluğu ve daha iyi görüntü almamıza olanak sağlıyor. “Bunlar benim ne işime yarayacak arkadaş?” diyenlere de ufak bir açıklama yapalım. Kısaca, Yeni iPad 3’de artık metin okurken veya oyun oynarken göz yorulması yaşamayacak ve daha canlı renklere sahip bir ekranla karşılaşacaksınız

Yeni iPad 3, serinin bir önceki ürünü olan iPad 2’ye göre %44 daha iyi bir ekran kalitesini bize sunuyor.

Yeni iPad 3: Performans

Yeni iPad 3, iPad 2’ye göre işlemci ve RAM kapasitesini arttırmış bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ekran kalitesinin çok yukarılara çekilmesi ile birlikte RAM kapatisesinde de artma olması kesin olarak beklenen üründe 1 GB’lık RAM bulunuyor. (iPad 2’de 512MB)

İşlemci olarakta iPad 2’de kullanılan Apple A5 çift çekirdekli işlencinin bir üst modeli olan Apple A5X işlemcisi kullanılıyor. Çift çekirdekli işlemci ve dört çekirdekli grafik işlemciye sahip olan ürün iPad 2’ye göre 2 kat daha fazla işlem gücü ve yüksek grafik kalitesi sağlıyor

Sayfa geçişlerinde de oldukça başarılı bir performans gösteren Yeni iPad 3, iPad 2 ile benzer bir sayfa geçişi ve performansı sunuyor. Ancak web sayfalarında ekran çözünürlüğünün fazlasıyla artmasının verdiği bir yavaşlık var. iPad 2 ile kıyaslandığında web sayfalarını birkaç saniye daha yavaş açılıyor.

Yine ekran kalitesine bağlı olarak oyunlarda da ara ara yavaşlamalar görülüyor. Bakalım Apple eski oyunlardaki bu yavaşlamaları çözmek için belli yama geliştirmeleri yapacak mı bunu zamanla göreceğiz.

Yeni iPad 3: Kamera

Yeni iPad 3, kamera kalitesi olarak iPad 2 ile karşılaştırıldığında oldukça üst düzey bir performans sunuyor. Serinin bir önceki tabletinde 1MP kamera bulunurken Yeni iPad 3’de 5MP iSight kamera bulunuyor. Ayrıca iPad 2, 720P desteği sunarken, Yeni iPad 3, 1080P desteğiyle karşımıza çıkıyor.

Bu yeni kameramız Full HD 30 kare hızında (FPS) video kaydı yapabiliyor. Video görüşmeleri sırasında da 480P kalitesinde video oynatabiliyor ve VGA formatında fotoğraflar çekebiliyor. Her ne kadar video görüşmesi ve fotoğraf çekmek için pek kullanışlı olmasada bu özellikleri kullanma gereği duyduğumuzda bizi yarı yolda bırakmayacak bir ürün Yeni iPad 3.

Yeni iPad 3: Video

Yeni iPad 3, 1080P Full HD ve 30FPS kalitesinde fotoğraflar ve videolar çekebilen bir ürün ve video çekilme sırasında 5MP’lik arka kamera gerçekten başarılı işler ortaya koyuyor. Full HD video çekebilen üründe video stabilizasyonu oldukça etkili bir şekilde tasarlanmış.

Görüntülü sohbet için kullanılacak ön kamera da rakipleriyle karşılaştırıldığımda başarılı diyebileceğimiz bir performas sergiliyo ve ‘gerekli olduğunda’ kullanılabilecek kalitele gözüküyor.

Yeni iPad 3: iPhoto

iPhoto, tamamen fotoğraf düzenleme – efekt, cihazlar arası fotoğraf geçişi ve yeni fotoğraf günlükleri tasarlamak için yaratılmış bir uygulama. Bu uygulama sayesinde fotoğraflarda beyaz dengesi, doygunluk, ton ayarları ve çeşitli değişiklikler yapabiliyoruz.
iPhoto çoklu fotoğraf karşılaştırması yapabiliyor ve 19 megapiksele kadar olan resimler üzerinde çalışabiliyor. Fotoğraf günlüklerine haritalar, tarihler ve notlar eklenebiliyor. Hatta resimlerin konum ve tariherine göre hava durumu bilgisi bile eklenebiliyor. iCloud’a da resim gönderebilen eklenti, sadece 4.99$ karşılığında satışa sunulmuş durumda.

Oldukça kullanışlı olan bu uygulamanın Yeni iPad 3’e başarılı bir şekilde yansıtıldığını söylemek gerek.

Yeni iPad 3: 4G

Evet Yeni iPad 3’ümüzde yer alan bir diğer özelliğimizde 4G desteği. Ancak bu biz Türkiye’de yaşayanları ne kadar ilgilendiriyor derseniz zerre kadar ilgilendirmediğini söylemek istiyorum. Çünkü hali hazırda Türkiye’de 4G desteği yok ve uzun vadede de gelecek gibi gözükmüyor. Bu konuda belli yatırımların olmadığı için 4G destekli iPad’ler bizi pek ilgilendirmiyor.

Kısaca Yeni iPad 3’ün 4G LTE ve HSDPA desteğine sahip olduğunu da kulaklarınıza çalıp bu bölümü sonlandırıyor ve pil konusuna değinmeye gidiyoruz…

Yeni iPad 3: Pil

Yeni iPad 3, özellikle pil tüketimi konusunda Apple’ın önceki nesil tabletlerine göre bir ilerleme göstermese de pil tüketimini yaklaşık olarak aynı seviyede tutmasıyla büyük övgüyü hak ediyor. Çünkü çeşitli özelikleri, görüntü kalitesi artan bir cihazın pil tüketimini aynı seviyede tutmak bile zor bir iş olabiliyor çoğu firma için.

Apple tarafından açıklanan rakamlara göre Yeni iPad 3, Wİ-Fİ internet, mobil bir ağ üzerinde dokuz saat ve video, müzik dinlerken on saate kadar pil ömrüne sahip. Birkaç satır yukarıda da belirttiğim gibi 10 saat pil ömrü iPad 2 ve ilk iPad ile aynı seviyede. Ancak şöyle bir durum var ki Apple tarafından açıklanan rakamların ufakça bir detaylı incelemeden sonra gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor.

iPad 2 ile Yeni iPad 3’ünü test etmek için yaptığımız bir karşılaştırmada Yeni iPad’in pil tüketiminde daha başarısız bir performans sunduğunu fark ettik. Her iki üründe de 2 saatlik HD film izlendiğinde üçüncü nesil iPad’in yüzde 10 oranında daha fazla pil tükettiğini gördük. Bu da yeni nesil iPad’in bu konuda ufakta olsa bir eksi almasına sebep oluyor.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var; Yeni iPad 3’de eski ürünlere göre daha büyük bir batarya bulunuyor. Bataryanın büyük ve ağır olmasının yeni ürüne getirdiği şeyler maalesef ki olumsuz yönde. Öncelikle ürün iPad 2’ye göre daha ağır bir hal almış durumda. Her ne kadar bahsettiğimiz ağırlık farkı 50 gram kadar olsada yinede daha ağır bir cihazla karşı karşıya olduğumuz aşikar. İkinci dezavantaj ise ürünün fazla ısınması. Bataryanın büyümesi ile ısınma sorununun da ortaya çıkması özellikle önümüzdeki yaz günlerinde sıkıntı yaşatabilir gibi gözüküyor. Her ne kadar web sayfalarında dolaşırken ve basit uygulamaları çalıştırırken bir sorun olmasada yüksek grafik kaliteli oyunları çalıştırırken ısınmanın ne kadar fazla olduğu açıkca ortaya çıkıyor.

Yeni iPad 3: Sonuç

Evet efendim geldik uzunca incelememizin son kısmına. Çok konuştum, çok okudunuz ancak sonunda sonuç bölümüne bağlayabildim incelememizi. Yeni iPad 3 hakkında son sözlerimi alt satırlarda bulabilirsiniz…

Yeni iPad 3, ekran kalitesi, kamera ve yeni uygulamaları ile oldukça başarılı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ancak iPad 2 ile karşılaştırdığımızda ürünü “kesin almalısınız” diyebileceğim bir noktası da bulunmuyor. Eğer iPad 2’ye sahipseniz bu ürünü almanıza gerek yok. Ancak farklı model bir tablete veya ilk iPad’e sahipseniz. Yeni iPad 3 sizin için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Çünkü diğer tablet üreticilerinin tüm özellikleri hesaba katıldığında Yeni iPad 3 seviyesinde bir ürün ortaya koymaları pek kolay gözükmüyor.

Ayrıca incelememizde yer almayan sesli klavye, Apple TV, iSight hakkında detaylı bilgiye daha önce sitemizde yer verilen “Yeni iPad – Fiyat, Çıkış Tarihi ve Detaylar” adlı yazıda bulabilirsiniz.

Yeni iPad 3: Değerlendirme

Artılar:

  • Muhteşem ekran kalitesi
  • Başarılı işlemci performansı
  • Rakiplerinin önünde başarılı uygulama seçenekleri

Eksiler:

  • iPad 2’den sonra çok büyük bir sıçrama yapılamaması
  • Isınma sorunu
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.