Türkiye

Yenilenmiş Denuvo da korsanlar tarafından kırıldı

Yenilenmiş Denuvo da korsanlar tarafından kırıldı

Birçok oyuncu bu olayı adalet olarak görüyor.

Denuvo‘nun son sürümünü kullanan, 10 Mart 2017 tarihinde oyuncularla buluşmuş olan 2Dark, korsanlar tarafından kırıldı. Korsanlar için yaklaşık olarak 1 ay civarında bir süreye mal olan kırma işlemi, muhtemelen Denuvo‘nun hoşuna gideceği süreden çok daha kısa sürdü. İnternet üzerinde bazı kullanıcılar, oyunun kırılmasına adalet gözüyle bakıyor. Çünkü, oyunun arkasında bulunan geliştirici ekip Gloomywood, oyunun hiçbir sürümünde DRM kullanılmayacağı sözünü vermişti. Sözlerinden dönme sebepleri ise oyunun yayımcı ekibi Bigben Interactive olarak görünüyor.

2dark denuvo

2Dark piyasaya sürüldüğünde, Steam‘in topluluk sayfasında Bigben Interactive tarafından, “2Dark‘ın DRM sistemi etrafındaki tartışmaları gördük ve duyduk. Oyun, Denuvo DRM sistemini kullanıyor. Bu DRM sistemi, korsanlara karşı faydalı olduğunu kanıtladı ve birçok oyun stüdyosu, yarattıkları ürünü korumak için ondan faydalanıyor. 2Dark‘ın yayımcısı olarak, Bigben Interactive aynı zamanda oyunun korunması ve korsanlığa karşı fikri mülkiyet hakkından da sorumlu.” açıklamalarında bulunmuştu.

Denuvo, oyun performansını olumsuz olarak etkilemesinden dolayı, oyuncular arasında pek sevilmeyen bir sistem. Fakat buna rağmen birçok yapımda kullanılmaktan da kaçınılmıyor. Sistemin korsanlar tarafından kırılmış olan son sürümünü şu anda kullanan oyunlar 1.05 yaması itibari ile Mass Effect: Andromeda, NieR: Automata ve Dead Rising 4. Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, en iyi PlayStation 4 oyunları listemize, “Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır? Nasıl çalışır? Ne işe yarar?” başlıklı yazımıza ve FIFA 18 hakkında bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın